שתף קטע נבחר

החונטה במיאנמר: מנהיגת האופוזיציה לא תשוחרר

דובר מפלגתה של אאונג סן סו צ'י אמר כי החונטה הצבאית השולטת במדינה דחתה את בקשת פרקליטיה לשחרר אותה ממעצר בית בטענה שאין עילה לשחרור. ב-27 במאי ימלאו שש שנים לתקופת מעצרה הנוכחי; היא מעולם לא הובאה בפני שופט

החונטה הצבאית השלטת במיאנמר דחתה היום (ג') את הבקשה לשחרר את מנהיגת האופוזיציה וכלת פרס נובל לשלום אאונג סן סו צ'י. זאת, לנוכח העובדה שב-27 במאי יפוג צו מעצרה הנוכחי.

 

דובר מפלגתה של סו צ'י, הליגה הלאומית לדמוקרטיה, נייאן וין, אמר כי החונטה זימנה אליה את פרקליטיה ביום שישי האחרון והעבירו להם מכתב הדוחה את ערעורם על כליאתה ודרישתם לשחררה. לדבריו, במכתב נטען כי "אין עילה לשחרור".

 

13 מתוך 19 השנים האחרונות עברו על סו צ'י במעצר בית ביאנגון - למרות הלחץ הבינלאומי שהופעל על החונטה לשחרר את כלת פרס נובל לשלום. מיאנמר נמצאת תחת משטר צבאי מאז 1962, והחונטה הנוכחית מושלת במדינה מאז 1988 לאחר שכתשה התקוממות פרו-דמוקרטית במדינה. ב-1990 קיימה החונטה בחירות כלליות - אך לאחר שאאונג סן סו צ'י נבחרה ברוב מוחץ, סירבה החונטה לקבל את התוצאות.

 

"דחיית הערעור אינה הוגנת - מאחר שלא התקיים שימוע הולם ומלא בנושא", טען הדובר. באוקטובר הגיש פרקליטה של סו צ'י, קייה וין, ערעור לממשלה הצבאית על מעצרה, שבו מנה תשע סיבות לשחררה. בין היתר, טען כי "היא מעולם לא הוותה איום לביטחונה של המדינה".

 

סו צ'י עצורה על פי החוק נגד מעשים חתרניים שהועבר במדינה ב-1975, המתיר לעצור אנשים המהווים איום על הסדר הציבורי לפרק זמן של עד חמש שנים בלי משפט. מעצר הבית של סו צ'י הוארך במאי אשתקד בשנה נוספת - צעד המהווה משום הפרה של החוק, הקובע כי אסור לעצור חשודים לפרק זמן העולה על חמש שנים מבלי שהועמדו לדין.

 

עם זאת, במאמר מערכת שהתפרסם ביוני שעבר בשופר השלטון "האור החדש של מיאנמר" נטען כי תקופת מעצר של שש שנים מותרת על פי החוק. במאמר נכתב כי הארכת תקופת המעצר טעונה את אישורם של שרים בכירים בקבינט. ניאן וין הביע תקווה שסו צ'י תשוחרר בהמשך החודש, כאשר ימלאו שש שנים למעצרה - למרות שאין כל אינדיקציה שכך ייקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סו צ'י. 13 שנים במעצר בית
צילום: איי פי
הפגנה למען שחרורה, בשנה שעברה
צילום: AFP
מומלצים