שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קרחנה: ביקור צונן בלפלנד

  בשיא הקיץ, אין כמו תמונות של שלג וקרח כדי לחמם את הלב. עינב ברזני מספר על אגמים קפואים, הפלגה בשוברת קרח, דהירה במזחלת כלבים ולילה באיגלו

  את המושג "קרח" מתארות 50 מילים שונות בשפה הפינית; ל"שמש" יש רק שתיים. אין צורך בהסבר נוסף. אבל גם בתוך הקור הגדול הזה צמחו סיפורי אגדה מרתקים וגם היום ממתינות שם, בארצות הקרח הלבנות, אטרקציות ייחודיות ושונות כל כך מהמדבר שלנו.

   

  וכך בטיול אחד אפשר לעבור בכפר של סנטה קלאוס, באזור שבו נדדו אווזי הבר של נילס הולגרסן ואצל השכנים של אלה קארי, הילדה מלפלנד מספר הילדים המיתולוגי. לפלנד היא ארצם של בני הסאמי והיא מתפרשת על ארבע מדינות שונות: רוסיה, פינלנד, נורווגיה ושוודיה. יש בה רק 186 אלף איש תושבים, אבל מרחבים אדירים. בלפלנד הפינית, למשל, ששטחה כ‭90-‬ אלף קמ"ר (פי ארבע מישראל‭,(‬ חיים רק כ‭4,000-‬ בני סאמי ועוד כמה עשרות אלפי פינים.

   

  איך מגיעים לשם? מתחילים בטיסה להלסינקי, בירת פינלנד, ואחר כך נוסעים 800 ק"מ צפונה ברכבת לילה, לרובניימי, הבירה של חבל לפלנד.


  בקתה מכוסה שלג (צילומים: MEDRAFT)

   

  רובניימי: הבית של סנטה

  בעיר רובניימי ‭,(Rovaniemi)‬ שמשמשת באופן לא רשמי כבירת לפלנד, חיים כיום כ‭60-‬ אלף תושבים איש. היא נבנתה על חורבות העיר העתיקה, שנשרפה במלחמת העולם השנייה. באופן מפתיע חיי הלילה כאן דווקא די תוססים, אבל בעיקר מהווה העיר נקודת יציאה מצוינת לטיולים באזור החוג הארקטי, שמוגדר כקו הרוחב הגיאוגרפי שבו ביום הקצר בשנה השמש אינה זורחת כלל, וביום הארוך בשנה היא אינה שוקעת.

   

  בקו רוחב 66 מעלות ו‭30-‬ דקות נמצא השלט הרשמי המציין את מיקומו של הקו. בתוך יער מחטים סמוך הוקם "הכפר של סנטה קלאוס‭,"‬ אליו נשלחו כבר 13 מיליון מכתבים מילדים מ‭197-‬ מדינות בעולם. באחת מבקתות העץ אפשר לפגוש את "סנטה קלאוס" בעצמו.

   

  במרכז העיר רובניימי שוכן מוזיאון הארקטיקום שמציג את תרבות בני הסאמי והחיים באזור הארקטי. פעמיים ביום מוקרנת מצגת נפלאה על הזוהר הצפוני. בין פוחלצי האיילים, הדובים והזאבים, יש הסברים גם על יתושי הענק שרוחשים בהמוניהם באגמי לפלנד עם הפשרת השלגים. כרטיס כניסה למבוגר: 12 אירו.

   

  קמי: טירה שברירית ושקופה

  בעיר קמי ‭,(Kemi)‬ דרומית-מזרחית לרובניימי, נבנית במרכז העיר, בכל שנה מחדש, טירה ענקית שעשויה כולה קרח ושלג. טירת הקרח הגדולה בעולם - לומילינה - עשויה ממי ים קפואים, ופתוחה בכל שנה מסוף ינואר עד אמצע אפריל. קירות הטירה, הפסלים, המושבים ואף חלק מהשלטים עשויים קרח. הטירה בנויה מכמה מתחמים שמוארים באורות צבעוניים: כנסיית קרח, מסעדה ובר וגם מלון עם 30 חדרי קרח שבהם נשמרת טמפרטורה קבועה של 5 מעלות מתחת לאפס. תאורה מיוחדת בשילוב הקרח השקוף יוצרים מראה ייחודי של מבנה שברירי ועדין. מחוץ למבנה יש פארק שעשועים קטן וצח כשלג שבו ניתן להחליק על אבובים במדרון מושלג ולהחליק במזחלת הרתומה לעמוד. עם בוא האביב הטירה נמסה והמתחם נסגר. בקיץ, אגב, הטמפרטורה באזור יכולה לעלות, בזכות שעות השמש הרבות, עד כדי 30 מעלות. כניסה למבוגר: 7 אירו.


  איפה סנטה? איילי הצפון מהלכים בטבע

   

  הים הבלטי: הפלגה קפואה  

  את חוויית ההפלגה בים הבלטי, בין לוחות הקרח הענקיים, קשה לתאר במילים. הספינה, שוברת הקרח האימתנית "סאמפו",‬ הפליגה לראשונה בים הקפוא ב‭,1968-‬ ובסוף שנות ה‭80-‬ הפכה לאטרקציה תיירותית עצומת ממדים.

   

  לספינה צורה עגולה, גוף ושלד מחוזקים, מדחפים וארבעה מנועי דיזל בהספק כולל של 11 אלף כוחות סוס. הספינה מסוגלת לשבור קרח בעובי של ‭1.2‬ מטר בקלות. ה"סאמפו" מטפסת על הקרח ושוברת אותו מכובד משקלה הרב, ומותירה אחריה שובל של קרחונים מרוסקים. וכך כל שנה בים הבלטי עד חודש מאי, אז הקרח מפשיר. ה"סאמפו" מפליגה שלוש פעמים בשבוע בעונת החורף, כשעל סיפונה 160 נוסעים. במהלך השיט ניתן להסתובב באופן חופשי על הסיפון ולהשתתף בסיור מודרך בחדר הקפטן ובחדר המכונות של הספינה. בצהריים מוגש מרק סלמון או מרק איילים, לבחירת הנוסעים.

   

  בשיאו של השיט, מתבקשים הנוסעים ללבוש חליפת ציפה מיוחדת, המכונה "אייס ביקיני‭,"‬ ולמעשה להחליק כמו כלבי-ים, מהקרח המוצק היישר אל המים הקפואים של הים הבלטי. בעזרת החליפה ניתן לשחות על הגב, על הבטן ואפילו לצוף. המים הקפואים לא חודרים לחליפה שמלאה באוויר ומציפה את הגוף כלפי מעלה. אחר כך אפשר לערוך סיבוב רגלי, בלי החליפה המנופחת, על ים הקרח המוצק והאינסופי.

   

  מכיוון שמדובר באטרקציה התיירותית המבוקשת ביותר בלפלנד, יש להזמין מקום מראש. המחיר: ‭225-140‬ אירו. אפשר לשלב גם טיול באופנוע שלג, מזחלות איילים ודיג בקרח תמורת 365 אירו. אתר האינטרנט


   

  שוברת לבבות - וקרח. הסאמפו 

   

  רנואה: החיים בלבן

  בעיר רנואה ‭(Ranua)‬ שנמצאת דרומית-מזרחית לרובניימי, מתנהל פארק חיות הבר הצפוני בעולם. יותר מ‭50-‬ מינים של חיות בר וציפורים מהאזור הארקטי משוטטים בשטח, בעיקר בחורף, והשלג מהווה תפאורה נהדרת. הכוכבים הפופולריים הם דובי הקוטב הלבנים והדובים החומים. מחיר כניסה למבוגר: 13 אירו.

   

  כ‭40-‬ ק"מ מזרחית מרנואה, בטבורו של יער מחטים, נמצא קניון קורומה, שבו יש מסלול של כ‭1.5-‬ ק"מ ביער מושלג, שיורד לקניון לתצפית על מפלי קורומה הקפואים. אפשר לטפס בזהירות עד למפלים עצמם ולחזות מקרוב בתופעת הטבע הייחודית והשברירית שמתרחשת בחורף הלאפי ומחזיקה מעמד לעתים עד חודש יוני.

   

  הטה: עולים למזחלת

  נהיגה במזחלות של כלבי האסקי מהווה ענף ספורט לכל דבר בלפלנד. בכפר הטה ‭(Hetta)‬ בצפון-מערב לפלנד הפינית, פועלת חוות כלבי האסקי שאפשר לצאת ממנה למסע בערבות השלג. הכלבים חזקים ורגילים לתנאי הקור ולמשיכת המזחלות. בין שישה לעשרה כלבים מושכים כל מזחלת במהירות של 20 קמ"ש. חשוב להיות ערניים, ולהטות את המזחלת בכיוון הנכון בסיבובים החדים. הכלבים מאוד תחרותיים ולאורך כל המסע שערכנו בשטח, לאורך 12 ק"מ, ניסו לעקוף את המזחלת המובילה. כדי לעצור יש ללחוץ על מעצור מיוחד. בסוף היום נפרדנו מכל אחד מ"הנהגים" בנביחות ובליקוקים. מסע מזחלות של שעתיים עולה כ‭70-‬ יורו, אבל ניתן להצטרף גם למסעות ארוכים יותר שכוללים לינה בבקתות.

   

  דרך נוספת להתקדם במהירות על הקרח הלאפי היא דרכו של סנטה קלאוס, במזחלת שרתומה לאיילים. האיילים משמשים את הלאפים גם בחייהם, כסבלים ויצרניות חלב, וגם במותם, אז אוכלים את בשרם. בעבר השתמשו בעורות איילים כחומר דלק וככיסוי לאוהלים. באביב נערכים מרוצי איילים רתומים למזחלות. אנחנו הצטרפנו לשיירת מזחלות במסע בן שעתיים ביער מושלג, סמוך לעיירה סאאריסלקה ‭.(Saariselka)‬ בסוף המסע האיטי התארחנו ב"קוטה‭,"‬ אוהל לאפי מסורתי וחמים, שבו התכבדנו במשקה חם עשוי גרגרי יער. מסע בן שלוש שעות עולה כ‭80-‬ אירו לאדם.

   

  כלי תחבורה מודרני יותר לשבילי הקרח של לפלנד הוא הסנומוביל, אופנוע השלג. בטיול המוטורי המהיר אפשר לשלב גם דיג בקרח באגם קפוא, בעזרת מקדחות. דרוש רישיון נהיגה בתוקף וחוש אחריות מפותח. השכרה לשעתיים, כולל ציוד וקסדות, עולה כ‭80-‬ אירו לאופנוע שמתאים לשני רוכבים.


  עושים רוח עם אופנוע שלג 

   

  אינרי: האיגלו של הסאמי

  בלפלנד חיים כ‭70-‬ אלף בני סאמי בחמישה שבטים שונים, מיעוטם בפינלנד. המעוניינים ללמוד על תרבותם המרתקת יכולים לבקר במוזיאון "סידה" בעיירה אינרי ‭(Inari)‬ העוסק במורשת בני הסאמי. העיירה נמצאת על שפת אגם ענקי ובחורף אפשר ליהנות ממסלולי סקי. ברחבי לפלנד פזורים כמובן גם כמה מתחמי איגלו. הבית שבנוי מלבני קרח מצליח לשמור על טמפרטורה גבוהה יחסית בפנים, והוא מרופד בעורות של בעלי חיים. בעיר מוניו ‭(Muonio)‬ ניתן ללון באיגלו משותף שכולל סלון עם שולחן וספות עשויות קרח. במלון ליד העיר סאאריסלקה יש מבני איגלו מודרניים ושקופים שמהם ניתן לצפות בזוהר הצפוני המאיר את השמיים בלילות החורף הקרים והחשוכים. המלצה אחרונה: לא לעזוב את לפלנד לפני שמנסים את אחת ממיליון וחצי הסאונות בפינלנד. סאונה נחשבת לפעילות חברתית בימי החורף הקרים, ואחרי ההזעה בסאונה נהוג לטבול במי האגם הקפואים ומייד לשוב לסיבוב נוסף בחום, להמרצת מחזור הדם.  איגלו מבחוץ - ומבפנים 

   

  מודיעין שלום

  איך מגיעים: טיסה באחת מחברות התעופה האירופיות להלסינקי והמשך צפונה לרובניימי ברכבת או בטיסה פנימית.

   

  איך מנווטים: קל להתנייד ברכב שכור בכבישי לפלנד, גם בחורף. יש גם תחבורה ציבורית.

   

  מתי לבוא: טיול באווירה חורפית ניתן לעשות בין אוקטובר לתחילת מאי. האביב יפהפה, במיוחד כל עוד יש שרידים לחורף הקר.

   

  איפה ישנים: בבקתות לצד האגמים הקפואים. הבקתות מאובזרות במטבח, שירותים, מקלחת, אח וסאונה מחממת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הסאמפו בהפסקה
  צילום: MEDRAFT
  יערות מחטניים
  צילום: MEDRAFT
  אייל הצפון
  צילום: MEDRAFT
  מומלצים