שתף קטע נבחר

מהלילה: המס על חפיסת סיגריות התייקר

שר האוצר יובל שטייניץ אישר את העלאת מס הקנייה המוטל על סיגריות בשיעור ממוצע של שני שקלים. המס המינימלי לחפיסה עלה מ-7 ל-8 שקלים. התוספת הצפויה להכנסות המדינה - 700 מיליון שקל. הצו נכנס בחצות לתוקף מיידי, אך הוא כפוף לאישור רטרואקטיבי של ועדת הכספים תוך מספר ימים

שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם שלשום (ג') על תיקון לצו תעריף המכס ומס קנייה, ולפיו עלה מס הקנייה המוטל על סיגריות. המס עלה מ-99 אגורות ל-1.25 שקלים, ובנוסף, מ-62% ממחיר החפיסה ל-63%. בסך הכל התייקרו הסיגריות, בממוצע, בכ-2 שקלים. המס המינימלי על חפיסת סיגריות עלה מ-7 ל-8 שקלים לחפיסה. המס נכנס לתוקף בחצות.

 

כמו כן, הוטל מס בשיעור של כ-10% על מלאי הסיגריות הקיים בידי עסקים. זאת, כדי למנוע מהם להרוויח מהמלאי את הפרש המסים לאחר ההעלאה.

 

תוספת המס הצפויה מהעלאת מס הקנייה היא כ-700 מיליון שקל בשנה. ההשפעה הצפויה על המחיר לצרכן של העלאת המס היא של כ-2 שקלים לחפיסה ממוצעת - תלוי במחיר החפיסה.

 

עם זאת, בניגוד למה שפורסם בכלי תקשורת שונים, לא ייקבע מחיר מינימלי לחפיסת סיגריות.

  

אף כי תוקף הצו הוא מיידי, הוא דורש אישור רטרואקטיבי של ועדת הכספים של הכנסת. הצו נכנס לתוקף עוד לפני אישורו הפורמלי בכנסת, בהליך מקובל לגבי צווי מכס ומס קניה. ועדת הכספים תידרש לאשר את הצו בימים הקרובים, וההערכה היא שהוא יאושר. שבועיים לאחר אישור הוועדה נדרש גם אישור מליאת הכנסת. הצו פתוח לכאורה להתנגדויות, אבל בדרך כלל הח"כים שמגישים הסתייגויות עושים זאת כדי לנצל את ההזדמנות לדבר מעל בימת הכנסת ועל פי הניסיון מתברר כי רובם ככולם מתבטאים אז על כל נושא שבעולם ורק לא על המסים נשואי הצווים.

 

גורמים בשירות המדינה אומרים כי מדובר בתקנה שהייתה אמורה להיות חלק מחוק ההסדרים, אך לאחר שפרטי החוק דלפו ל-ynet והתפרסמו אתמול, הוחלט באוצר להחיל את התקנה באופן מיידי. זאת, כדי למנוע את מהומה ואגירה בשוק הסיגריות.

 

ההחלטה להעלות את המס המינימלי מ-7 ל-8 שקלים התקבלה לאור העובדה שקיימות בשוק חפיסות סיגריות זולות מאד שנמכרות בפחות מ-10 שקלים לחפיסה. קביעת מס מינימלי מוגדל נועדה למנוע מכירת סיגריות זולות מדי. המס המינימלי נקבע מטעמי בריאות. יזמה והחליטה עליו בעבר ועדת הכספים במטרה לצמצם ככל האפשר את מכת העישון בקרב ילדים ונוער, כשהתברר שהם רוב הצרכנים של הסיגריות הזולות.

 

הצו החדש כולל שינוי של בסיס המס. בעוד כחודש ימים, החל מה-1 ביוני, חישוב המס באחוזים ייעשה על בסיס המחיר הסיטונאי ולא על בסיס המחיר לצרכן הנהוג היום. לכאורה עשוי המס להיות מופחת עקב פער המחירים שהוא לטובת הצרכן, ואף לקזז את השפעת התוספת של 1 אחוז לחלק המס באחוזים.

 

אולם רשות המסים טוענת כי מדובר בסך הכל ב"שינוי טכני" במהותו שלא ישפיע על נטל המס. הרשות מסבירה כי ההתבססות על המחיר הסיטונאי פשוטה ונוחה יותר להתחשבנות של הרשות עם העוסקים בענף. המעבר נועד גם להקטין את החיכוך בין הרשות ליצרנים וליבואני הסיגריות שקובעים מחיר ידוע לעומת המחירים הגמישים לצרכן שהם שונים בקרב הקמעונאים מטעמי תחרות.


פורסם לראשונה 29/04/2009 20:41

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחיר עלה בשני שקלים
צילום: רויטרס
מומלצים