שתף קטע נבחר

משרד החינוך: 5,400 מורים בסכנת פיטורים

מערכת החינוך והשלטון המקומי מתגייסים למאבק נגד הקיצוץ בתקציב המדינה. שר החינוך: "במאבק על התקציב יוכרע האם אנו שומרים על התקווה, או מוותרים על העתיד". יו"ר מרכז השלטון המקומי: "המערכת גוססת וממשלת ישראל מבצעת וידוא הריגה". ארגון המורים: "אפשר לסגור את בתי הספר"

"מערכת החינוך גוססת וממשלת ישראל הורסת אותה ומבצעת וידוא הריגה". כך האשים היום (ב') יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, בפתח מה שנראה כמאבק נרחב על שלמותו של תקציב החינוך, תחת גזירות הקיצוצים שדורש האוצר בתקציב המדינה. הדברים נאמרו יממה לאחר שמשרד האוצר הודיע כי יידרש קיצוץ רוחבי של 14 מיליארד שקלים בתקציב המדינה כולו.

 

מערכת החינוך כולה נערכת לקראת הדיון מחר בכנסת בנושא הקיצוץ הצפוי בתקציב משרד החינוך, בסך 750 מיליון שקלים. מנתוני אגף התקציבים של משרד החינוך עולה כי צפויים פיטורים נרחבים עקב הקיצוץ.

בין המהלכים שעוד נמצאים "בקנה" בנוסף לסכום זה - קיצוץ 120 מיליון שקלים עבור רפורמת "אופק חדש", מימון שליש לגידול הטבעי בשנת הלימודים הבאה בסך 115 מיליון שקלים, ומימון רפורמה נוסף הכולל קיצוץ 90 מיליון שקלים. סך הכל אמור הקיצוץ לכלול 107 אלף שעות הוראה, כלומר - משרותיהם של כ-5,400 מורים בסכנה.

 

שר החינוך, גדעון סער, שהצביע אתמול בממשלה נגד דרישת האוצר בנושא מסגרת התקציב, אמר היום בוועידה הארצית של מועצות התלמידים והנוער: "זוהי שעה גורלית. ההכרעות שיתקבלו בימים הקרובים במאבק על תקציב המדינה יכריעו האם אנו שומרים על התקווה, או מוותרים על העתיד".


"אופק חדש" עשויה להצטמצם משמעותית (אילוסטרציה: index open)

 

"בימים הקרובים ייקבע עתיד החברה הישראלית. רק אם ניתן לנוער את הידע, הערכים וההשכלה, רק אז יהיה לנו עתיד. הסכנה לעתידנו בגין היעדר השקעה בתקציב החינוך גדולה הרבה יותר מהסכנה לאיתנות המערכת הבנקאית שלנו", אמר סער.

 

גורמים המקורבים לשר מסרו כי במידה שהקיצוץ ייצא בסופו של דבר לפועל - הרי שהדבר עשוי להתבטא בפיטורים של אלפי מורים וקיצוץ שעות לימוד, או בהפניית משאבים מרפורמת "אופק חדש" בחזרה למערכת, כך שהרפורמה תצטמצם משמעותית בשנה הבאה.

 

לא רק המורים בסכנת פיטורים

במרכז השלטון המקומי יצאו למאבק כבר לפני כעשרה ימים, מחשש מחרב הקיצוצים. שם מתריעים שפגיעה בתקציבי הרשויות תביא - מלבד פיטורי מורים - גם לפיטוריהם של פסיכולוגים, מזכירות, שרתים, וקציני ביקור סדיר. עוד מעריכים כי ייפגעו שירותים רבים, בהם מחלקות קידום הנוער, ויוגדלו תשלומי ההורים לבתי הספר.

  

יו"ר מרכז השלטון המקומי עתיד לכנס ישיבת הנהלה מיוחדת השבוע. לדבריו, "הישגי התלמידים פוחתים, ואנו מדורגים בתחתית הטבלה". בוחבוט תוהה כיצד מצפים מהתלמידים להצליח - אם המערכת שסביבם כושלת. "להיכנס לבית ספר היום זו סכנת נפשות, הסביבה שבה לומדים התלמידים הפכה להיות מסוכנת להם, תקופה בה האבטלה גדלה מיום ליום, עלינו לנסות ולצמצם את הפערים ולא לפטר עוד אלפי עובדים שעבודתם נחוצה והכרחית", אמר.

  

בניגוד למשרד החינוך, שם מלינים על קיצוץ צפוי בגובה 750 מיליון שקלים, גורמים במרכז השלטון המקומי אומדים את היקף התקציבים

הנדרשים למערכת החינוך כיום בסכום של כשני מיליארד שקלים. במרכז השלטון הודיעו כי הם מצטרפים לשר החינוך במאבק להחזרת התקציבים וקוראים לארגוני המורים, ההורים והתלמידים להצטרף למאבק.

 

בארגון המורים העל יסודיים הביעו זעם על סכנת הפיטורים ומסרו: "באותה מידה אפשר לסגור את בתי הספר. זה כבר לא הבשר החי, אלא לשד העצם. אנחנו מאד מקווים שהשר יצליח להעביר את המסר הזה, כי אנחנו יודעים את דיעותיו ושהוא מבין את המשמעות החמורה של הקיצוץ".

 

"תמוה ביותר שהולכים לקראת קיצוץ. אנחנו נגן על המורים ונמצא פתרון לכל מורה ומורה, אבל מה יהיה עם התלמידים - מי יגן עליהם?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. שעה גורלית
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
בוחבוט. מערכת בגסיסה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים