שתף קטע נבחר

נגיד בנק ישראל: אי אפשר להמשיך להוריד מסים

לדברי הפרופ' סטנלי פישר, "יעד הגרעון שקבעה הממשלה השנה, 6% מהתוצר, הוא מרחיב דיו". פישר גילה כי בכוונת הבנק להמשיך ולרכוש דולרים

נגיד בנק ישראל יצא היום (ג') נגד הצעת האוצר להמשיך בביצוע הרפורמה במסים. בכנס שמקיימת בירושלים קרן המטבע הבינלאומית אמר פישר כי אי אפשר להמשיך ולהוריד מסים ללא קשר לתועלת שיש למהלך זה.

 

 

פישר כרך את הורדת המסים בהגדלת הגירעון בתקציב הממשלה. לדבריו, "יעד הגירעון שקבעה הממשלה השנה - 6% מהתוצר (כ-45 מיליארד שקל) - הוא מרחיב דיו ואנחנו לא יכולים לממן גירעונות בהיקפים גדולים יותר".

  

פישר מתח ביקורת על אלה שקוראים להגדיל את הגירעון ואמר: "שואלים אותנו למה דווקא 6% ולא 6.5% או 7%. אלה משחקי ילדים ואני לא נכנס לזה". לדבריו, "בגירעון של יותר מ-6% העניינים מסתבכים"

 

פישר קרא לממשלה להמשיך בתוואי הפוחת של היחס בין החוב לתוצר ואמר כי "ברור שנסיים את העשור הראשון עם יחס בין החוב לתוצר גבוה יותר מזה שהיה בתחילת העשור".

 

בדבריו התייחס פישר למערכת הבנקאות בארץ ואמר כי היא במצב טוב יחסי. בסוף ההרצאה נשאל פישר לעמדתו בנושא הויכוח שיש לו עם הנהלת בנק הפועלים ואמר כי אין לו מה לתרום בנושא זה.

 

בנושא הריבית גילה פישר כי הנהלת בנק ישראל בחנה את האפשרות לקבוע מרווח ריבית בין 0%-0.25% כפי שנהוג בארה"ב אולם בינתיים הוחלט להותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.5%.

 

בהתייחסו לגידול במסגרת התקציב, אמר הנגיד כי בטווח הארוך ברור שלא ניתן יהיה לשמור על גידול שנתי של 1.7% בלבד שכן אז הוצאות הממשלה יהיו קטנות ביחס לגידול בתוצר. פישר הזכיר את התועלת שגרמה רכישת הדולרים שמבצע בנק ישראל ואמר כי בכוונת הבנק להמשיך ולרכוש דולרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר: ימשיך לרכוש דולרים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים