שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מי קובע מחיר שעת עבודה במוסך?

  חברת הביטוח מגדל החליטה כי עלות שעת עבודה במוסך נמוכה מכפי שחויב מבוטח שרכבו ניזוק. בית המשפט חייב אותה בתשלום כל ההוצאות

  מי רשאי לקבוע את מחיר שעת העבודה במוסך? מפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה, עולה כי חברת ביטוח אינה יכולה לחשב פיצוי לפי עלות שעת עבודה שהיא עצמה קבעה. ולכן קבע השופט יחיאל ליפשיץ, כי חברת הביטוח מגדל חייבת לפצות נהג, אשר תבע את החברה במלוא עלות תיקון שבוצע במוסך, ועל פי קביעתו של שמאי מטעמו. ניסיונה של חברת מגדל, לשלם לבעל הרכב סכום נמוך יותר בנימוק שמדובר בשכר עבודה גבוה מדי במוסך, נדחה.

   

  פסק הדין ניתן בעקבות תביעה שהגיש בעל מכונית מסוג דייהטסו שרייד, נגד חברת מגדל, ומבוטח שלה שרכבו פגע בשרייד. בעל הדייהטסו, מבוטח בחברת הראל, קיבל את רשימת השמאים שלה, בחר אחד - מושיק ורנר - והכניס את רכבו לתיקון במוסך "המיישרים". לפי חוות דעת השמאי מטעם הראל, הגיעה עלות התיקון ל-9,200 שקל. אלא שחברת מגדל החליטה כי היא משלמת רק 8,229 שקל, בהתבסס על חוות דעת של שמאי מטעמה - דקל לוי.


  כמה עולה התיקון? תלוי את מי שואלים (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  פער 1,000 השקלים בקירוב, הוסבר על-ידי לוי בכך שמוסך המיישרים גובה מחיר מופרז עבור עבודת פחחות - 175 שקל לשעה, לא כולל מע"מ. לפי לוי, מחיר שעת עבודה שכזו צריך להגיע ל-150 שקל בלבד. בבית המשפט טען כי מחיר שעת עבודה במוסך פחחות, נע בין 120 ל-150 שקל, כשהמחיר הגבוה יותר נגבה על-ידי מוסכי היבואן. עוד אמר כי אינו יכול לאשר באופן אוטומטי את המחיר שגובה כל מוסך, בו מבקש לקוח לתקן את רכבו. במקום בו המחיר אינו סביר, שמאי - ששיקול דעתו צריך להיות מקצועי ואובייקטיבי - אינו חייב לאשר כסביר.

   

  השמאי מטעמו של התובע הסכים לקביעה זו, אך טען כנגד כי מחיר של 175 שקלים לשעת עבודה, הוא מחיר סביר. לראיה הציג בבית המשפט מספר מחירונים של מוסכים שונים, בהם נגבים מחירים דומים ואפילו גבוהים יותר. לוי ניסה לטעון שמדובר במחירי שעת עבודה למכונאות, אבל לאחר שהשופט עיין במחירונים, לא מצא סימוכין לטיעון זה. ההיפך הוא הנכון - במוסך כלמוביל למשל, גובים עבור שעת עבודת פחחות 220 שקלים (כולל מע"מ).

   

  בסופו של יום קבע השופט שעל מגדל לפצות את התובע בסכום של 2,195 שקלים, סכום הכולל גם ירידת ערך שמגדל סירבה בתחילה לשלם, וכן פסק הוצאות בסך 1,000 שקל לטובת התובע, ו-750 שקל שישולמו לשמאי התובע.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים