שתף קטע נבחר

חרף התנגדות רוסיה: החל תמרון נאט"ו בגאורגיה

יותר מאלף חיילים מתריסר חברות נאט"ו ישתתפו בשבועות הקרובים בתרגילים שידמו "תגובה למשבר". גאורגיה: רוסיה מאחורי ניסיון המרד של כוחות השריון. מוסקבה: הם לא שפויים

שוב מתיחות בקווקז: כוחות נאט"ו החלו היום (ד') בסדרה של תרגילי צבא ברפובליקה הסובייטית לשעבר גאורגיה. זאת, למרות ביקורת תקיפה מצד רוסיה למהלך וניסיון מרד שאירע אתמול בצבא הגאורגי. רוסיה גינתה את התמרון שצפוי להימשך כחודש כ"הפגנת שרירים" ו"פרובוקציה" בגבולה הדרומי.

 

גאורגיה האשימה את רוסיה בניסיון לשבש את התמרון באמצעות הסתה למרד שאירע בצבא, במסגרת ניסיונה להרחיב את ההתנגדות הפנימית לנשיא מיכאיל סאאקשווילי. רוסיה, שנלחמה בה במשך חמישה ימים באוגוסט האחרון אחרי שניסתה להשתלט על המחוז הבדלני הפורש דרום אוסטיה, כינתה את האשמות "לא שפויות" והאשימה את סאאקשווילי בניסיון להסיט את תשומת הלב אחרי שבועות של מחאות מצד האופוזיציה בדרישה להתפטרותו.


נאט"ו: "לתרגיל אין כל קשר לגאורגיה או לרוסיה" (צילום: AFP)

 

בתמרון, ששיאו יהיה בשבוע הבא, ישתתפו יותר מאלף חיילים מיותר מתריסר מחברות נאט"ו ושותפות הברית הצבאית. התרגילים נערכים בבסיס ששימש בעבר את חיל האוויר הרוסי, מזרחית לטביליסי, וקילומטרים ספורים מהבסיס שבו דוכא אתמול מרד של מפקדי טנקים, שנמשך כמה שעות. בנאט"ו התעקשו כי התרגילים, שידמו "תגובה למשבר", אינם מהווים כל איום על רוסיה. הצעד נתפש כהבעת הזדהות עם גאורגיה, שמעוניינת להצטרף לנאט"ו.

 

"מזכ"ל נאט"ו חושב שאל לאיש לנצל לרעה את התרגיל", אמרה הדוברת של יאפ דה הופ סחפר. "זה לא תרגיל של נאט"ו, אלא תרגיל של נאט"ו עם שותפיה. אין לו כל קשר לגאורגיה, אין לו כל קשר לרוסיה. גאורגיה רק מארחת את התמרון ואיש לא צריך לפרש זאת באופן שונה למטרות אחרות". ארמניה, בעלת בריתה האסטרטגית של רוסיה בדרום הקווקז, הצטרפה לקזחסטן, סרביה ומולדובה ונסוגה מהתמרון.

 

בתוך כך, רוסיה גירשה היום שני דיפלומטים קנדים ששרתו במשרד נאט"ו במוסקבה, בתגובה ל"פעולה הלא חברית" מצד הברית הצבאית. בשבוע שעבר גורשו ממטה נאט"ו בבריסל שני שליחים רוסים, על-פי הדיווחים עקב טענות שעסקו בריגול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנקים גאורגים בפאתי טביליסי
צילום: רויטרס
מומלצים