שתף קטע נבחר

סידור הוועדות בכנסת: קדימה מחתה ותמכה

ח"כ יואל חסון אמר ש"הממשלה הזו אונסת את הכנסת בברוטליות ומונעת ממנה תפקוד באופן מלא". בסופו של דבר הצביעו גם חברי קדימה בעד בשל ההסכמות שהושגו בין חברי הסיעה לקואליציה על מפתח החלוקה לוועדות לאחר הצמצום שתוכנן

דיון סוער נערך הבוקר (יום ב') בוועדה המסדרת של הכנסת, שהתכנסה כדי לדון בבקשת הקואליציה לצמצם את מספר החברים בוועדות השונות. בקואליציה חוששים כי בגלל ריבוי השרים וסגני השרים - תאבד הממשלה את הרוב בוועדות. בסופו של דבר צומצמו מספר החברים בוועדות הכנסת. 

 

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין מהליכוד, שניהל את דיון הוועדה, הציג את היתרונות שבצמצום החברים בוועדות, וציין בין היתר את אחוזי הנוכחות הנמוכים בדיונים. "יש יתרון לשיטה אחת, יש יתרון לשיטה אחרת. העדפנו ללכת לפי השיטה המוצעת כדי לנסות ולהגיע למצב שבבעיות השונות באמת יפעלו חברי כנסת והדיון לא יתקיים פה אחד". ח"כ זאב בילסקי מקדימה העיר בציניות שהסיבה לצמצום הוועדות מובן, ואין צורך בהסברו הארוך של אלקין.

 

ח"כ יואל חסון מקדימה היה בוטה יותר. הוא מתח ביקורת על התנהלות הממשלה ואמר: "זו לא בעיה של הכנסת ושל השיטה. זו בעיה של הממשלה הזו שאונסת את הכנסת בברוטליות ומונעת ממנה תפקוד באופן מלא". למרות הדברים, תמכה קדימה בהצעת הקואליציה.

 

חברו למפלגה, ח"כ יוחנן פלסנר, הוסיף: "יש כאן מגמה - ממשלה שקמה בחטא של ראש ממשלה חלש, שלא מסוגל לעמוד בפני אנשי סיעתו והוא מכר את הנכסים הציבוריים ועכשיו ראש הממשלה מוכר את הנכס היקר ביותר שלנו: את הנכס של שמירה על הדמוקרטיה. הוא מכופף את הכנסת מהלך אחרי מהלך...".

 

בבל"ד החליטו שחברי הסיעה לא ייקחו חלק בוועדות הכנסת. ח"כ סעיד נאפע אמר ל-ynet, לאחר שעזב את ישיבת הוועדה, כי "חלוקת הוועדות היא לעג לרש, זו זילות ואנחנו לא נשתתף בישיבות".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בדיון: "הצעד הזה בא להציל את הממשלה מהעובדה שאין לה חברים בוועדות. היה אמור להיווצר מצב שהאופוזיציה מנצחת בוועדות. היתה אפילו מחשבה לאפשר לסגני שרים להצביע ולהיות חברים בוועדות, וכאשר זה לא יצא אל הפועל יצאה תוכנית מגירה אחרת. זה בראש ובראשונה פוגע באופויזציה. אפשר היה לנהל על זה מאבק עיקש, אבל יש רוב דורסני לצערי הרב לקואליציה.

זה צמצום חופש הפעולה של חברי הכנסת בכנסת ה-18".

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) הוסיף: "הקואליציה הזו מסוכנת לכנסת. מנסים לשתק את הכנסת כי הקואליציה אינה יכולה לשלוח חברים...". חברו למפלגה, דב חנין, אמר: "אנחנו נבחנים פה בדוגמא של שבירת כללי המשחק. זו מגמה בעייתית".

  

בסופו של דבר הצביעו רוב חברי הוועדה בעד ההצעה, למעט ח"כ אופיר פינס שהתנגד. גם חברי סיעת קדימה הצביעו בעד ההצעה, בשל ההסכמות שהושגו בין חברי הסיעה לקואליציה על מפתח החלוקה לוועדות לאחר הצמצום שתוכנן. אגב, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הצביע בשם סיעת העבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יואל חסון. זו לא בעיה של הכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים