שתף קטע נבחר

ברקת: יש פתרון לקרב החילוני-חרדי על העירוב

שכונת קריית יובל בבירה סערה עקב הצבה והסרה של עמודי עירוב פיראטיים. החילונים ראו בכך ניסיון השתלטות חרדי על השכונה והחרדים לא יכלו להסתובב באזור עם חפצי מטלטלין. ראש העיר כינס מסיבת עיתונאים והציג פתרון

פשרה במוקד המחלוקת בין דתיים וחילונים בשכונת קרית יובל בבירה? במסיבת עיתונאים שנערכה אחר הצהריים (יום ה'), הכריז ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, על פתרונו לסוגיית העירוב, המהווים מקור חיכוך בין חילונים וחרדים בעיר. הפתרון של ברקת: ירושלים תרושת בקווי עירוב בחלוקה טופוגרפית בין כמה שכונות, אשר יוסדרו בחוק ויוכרו כתשתית עירונית חוקית. כמו כן, תפקח העירייה על הצבת עמודים פירטיים שלא כחוק ותדאג להסירם.

 

כערים רבות בארץ, ירושלים כולה מוקפת בעמודי עירוב (עמודי ברזל עם חוט מתוח ביניהם), המספקים פתרון הלכתי המאפשר הליכה בשבת עם חפצים מטלטלים. עבור החרדים, קיימת בעייתיות מסוימת בהסדר זה משום שאם יפגע רצף העמודים, התשתית כולה לא תהיה בתוקף. משום כך וליתר בטחון, נוהגים החרדים לרשת את שכונותיהם במערכת עמודים נוספת ו"מהודרת".

 

בחודשים האחרונים מתחוללת סערה בירושלים, בעקבות הצבה פיראטית של עמודי עירוב מסביב לשכונת 'קרית היובל', שברובה חילונית. תושבי השכונה ראו בכך נסיון השתלטות חרדי על שכונתם, וכאקט מחאתי הם מורידים מדי שבוע את עמודי העירוב המדוברים. כעת, לפי מסקנות שגיבשה ועדה בנושא אותה הקים ברקת, תרושת העיר כולה בעמודי עירוב חוקיים, ותוואי עמודי העירוב מסביב לשכונת קרית היובל יורחק ויכסה שטח נרחב יותר.

 

על אף שחברי הוועדה וראש העיר הביעו נחת מההסכם שגובש, המהווה תקדים לרישות עיר בעמודי עירוב בצורה חוקית, קיימת אי-ודאות אם ההסדר החדש יספק חוגים חילונים בירושלים.

 

"אני מאמין כי מדובר בהישג גדול מאוד", אמר ברקת לעיתונאים. "הפשרה הגיעה בהידברות וללא כיפופי ידיים והתנצחויות בין הצדדים. חייבים למצוא בירושלים את הדרך לדו-קיום", הבהיר ראש העיר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברקת. התוואי יורחק מקריית יובל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים