שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דוקטור, מה קורה לנו בגוף כשנושמים בעת אובך?

  האוויר בחוץ מלא אבק ואנחנו נאלצים לנשום אותו. מה בדיוק קורה לגוף כשהאוויר אותו אנו לוקחים לריאות מזוהם? הדוקטור מתאר את התהליכים הגופניים

  האובך הכבד וסופות החול יחד עם השרב ברחבי הארץ מסוכנים לבריאות שלכם: כמידי שנה מספר הפונים למוקדי מד"א בשל בעיות נשימה והחמרה של בעיות לב מתגבר. בין הנפגעים העיקריים – חולי אסתמה, תינוקות וקשישים.

   

  הריכוזים העצומים של החלקיקים באוויר גורמים לזיהום אוויר כבד שנגרם עקב כמויות גבוהות של אבק, בשילוב עם סופות החול. כל אלה חודרים למערכת הנשימה ועלולים לגרום לנזקים כבדים.

   

  אז מה קורה שם בדיוק? זיהום האוויר פוגע בשתי מערכות עיקריות. האחת – מערכת הנשימה. האוויר אשר רווי באותם חלקיקי אבק וחול מגרה את קנה הנשימה והריאות וגורם להפרשת כיח בשל התגובה האלרגית אותה יוצר הגוף עם פלישת החלקיקים הזרים.

   

  בתגובה האלרגית הזו מתחילים נוגדנים מסוג IgE לעורר את תהליך האלרגיה, שבו לא רק הכיח מופרש ממערכת הנשימה, אלא כלי הדם המתרחבים במקומות שונים גורמים לצריבה בעיניים, גירוי של הלוע, שיעול והיצרות של נאדיות האוויר בריאה הגורמים לצפצופים ולהתקף אסתמה. החלקיקים שבאוויר עלולים בחלק מהמקרים גם לעורר זיהומים במערכת הנשימה כשנגיפים או חיידקים מתיישבים על הכיח המופרש, ויוצרים תהליך דלקתי נוסף.

   

  קוצר הנשימה הזה מכביד גם על פעילות הלב. המשאבה שלנו, שרגילה לעבוד ללא הפסקה על "טורים נמוכים", מתקשה בימים כאלו לעמוד בעומס: המחסור בחמצן דורש מהלב להגביר את קצב הפעימות. מצב זה אצל חולי לב, הסובלים מהיצרויות בכלי הדם הכליליים (המזינים את שריר הלב) עלול להגביר את הסיכון להתקפי לב ואף לשבץ מוחי.

   

  המעמסה על מערכת הנשימה ומערכת הלב, מתרחבת גם לשאר הגוף: לחץ הדם עולה בשל "עומס העבודה", ובשילוב השרב הכבד – התוצאה היא עייפות, כאבי ראש, תחושה כללית רעה וסיכון מוגבר עוד יותר לאוטם של שריר הלב או לארוע מוחי.

   

  האובך הכבד צפוי לשקוע בהדרגה הערב, ועד אז הקפידו על חלונות סגורים בבית, במשרד וברכב. הימנעו מפעילות גופנית מאומצת. חולי לב ומחלות ריאה צריכים לגמרי להימנע משהות בחוץ. מומלץ להישאר בבית, כמובן תחת המזגן. אלה שחשים יותר צפצופים צריכים להגביר את הטיפול באינהלציות ובסטרואידים על פי הנחיות הרופא.


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובך. עדיף להישאר בבית
  צילום: ליאב מור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים