שתף קטע נבחר

האוצר לשרים: יש לקצץ כ-14 מיליארד מהתקציב

הממונה על התקציבים באוצר, רם בלניקוב, העלה בישיבת הממשלה דרישה לקיצוץ בתקציב לשנתיים הקרובות. לטענת השרים, מדובר בקיצוץ הרוחבי הגדול בתולדות המדינה. בלניקוב ל-ynet: "הממשלה נאלצת לקצץ את מה שנדרש"

משרד האוצר תובע קיצוץ גדול במיוחד: הממונה על התקציבים באוצר, רם בלניקוב, העלה היום (א') בישיבת הממשלה הדנה בתקציב תביעה לקיצוץ רוחבי בממשלה, בשיעור של כ-14 מיליארד שקל. מדובר בניסיון למנוע את הרחבת הגירעון של ממשלת ישראל, שיעמוד בשנתיים הקרובות על כ-46 מילארד שקל בשנה. וזאת, על רקע הירידה מהכנסות במסים.

 

"אני מאמין שאם נעביר תקציב רציני ואחראי, אנחנו יכולים לחלץ את המדינה מהמשבר המאיים על מקומות העבודה של אזרחי ישראל, ולתת מענה לצרכים אחרים. תוכנית כלכלית תוכל להזניק את המשק כלפי מעלה", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

ישיבת הממשלה יצאה בצהריים להפסקה, לאחר שבלניקוב פרס בפני השרים מצגת ובה תביעה לקיצוץ הרוחבי הגדול. בשלב זה אין פירוט באילו משרדים יפגע הקיצוץ, אולם נדמה שאף משרד לא יוכל לחמוק מהפגיעה בו. אחרי ההפסקה צפויים השרים להביע את הסתייגויותיהם מההצעה.

 

שרים בממשלה טוענים כי מדובר בקיצוץ הגדול ביותר בתולדות המדינה, אך בשיחה עם ynet הבהיר בלניקוב כי מדובר בקיצוץ שנפרס על פני שנתיים. "אנחנו מגדילים את התקציב ב-1.7 אחוזים מאחר שהממשלה לקחה התחייבויות הגדולות מאלה שהיא יכולה לעמוד בהן. על רקע המשבר הכלכלי היא נאלצת לקצץ את מה שנדרש". שר האוצר הבהיר, כי מדובר בסך הכל בגידול בתקציב לעומת 2008, בסך 636 מיליוני שקלים למשך שנתיים. הקיצוץ הגדול אותו דורש האוצר, נועד לצמצום הגירעון הצפוי.

 

בינתיים נוצרה חזית בממשלה נגד הקיצוץ הצפוי - שחוצה גבולות מפלגתיים. מפלגת העבודה בראשות אהוד ברק תובעת להרחיב את הגירעון הממשלתי ואי פגיעה בשירותים חברתיים - ובביטחון. אליה מצטרפים גם שרים בכירים בליכוד, ובהם שר החינוך גדעון סער, השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן ואחרים. גם שרי ש"ס הביעו התנגדות לקיצוץ ופגיעה בשירותי רווחה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח הישיבה כי צפויים ויכוחים קשים סביב שולחן הממשלה בנושא הקיצוץ. אולם לדבריו, לא יהיה מנוס מקיצוץ כזה. בתוכנית הקיצוצים תומך כמובן שר האוצר, יובל שטייניץ, שהביא את הצעת ההחלטה לפני הממשלה - ובכוונת השניים להביא את ההצעה להחלטה בממשלה. עם זאת, נתניהו ושטייניץ יודעים שלא יוכלו להשיג את כל הקיצוץ שהם תובעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישיבת הממשלה, הבוקר
צילום: AFP
בלינקוב. מגדילים ודורשים קיצוץ
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים