שתף קטע נבחר

העליון: הוצאה על מטפלות תוכר לצרכי מס

השופטים דחו את ערעור רשות המסים על פסיקת המחוזי בת"א, אשר קבע אשתקד כי הוצאות בגין השגחה וטיפול בילדים ייחשבו כהוצאות מוכרות במס של ההורים. מדובר בהכרה של 100% מההוצאה על מטפלות פרטיות ו-63% מהוצאה על מעונות יום, גני ילדים מתחת לגיל חינוך חובה וצהרוניות

בית המשפט העליון קבע היום (ה') כי הוצאה על טיפול בילדים תוכר לצורכי מס, ודחה את ערעורה של המדינה על פסיקתו של בית המשפט המחוזי בסוגייה לפני כשנה.

 

באפריל 2008 פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב, כי הוצאות בגין השגחה וטיפול בילדים ייחשבו כהוצאות מוכרות במס של ההורים. פסק הדין התקדימי ניתן בערעורה של עורכת הדין ורד פרי, אם לשני ילדים, שביקשה לנכות כהוצאה בייצור הכנסתה תשלומים ששילמה למעון יום לילדים עבור ילדיה.

 

פקיד השומה לא התיר את הסכומים בניכוי, ובעקבות זאת הגישה פרי באמצעות עו"ד יניב שקל ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בעקבות פסק הדין של בית המשפט המחוזי, שקיבל את ערעורה של עו"ד פרי, ערערה המדינה לעליון.

 

שופטי העליון: מצהירים על המצב הקיים

בהחלטתם, שפורסמה היום, קבעו חמשת השופטים שישבו בהרכב מורחב כי בית המשפט המחוזי צדק בקביעתו כי התשלום לשמרטף או מטפל בבית ניתן כשכר עבור השגחה, ויש להתיר את מלוא ההוצאה בניכוי. "תוצאה זו ראויה היא, ואין להתערב בה", כתבו השופטים.

 

לדבריהם, צדק בית המשפט המחוזי כאשר קבע כי במקרה זה הוכח שעיקר ההוצאה הוא בעבור ההשגחה על הילדים, וזאת על מנת שההורה יוכל לייצר הכנסה. בהחלטתם קבעו השופטים כי המחוקק, כלומר - הכנסת, אם תרצה, תוכל להחליט אחרת בעניין, אולם כל עוד לא עשתה זאת, בית המשפט מצהיר על המצב הקיים.

 

עוד כתבו השופטים בהחלטתם כי בהכרעתם ישנה מבחינה מסויימת החזרת הגלגל לאחור, בהקשר למעמסה שתוטל על רשויות המס בעניין זה. אולם, לדבריהם, "לכך מצוי ארון התרופות בידי המחוקק, שאם ירצה, יקבע נורמות חדשות בעניין".

 

בדיון בעליון שנערך באוקטובר האחרון, טען עו"ד שקל כי לא יכול להיות שהוצאות ההשגחה על ילדים לא ייחשבו כהוצאות מוכרות במס. שקל הסביר, כי אלו הן הוצאות מתחייבות לצורך הפעילות העסקית, ועקרונית יש מקום להכיר אותן בניכוי.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, נמסר בתגובה: "מדובר בהחלטה ראויה ואמיצה, של בית המשפט העליון ושל בית המשפט המחוזי. ההחלטה מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהכרה בשוויון בין נשים לגברים בחברה בישראל, ותעודד את השתלבותן של נשים בשוק העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים