שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  צה"ל חוסך: קיצוצים גם בשביזות יום א'

  צה"ל הציג צעדי התייעלות, וכדי להפחית תשלום לרכבת עבור נסיעות בשעות השיא עשויים הקרביים להרוויח כמה שעות שינה. כן יקוצצו הליסינג, הדלק והחשמל - קודם כל בבה"ד 1

  בשורה לחיילי צה"ל, בעיקר ללוחמים: ייתכן שכבר בקרוב תידרשו להגיע לבסיסים בימי ראשון לקראת שעות הצהריים, ולא בבוקר. הסיבה: באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) בוחנים צעדי התייעלות וקיצוצים, וכדי לחסוך כ-30 מיליון שקלים מהתשלום לרכבת ישראל נדרשת הפחתה בהיקף החיילים שנוסעים בשעות השיא.

   

  "זה לא יפגע בכשירות המבצעית, ואפילו טומן בחובו צ'ופר ללוחמים", הסביר את התוכנית אלוף משנה אייל הנס, ראש מחלקת תכנון ותקציבים באט"ל. מדובר באחד משורת צעדים במטרה לחסוך כ-100 מיליון שקל בשנה.

  זאת, על רקע המאבקים על תקציב המדינה - במסגרתו יידרש כנראה גם משרד הביטחון לקצץ מתקציבו בשנה הבאה.

   

  עוד בנושא התחבורה הציבורית, עומדת "אגד" בראש החברות שמקבלות כ-500 מיליון שקל בשנה עבור נסיעות חינם. באט"ל בוחנים כיצד לצמצם את העלויות הללו. חברות אוטובוסים שנשכרות לצורך הסעת חיילים לאירועים ומשימות שונות, נדרשות מעתה לצרף תדפיס ג'י.פי.אס לחשבונית, על מנת לאמוד את מספר הקילומטרים המדויק שהצריכה הנסיעה.

   

  היבט מרכזי שמדגישים בצה"ל הוא החיסכון בצריכת דלק. באט"ל שמו ליעד קיצוץ של כעשרה אחוזים ולצורך כך הכינו "מפתחות צריכה" על פי סוג היחידה והצורך הצבאי בדלק. עוד בעניין הרכב הופסקה ההתקשרות עם אחת מחברות הליסינג ובמקום זאת הושכרו כ-600 מכוניות, מה שהוביל לפי צה"ל לחיסכון משמעותי.

   

  שקי שינה מעודפים

  ומה עם הצבא שצועד על קיבתו? כלל עלות המזון השנתית היא 600 מיליון שקל. מהבדיקות הפנימיות והחיצוניות - על-ידי חברת "מקנזי" הבוחנת את את התקציבים הצבאיים - עולה כי צה"ל רוכש מזון במחירים הטובים ביותר במשק. עם זאת, מדי פעם נבחן רכש בהיקף גדול, כשזה מתאפשר ומשתלם.

   

  באיחור מה, צה"ל גם מתחיל ליישר קו עם המגמה הירוקה. בסיס בבית הספר לקצינים, בה"ד 1, יהיה הראשון שבו יותקנו מכשירים חוסכי אנרגיה כגון בקרי חשמל (מנגנון שיכבה את התאורה בעת יציאת אנשים מהחדר), דודי שמש במקום דודי חשמל וגם ברזים שפועלים ללא מגע אדם ומספקים כמות מים מדודה.

   

  מי שעומד בראש תהליכי ההתייעלות הוא ראש אט"ל, אלוף דני ביטון - שמטרתו לחסוך בכסף, אך בד בבד לא לפגוע בהיבטים המבצעיים. בין היתר רוכשים באט"ל ציוד עודפים מארצות הברית, כך למשל נרכשו באחרונה 26 אלף שקי שינה בעלות של כחצי דולר ליחידה ו-30 מוניטורים רפואיים - כך נחסכו לפי צה"ל 13 אלף דולרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  בקרוב אפשר לישון עוד כמה שעות בבית
  צילום: איי פי
  אלוף דני ביטון. לא לפגוע בהיבטים מבצעיים
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים