שתף קטע נבחר

זעם ברשות: פרס "ילבין" את נתניהו בבית הלבן

ברשות הפלסטינית מותחים ביקורת נוקבת על הנשיא הישראלי, שצפוי להיפגש עם אובמה: "הוא הפך למטאטא של הממשלות הקיצוניות". לדברי בכיר ברשות, פרס מנסה "לשווק ממשלות ומדיניות שהן ההפך המוחלט מתהליך השלום"

נשיא המדינה, שמעון פרס, צפוי להיוועד עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, למה שהוגדר בישראל כ"פגישת ריכוך" - מה שעורר זעם ברשות הפלסטינית. "בשנים האחרונות פרס הפך את עצמו למטאטא של הממשלות הישראליות הקיצוניות", אמר היום (א') ל-ynet בכיר ברשות הפלסטינית.

 

לדברי הבכיר, למרות שממשלות שרון ואולמרט לא קידמו בדבר את תהליך השלום, פרס היה השופר שמגן עליהן, ושם את היוקרה הבינלאומית שלו כדי לטרפד כל התקדמות בתהליך השלום. 

 

הבכיר הגיב לדיווחים לפיהם פרס ינסה להפשיר את היחסים בין אובמה לנתניהו, ולגשר על המחלוקות בין ממשלת ישראל והממשל האמריקני. "על מה פרס יגשר, ובמה הוא ינסה לשכנע את אובמה?" שאל, "האם הוא ינסה לשכנע את אובמה לוותר על תהליך השלום? האם הוא יסביר לו, כמו שליברמן אומר, שעיקרון שתי המדינות אינו ישים? האם פרס ינסה לשכנע את אובמה שטיפול בהתנחלויות יחליש את הממשלה הקיצונית המנהלת היום את ישראל? הוא ינסה למכור לאובמה שהרחבת ההתנחלויות אינה פוגעת באמון הפלסטיני והערבי בתהליך השלום?".

 

הבכיר הפלסטיני המשיך לשגר חצי ביקורת כלפי הנשיא, וטען: "פרס מבזה את עצמו ומוכיח שכל הדיבור שלו על שלום נועד בראש ובראשונה ליצור הילה שקרית סביב מעמדו כאחד מאנשי השלום בעולם. הוא מעולם לא עשה דבר משמעותי למען השלום, ולא תרם ולו סנטימטר אחד של שטח או של הצעה בונה לקדם את תהליך השלום. האיש הזה, פעם אחר פעם ובאופן שיטתי, פוגע בסיכוי לקדם את תהליך השלום ובסיכוי לגבש חזית בינלאומית אחידה נגד המדיניות הקיצונית המתנגדת לשלום שמובילות ממשלות ישראל".

 

"להפסיק להתייחס לפרס כאיש שלום"

עוד הוסיף הבכיר הפלסטיני והזכיר את פעולות ישאל במסגרת ההסכמים עם הפלסטינים, שלדבריו כולן נעשו על-ידי פוליטיקאים אחרים. את הסכם אוסלו הוא מייחס ליצחק רבין ז"ל, את 

ההתנתקות "על כל חסרונותיה" לאריאל שרון. "אפילו הנסיגה מחברון היתה תחת ראש הממשלה הנוכחי, שכעת פרס מנסה להלבין אותו בעיני הממשל האמריקני", אמר הבכיר.

 

"על הקהילה הבינלאומית להפסיק ולהתייחס לפרס כמקדם שלום. למעשה, הוא מכשול בפני הסיכוי לשלום כי הוא מנסה לשווק ממשלות ומדיניות שהן ההפך המוחלט מפני תהליך השלום".

 

הגורם אומר כי ברשות מבינים שבתקופה שבה תכהן ממשלת נתניהו לא תהיה כל תזוזה מדינית. "אנו רק מקווים שלא תהיה הידרדרות קיצונית יותר, כשהמתנחלים ימשיכו תחת ממשלת נתניהו-ליברמן וברק, ותחת החיפוי של פרס, לגזול את האדמות בצורה שתביא לקריסה מוחלטת של התהליך המדיני", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. מתנגד לשלום?
צילום: דודי ועקנין
אובמה. פגישת ריכוך
צילום: AP
מומלצים