שתף קטע נבחר

בדרכו של הרצל

היום, י' באייר, הוא יום הולדתו העברי של חוזה המדינה - בנימין זאב הרצל. בפרויקט "בדרכו של הרצל" מציינים את האתרים בהם ביקר בארץ לפני 110 שנים

110 שנים עברו מאז ביקורו הראשון והיחיד של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל בארץ ישראל. לרגל התאריך, החליטה המועצה הציבורית במשרד ראש הממשלה להנצחת זכרו של בנימין זאב הרצל, והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, לקיים פרויקט מיוחד - "בדרכו של הרצל". במסגרת פרויקט זה, נתלו שלטים ב-7 האתרים בהם ביקר הרצל בביקורו ההיסטורי והחשוב בארץ ישראל.

 

באוקטובר 1898 הגיעה לחופי הארץ, משלחת ציונית ובראשה הרצל, מייסדה של התנועה הציונית. המשלחת הוזמנה לירושלים על-ידי הקיסר הגרמני וילהלם השני. מפגש זה נחשב בעיני הרצל כצעד חשוב בדרך להשגת היתר התיישבות מידי הסולטן העות'מני, עבדול חמיד השני, ששלט באותם ימים על כל שטחי הארץ. בביקורם בארץ עברו הרצל וחברי המשלחת בשבעה מקומות יישוב שהשאירו בהם רושם רב.

 

במהלך היום (ב') יתקיימו שבעה טקסים בשבע התחנות השונות: יפו, מקווה ישראל, ראשון לציון, נס ציונה, רחובות, אלרוב שדרות ממילא - ירושלים וארזה - מוצא.

 

אלעד בצלאלי, מנהל מחלקת חינוך במועצה לשימור אתרים: "השלטים יוצרים רצף של סיור בעל תוכן ומשמעות. הפרויקט עוקב אחר תחנותיו של הרצל בארץ ואחר דרכו האידיאולוגית". השלטים מציינים את סיבת ביקורו של הרצל בארץ ישראל, תמונה שצולמה במהלך מסעו של הרצל והמשלחת בארץ וציטוט קצר המצביע על דרכו הרעיונית של הרצל.

 

הטקס המרכזי, הנועל את אירועי היום יתקיים באלרוב שדרות ממילא, בירושלים, ברחבה שלפני בית שטרן (בניין סטימצקי), בשעה 17:00.

 

בית שטרן שבאלרוב שדרות ממילא, הינו תחנה חשובה בביקורו של הרצל בארץ. בבית זה לן הרצל בעת ששהה בירושלים, וממנו יצא לפגישותיו החשובות וסיוריו בעיר הקודש. הרצל תכנן במקור ללון בבית המלון קמניץ, בית המלון המפואר ביותר שהיה באותה תקופה בירושלים. אולם מאחר והרכבת בה נסע עשתה את דרכה באיטיות, הגיע הרצל לירושלים לאחר כניסת השבת. בעלי המלון, שראו כי הוא אינו מגיע, חשבו שביטל את הגעתו ונתנו את חדרו לאחר. וכך, כאשר הגיע הרצל למלון המפואר, לא נותרה לו אלא מיטה מסכנה במסדרון צר. למזלו, מר שטרן הנדיב נחלץ לעזרתו והזמין אותו כאורח כבוד בביתו המרשים – והשאר היסטוריה.

 

הטקס באלרוב שדרות ממילא יתקיים במעמד נציגי ראשות עיריית ירושלים, בכירי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, נציגי המועצה הציבורית במשרד ראש הממשלה להנצחת זכרו של בנימין זאב הרצל, נציגי סטימצקי, אנשי אקדמיה, היסטוריונים, נציגי תנועות הנוער ואורחים נכבדים נוספים. האירוע פתוח לקהל הרחב.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בנימין זאב הרצל
צילום: איי פי
מומלצים