שתף קטע נבחר

מחלוקת משפטית מעכבת את עסקת החבילה

ההסתדרות דורשת לעגן את התיקונים בחוקי העבודה עליהם סוכם עם רה"מ בחוק ההסדרים. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אינו מרוצה מנוסח התיקונים, ביניהם, הפיכת הלנת שכר לעבירה פלילית והרחבת חופש ההתארגנות

מחלוקת חדשה, בעלת אופי טכני-משפטי, מעכבת את סיום עסקת החבילה על התקציב, הפעם בין ההסתדרות ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. ההסתדרות דורשת לעגן את התיקונים בחוקי העבודה עליהם הסכימו ביום ראשון בלילה היו"ר עופר עיני ויועץ ראש הממשלה אורי יוגב. מזוז, הגורם המוסמך להחליט מה ייכנס לחוק ההסדרים, לא ממהר לתת את הסכמתו.

 

הגורמים לעיכוב מתמקדים במחלוקת על ניסוח התיקונים שנוצרה במשא ומתן בין משפטני ההסתדרות לאנשי משרד המשפטים. כ-10 תיקונים כוללים רפורמות ביחסי העבודה, ביניהם – העמדה לדין פלילי של מעסיקים על הלנת שכר;

הרחבת חופש ההתארגנות; איסור פיטורי עובדים בעת מחלה, והתניית רישוי קבלני כוח אדם בהסדרת זכויות העובדים.

 

מבין דרישות ההסתדרות להרחבת חופש ההתארגנות, הסכימה הממשלה לקבל את התיקון בחוק המחייב מעסיקים להיכנס למשא ומתן על הסכם קיבוצי עם קבוצה שהתארגנה בעסק הכוללת לפחות שליש מציבור העובדים בעסק.

 

תן וקח

ההסתדרות העדיפה לקבל את הזכות המהותית הזאת ולוותר על דרישה אחרת שלה בנושא לאפשר התארגנות של פחות משליש העובדים. זאת מאחר שעצם ההתארגנות החוקית איננה מחייבת את המעסיק לדון עם נציגות העובדים על הסכם עבודה קיבוצי.

 

ההסתדרות עומדת על העברת החקיקה המוסכמת במסגרת חוק ההסדרים בגלל שהדרך הזאת מבטיחה את אישורה המהיר בכנסת. למזוז נאמר שהדרישה נותנת לממשלה הזדמנות לכלול בחוק ההסדרים חקיקה שתיטיב עם ציבור העובדים, בעיקר החלשים הלא מאורגנים, ולא רק תכביר גזירות שנועדו להקשות על ציבור העובדים.

 

בשלב קודם של המשא ומתן שקלה ההסתדרות להתנות את ביצוע הסכמה נוספת שהושגה בין עיני ליוגב, של הקפאת תשלומי דמי ההבראה למגזר הציבורי, בהתחייבות הממשלה להעביר את החקיקה בהליך מהיר. העלאת התנאי הושעתה כשעלתה האפשרות לעגן את התיקונים בחוק ההסדרים.

 

עיכוב השלמתה של עסקת החבילה לא מעכב את הדיון המרתוני של הממשלה על התקציב וחוק ההסדרים. המשא ומתן המשפטי נמשך במקביל והצדדים מקווים להשלים אותו בשעות הערב המאוחרות, בעוד ישיבת הממשלה צפויה להמשך לפחות עד השעות הקטנות של הלילה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז
צילום: פלאש 90
מומלצים