שתף קטע נבחר

ועדת הרישוי של אופ"א: בית"ר לא תשחק באירופה

עוד מכה לצהובים-שחורים: לאלופה לא הוענק רישיון להופיע במפעלי אופ"א בעונה הקרובה. גם הערעור של בית"ר על הפחתת הנקודה נדחה, פרקליט הקבוצה טען: "קורנפיין הוטעה מהתנהלות בית הדין"

בית"ר מחוץ לאירופה. בישיבתה של ועדת הרישוי של אופ"א, שנערכה היום (ג'), הוחלט כי לאור אי עמידתה של בית"ר ירושלים בתנאים שהוצבו לה, ובמסגרת תקנון רישוי המועדונים של אופ"א, לקבוצה לא יוענק רשיון לשחק בעונת המשחקים הבאה בגביעי אירופה השונים.

 

 

כזכור, בית"ר שיחקה בשתי העונות האחרונות במוקדמות ליגת האלופות, אולם כשלה פעמיים. בעונת 2007/8 נוצחה בסיכום שני המשחקים בידי פ.צ. קופנהאגן הדנית ובתחילת הקיץ האחרון הושפלה מול ויסלה קראקוב הפולנית (6:2 בסיכום). במשחק הראשון בין שתי הקבוצות הובסה בית"ר 5:0.


קראקוב משפילה את בית"ר בקיץ האחרון (צילום: רויטרס)

 

מנכ"ל ההתאחדות, רותם קמר, הגיב להחלטה: "הוועדה למתן רשיונות אינה קשורה להתאחדות. היא נתנה ארכה לבית"ר להגיש את כל המסמכים וזה לא קרה. זה קצת מצער, לא קל מבחינתנו לא להעניק רישיון לקבוצה שהגיעה להישגים ספורטיביים מתאימים. יש תקנון ואנחנו מחויבים לו. חוסר הוודאות הכלכלי בבית"ר לא איפשר לה למעשה לעמוד בתנאים, אבל יש לה זמן לערער על כך למרות שהזמן לוחץ". ואכן, בית"ר תוכל לערער על כך תוך 10 ימים.

 

איציק קורנפיין הגיב להחלטה: "קיבלנו היום הודעה על הפסילה שלנו לאפשרות להשתתף במפעל אירופי. יש לנו 10 ימים לערער. אנחנו ניקח את פרק הזמן הזה, נראה, נלמד ונשקול את האפשרות לערער. נראה בסוף מה אנחנו עושים. אנחנו נעשה כל מאמץ לעמוד בדרישות שהציגה בפנינו ועדת הרישוי. אם נראה שיש כיוון חיובי בעניין הזה בימים שנותרו לנו להגשת הערעור, נפעל בהתאם. בינתיים אנחנו ממתינים לראות מה קורה".


אטו מול דיארה בסופר-קלאסיקו. בספרד היו עושים אותו הדבר? (רויטרס)

 

"בספרד לא חושבים להפחית נקודות"

"איציק קורנפיין הוטעה מהתנהלות בית הדין", כך טען הערב עו"ד אלעד איזנברג, שייצג את בית"ר ירושלים בערעורה במשרדי ההתאחדות. כזכור, בית"ר ביקשה לערער על גזר הדין בו הופחתה לקבוצה נקודה, בנוסף למשחק ללא קהל, ועונש הפחתה נוסף על תנאי.

 

בסופו של יום, בית דין העליון דחה את ערעורה של בית"ר על עונשה בגין קריאות גזעניות. עם זאת בית הדין ביטל את הארכת עונש התנאי של הפחתת שלוש נקודות לשנה.

 

איזנברג אמר בדיון: "גם אחרי שקראתי את ההחלטה, לא מצאתי סטייה קיצונית כדי לחרוג מעסקת הטיעון. אם לא היה הסדר טיעון, לא היינו מודים בעבירה. הדיין אפילו ביקש מקורנפיין לחשוב שוב לגבי התנאי שבאירוח סכנין ומכבי תל אביב ללא קהל. היו"ר קיבל זאת מתוך הבנת שעסקת הטיעון תתקבל".


קורנפיין בבית הדין. העונש יישאר על כנו? (צילום: עוז מועלם)

 

"הפועל תל אביב הועמדה לדין על רימון עשן וקריאות גזעניות נגד שחקן שחום עור", הוסיף איזנברג. "על שתי העבירות הם קיבלו עונש זהה לשלנו, אבל התנאי שעמד נגדם לא הופעל. עם כל הכבוד, המקרה שלנו קל יותר. בטח כשהגענו עם עסקת טיעון באמתחתנו".

 

איזנברג ציין כי בית"ר ריצתה את תקופה ה'תנאי' ב-95 אחוז וזו הפעם הראשונה שהיא נמצאת בבית הדין. "שלוש הנקודות שהורדו לנו יכולות להכריע את מירוץ האליפות, זה השפיע כבר פסיכולוגית. נראה כי יש זילות בעניין הזה. הורדת נקודות צריכה להיות רק במקרים קיצוניים. הענישה לגבי בית"ר ירושלים היא החמורה באירופה. הייתי השבוע ב'סנטיאגו ברנבאו' ושמעתי נהמות לכל אורך המשחק ואף אחד לא חושב להפחית שם נקודות. הם מבינים שזה מה שיש ונלחמים בדרכים אחרות".

 

אחד מהנימוקים של איזנברג לביטול העונשים וקבלת עסקת הטיעון היה גם העובדה שבית"ר מקיימת בימים אלה  שיחות עם רוכשים פוטנציאלים, שבשל המצב הנוכחי מפחדים להרגיש 'שבויים' בידי אוהד כזה או אחר.

 

תגובות המועדון בנוגע לערעור: "הנהלת בית"ר ירושלים מצרה על החלטת בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, אשר אישר הורדת נקודה נוספת ממאזנה של הקבוצה. להנהלת הקבוצה אין ספק, שלהחלטות בית הדין של ההתאחדות שגרמו להורדת 3 נקודות ממאזן הקבוצה מצד אחד ואי הורדת נקודות ממאזנן של קבוצות צמרת אחרות על מעשים דומים ואף חמורים יותר, היה חלק מכריע בהוצאת הקבוצה מהמאבק על האליפות העונה, וזאת מספר מחזורים לפני סיומה.

 

"החלטות בית הדין האמורות, שהינן קיצוניות וחריגות לעומת הענישה הנוהגת והמקובלת לגבי קבוצות אחרות בארץ ובעולם, מנוגדות לרוח הספורט ולשאיפה כי הישגים ספורטיביים יוכרעו על כר הדשא. דומה, כי מוסדות ההתאחדות נזעקים להגן על רוח הספורט רק כשמדובר בקבוצות שאינן בית"ר ירושלים וההחלטות השונות בעניינה של הקבוצה בשנים האחרונות מדברות בעד עצמן בעניין זה ומעוררות שאלות קשות ביותר. הנהלת הקבוצה גם מביעה את מחאתה על התנהלות ההתאחדות לכדורגל, אשר במהלך הדיון בערעור נציגה חזר בו מהסדר הטיעון אליו הגיע עם יו"ר הקבוצה".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: איזי עין דור ולי בוץ

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איציק קורנפיין
צילום: עוז מועלם
מומלצים