שתף קטע נבחר

ועדת הכספים: חזית נגד גזרות האוצר

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני מזהיר כי אם האוצר לא יעצור ביוזמתו את החבילה, "ועדת הכספים כחוד החנית של הכנסת תדע לעצור אותו". ממרכז אדווה נמסר כי יש לאמץ מדיניות המשלבת שיתוף מוגבר של השכבות המבוססות בנטל

חזית אחידה מקיר אל קיר נרקמת בוועדת הכספים נגד הצעות האוצר לקיצוצים בתקציב הדו-שנתי ל-2009/2010. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הזהיר היום (ה') כי אם האוצר לא יעצור ביוזמתו את חבילת הגזרות, ויצליח להעביר אותן בממשלה, "ועדת הכספים כחוד החנית של הכנסת תדע לעצור אותו ואת הגזרות המכוונות בעיקר נגד כל חלקי האוכלוסייה החלשה בישראל".

 

 

בש"ס וביהדות התורה כבר זועמים על ההצעה לקצץ 10% מקצבאות הילדים, כולל מהקצבאות המוגדלות שקיבלו בהסכם הקואליציוני עם הליכוד. חברים בוועדה הצטרפו למחאת היו"ר. ח"כ מירי רגב (ליכוד) קוראת לממשלה "לא ליפול לפח של פקידי האוצר וכך להימנע משתי שגיאות - המשך פגיעה בחלשים ובפריפריה במקום בשכבות החזקות, ופגיעה בבוחרי הליכוד ובשותפות הקואליציונית ש"ס והעבודה".

 

רגב, שחברה גם בוועדת חוץ וביטחון, מבקשת דיון דחוף בוועדה כדי לגבש התנגדות למה שהיא מכנה "כוונת האוצר לבצע חיסול ממוקד של 1,000 אנשי צבא הקבע".

 

לדברי ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה), מסמך הגזרות הנוכחי מצטרף לגזרות שנכללות בהצעת חוק ההסדרים לתקציב 2009 שהתקבל בממשלה בקיץ שעבר אך לא עבר בכנסת. בין השאר - חיסכון של כמיליארד שקל בדחיית השלמתו הדרגתית של חוק חינוך חובה לגילאי 3-4 למשך 10 השנים הבאות.

 

להצעות האוצר החדשות יחימוביץ קוראת "מסמך הזוי" שאכזריותו לא פוסחת על שום פינה חלשה בחברה הישראלית -  נכים, הורים שכולים, חד-הוריות, יולדות, ילדים בסיכון, חולים ומובטלים. "ההצעה לממן את היערכות המדינה לשפעת החזירים בקיצוץ תוספת התקנים המיועדת למערכת הבריאות, או על חשבון סל התרופות נראית כמו הומור שחור, אבל למה הוא צריך לבוא על חשבון הציבור"?, לדבריה.

 

נציגי קדימה, הח"כים שי חרמש, רונית תירוש ויעקב אדרי, יתנגדו מעצם ישיבתם באופוזיציה. בתגובת הסיעה נאמר כי "נתניהו, ברק וישי גיבורים על חלשים. כגודל הצהרותיהם והתחייבויותיהם לציבור ערב הבחירות כך גודל המכה שהם מנחיתים עכשיו על הציבור".

 

מרכז אדווה: לשתוף העשירונים העליונים בנטל

מרכז אדווה לשוויון וצדק חברתי אמר בתגובה כי החלופה לגזירות אשר כלל איננה נשקלת בממשלה היא שיתוף העשירונים העליונים בנטל. מהמרכז נמסר כי הממשלה מתמודדת בפעם השניה בתוך פחות מעשור עם משבר כלכלי באופן דומה: הגברת הנטל על המעמד הבינוני והנמוך, בד בבד עם הענקת הטבות מס מפליגות לתאגידים ולשכירים בעלי הכנסות גבוהות.

 

המרכז יוצא נגד דבקות הממשלה בתכנית הפחתת המסים, שכבר לפני שש שנים היטיבה בעיקר עם העשירים בתוספות לשכר הנטו שהגיעו עד 78 אלף שקל לשנה. הוא קורא לממשלה לדחות בשבוע הבא את תכנית הקיצוצים שפוגעת במיעוטי הכנסה, ולאמץ במקומה מדיניות המשלבת הגדלה של ההוצאה התקציבית בתוספת ההכנסות שתבוא מ"שיתוף מוגבר של השכבה החברתית המבוססת בישראל בנטל ההתמודדות עם המשבר הנוכחי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חזית בוועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
רגב. "חיסול ממוקד של אנשי קבע"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים