שתף קטע נבחר

זעם על הקיצוץ: הרחבת התקציב - או משבר פוליטי

ארגונים שונים מביעים מחאה על כוונות הקיצוץ של משרד האוצר. שדולת הנשים: "מגמה שיטתית לפגוע בנשים". המועצה לשלום הילד: "המדינה נוהגת בילדיה כהורה מתעלל". שר הרווחה: "ראש הממשלה יצטרך להחליט אם הוא נכנס למשבר פוליטי"

טיוטת האוצר לקיצוצים בתקציב המדינה כבר גורמת לסערה, בשל פגיעה בקבוצות אוכלוסייה שונות. אחת הפעולות שנראית צורמת ביותר היא הביטול בהכרה על הוצאה למטפלת לצורך הטבות במס ההכנסה. הכרה שכזו נפסקה רק לפני כמה ימים בבג"ץ, לאחר מאבק משפטי ממושך. באוצר מתכוונים כעת לתקן את חוק מס הכנסה כך שתבוטל ההטבה שקבע בג"ץ.

 

לקריאת מסמך הקיצוצים המלא של האוצר - לחץ כאן

 

בכיר היוצאים נגד הפגיעה בשלל תחומים חברתיים הוא שר הרווחה, יצחק הרצוג, שאמר כי הגזרות הכלכליות שמוביל ראש הממשלה נתניהו, הן הזויות, וכי "אין גבול לציניות". לדבריו, "ראש הממשלה יצטרך להחליט אם הוא נכנס למשבר פוליטי - או מוצא פיתרון להרחבת התקציב".

 

יו"ר שדולת הנשים, רינה בר-טל, אמרה כי "גזירות האוצר מעידות על המגמה השיטתית של המשרד לפגוע בנשים". לדבריה, "מסתבר שאין בעיה למנות שרים חדשים למשרדים שאינם קיימים, ובשביל לממן את זה – לפגוע בחלשים".

 

בשדולת הנשים הזכירו לראש הממשלה נתניהו את דבריו בעניין הוצאות הטיפול בילדים,

שבועיים בלבד לפני הבחירות: "מדובר קודם כל באפשרות למימוש הפוטנציאל האנושי של כל אדם ואדם. בכל הנוגע לגידול ילדים נופל הנטל בדרך כלל על הנשים, מימון וסבסוד מעונות יום מאפשרת להן לצאת לעבוד", אמר נתניהו והדגיש כי זו חובתה של המדינה לקדם את ההכרה בהוצאות.

 

אחת הגזרות הנוספות הנודעות לנשים עובדות היא הכוונה לבטל מחצית נקודת זיכוי במס לאישה עובדת ללא ילדים על הכנסתה. במקום זאת, מתכוונים באוצר להגדיל את הזיכוי לאמהות עובדות שלילדיהן טרם מלאו 8 שנים. 

 

יו"ר נעמ"ת, עו"ד טליה לבני, אמרה כי "גזרות האוצר הן ניסיון לסיכול ממוקד של הנשים". לדבריה, הנשים "לא יקנו את הטקטיקה של הכנסת עזים והוצאתן במטרה להשתיק אותנו". לבני תוהה האם הפגיעה בסעיפים רבים כל כך היא "ביבי החדש". 

 

פגיעה צפויה נוספת באמהות ומשפחות עם ילדים תיעשה בשל הכוונה לקצץ את מענקי הלידה ולהשוות את סכומי המענק עבור הילד הראשון והשני (כ-1,555 שקל וכ-700 שקל) למענק המשתלם עבור הילד השלישי ואילך, שעומד על 467 שקל. בנוסף יש כוונה לקצץ גם בדמי הלידה. בשדולת הנשים הבטיחו לצאת למאבק משותף עם ארגוני נשים אחרים כדי למנוע את הגזירות.

 

הילדים בסיכון - התוספת בסכנה

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, הד"ר יצחק קדמן, אמר בתגובה לגזירות המתוכננות בתחום הטיפול בילדים בסיכון כי "בין אם מדובר בדברים נכונים ובין אם בצעדי הפחדה בלבד - זהו מעשה נבלה". בכוונת האוצר לדחות 30 מיליון שקלים מהתוספת התקציבית שתוכננה לתחום זה - לשנת 2014. קדמן אמר כי "מדינת ישראל נוהגת בילדיה כהורה מתעלל – היא מכה אותם בכל פעם שמתעוררים בעיה או תסכול, וגם אם רק מרימים את היד כדי להפחיד – זה עושה טראומה לילד".

 

תחום נוסף של קיצוצים שכבר מעורר סערה הוא הכוונה לבטל את הקצאת

הכספים שנועדה לממן חלק משכר הלימוד בחוגים למשפטים, מנהל עסקים וחשבונאות. במועצה להשכלה גבוהה מותחים ביקורת על המהלך הצפוי. הדבר יביא להגבהת רף הכניסה הכספי לחוגים אלה וירחיק למעשה סטודנטים משכבות חלשות מהשתלבות במקצועות המדוברים.

 

להערכת הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, המהלך יגרור העלאה בשכר הלימודים בחוגים אלה בשיעור של 300 אחוזים, והמחקר בהם יופסק.


פורסם לראשונה 07/05/2009 09:05

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי ויהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג. צופה משבר פוליטי
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
בר טל. פגיעה שיטתית
צילום: גיל יוחנן
צילום: יואב גלאי
קדמן. המדינה מכה את הילדים
צילום: יואב גלאי
מומלצים