שתף קטע נבחר

האפיפיור טמן פתק בכותל: "שלום לארץ הקודש"

יומו השני של הביקור מתרכז במקומות הקדושים בירושלים. את היום העמוס החל בנדיקטוס בהר הבית, שם קרא "להתגבר על מחלוקות העבר" ולקיים "דיאלוג כן בין הדתות", ויסיים אותו במיסה גדולה בנחל קדרון. עוכבו 10 ערבים שהפגינו נגד הביקור

אחרי שני אירועים מעוררי מחלוקת ביום הראשון לביקור האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בישראל, נושא היום השני לביקור אופי דתי יותר, ובעיקר פוליטי פחות. הבוקר (יום ג') החל בביקור בהר הבית, ובסיורים בשני חלקיו - המוסלמי והיהודי. בכותל המערבי סייר האפיפיור בליווי הרבנים הראשיים, ואף טמן פתק בין אבני הקיר.

 

תוכנו של הפתק נמסר לפרסום: "בביקורי בירושלים, בעיר השלום, הבית הרוחני של יהודים, נוצרים ומוסלמים, אני מביא לכם את השמחות, את התקוות ואת השאיפות. את המבחנים, הסבל, הכאב של עמכם בכל רחבי העולם. אלוהי אברהם, יצחק ויעקב. שמע את זעקתם של הסובלים, הפוחדים, השכולים. שלח שלום לכל ארץ הקודש, למזרח התיכון ולכל האנושות. תעודד בליבם של כולם ללכת בצניעות של צדק ורחמים". בסוף הפתק ציטט פסוק מהברית החדשה. "אלוהים טוב למי שמחכים לו ולנפש שמחפשת אותו".

 

לאחר שטמן את הפתק עמד לבדו מול הכותל ונשא תפילה בדממה במשך מספר דקות. הוא נפגש במקום עם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שבירך אותו במלים: "קריאתך למאמינים קתולים בכל העולם לבוא בעקבות למסע צליינות בארץ הקודש היא בעלת משמעות רבה עבורנו, בהתאם למטרת הביקור כפי שהגדרת - קידום שלום ודיאלוג בין עמים ודתות". גם רב הכותל שמואל רבינוביץ' נכח במקום, וקרא פסוקים מהתנ"ך.

 

האפיפיור בארץ הקודש - סיקור מלא ב-ynet

 

לפני כן סייר האפיפיור במתחם כיפת הסלע, ונפגש עם המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין. בדברים שנשא במקום, קרא האפיפיור "להתגבר על מחלוקות העבר" ולסלול את הדרך ל"דיאלוג כן בין הדתות", אולם המופתי בחר דווקא להתמקד בדבריו באותן מחלוקות: הוא קרא לאפיפיור "למלא תפקיד פעיל במאמצים לשים קץ לתוקפנות של ישראל נגד העם הפלסטיני", והוסיף כי "שלום וביטחון באזור יושגו רק באמצעות סיום הכיבוש".

 

בכניסתו למתחם המקודש למוסלמים, הסיר האפיפיור את נעליו לאות כבוד. אחד הכמרים בפמלייתו סייע לו לנעול אותן מחדש בצאתו מהמתחם.

  

יתפלל בחדר הסעודה האחרונה

בתום הסיור בכותל המערבי, המשיכו האפיפיור והרבנים להיכל שלמה ברחוב המלך ג'ורג', שם נשאו נאומים בפני רבנים ומוזמנים אחרים.

 

לוח הזמנים של בנדיקטוס ה-16 מורכב היום ברובו מביקורים באתרים הקדושים לשלוש הדתות בירושלים. מעט לפני השעה 12:00 תצא פמליית האפיפיור להר ציון, שם תיערך תפילה בחדר הסעודה האחרונה (הקנקולום), שליד כנסיית דורמציון. בתפילה ישתתפו אנשי דת קתולים בכירים.


לנצרת הוא יגיע ביום חמישי (צילום: AP)

 

בתום התפילה, שתארך כ-20 דקות בלבד, ייצא האפיפיור למעון הפטריארך הלטיני ברובע שנוצרי שבעיר העתיקה. האפיפיור יברך את המאמינים שיגיעו לקבלו ובמקום תתקיים גם ארוחת צהריים.

 

בשעה 14:00 ייסע האפיפיור למעון שגריר הוותיקן. לאחר שעה וחמישים דקות של מנוחה, ייפגש עם הקונסולים הכלליים וייצא לגת שמנים, שם תערך מיסה גדולה

 בהשתתפות כ-5,000 מאמינים נוצרים בשעה 16:15. לקראת השעה שבע, ישוב האפיפיור לבית השגריר, שם ילון.

 

ולמרות היום נטול הפוליטיקה, כנראה שבלי תקריות בכלל אי אפשר: משטרת ירושלים עיכבה הבוקר לחקירה עשרה צעירים ערבים מצפון הארץ, שנתפסו ליד שער חוטא הסמוך להר הבית כשברשותם כרוזים נגד ביקור האפיפיור. בכרוזים הופיעה קריאה להפגין נגד הכס הקדוש במהלך ביקורו בנצרת.


פורסם לראשונה 12/05/2009 08:20

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור בכותל. שעה ו-50 דקות של מנוחת צהריים
צילום: ערוץ 1
אבטחה ופקקים בירושלים
צילום: AP
הפתק שטמן האפיפיור בכותל
אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים