שתף קטע נבחר

הממונה על התקציבים באוצר הודיע על התפטרותו

בין השמות שהועלו כמועמדים אפשריים להחליפו באוצר: אבי גפן, סמנכ"ל הכספים של מקורות ויעל אנדורן, המנהלת המיוחדת של קרנות הפנסיה הוותיקות. אתמול נקלט בלינקוב במיקרופונים של ערוץ 10 כשהוא אומר ליועמ"ש מזוז: "הוא אדם לחיץ", ורומז כי מנסים לשחד את יו"ר ההסתדרות. בלינקוב הכחיש בתוקף כי התכוון לנתניהו

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב, הודיע הבוקר לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ על התפטרותו מהתפקיד. בהודעתו מסר בלינקוב כי "אחריותי לתקציב המדינה ולמשק מחייבת אותי להתפטר מתפקידי, וזאת לנוכח אירועי השבועות האחרונים".

 

 

במכתב ההתפטרות מותח בלינקוב ביקורת על "עסקת החבילה" שהרקמה בין ההסתדרות והארגונים הכלכליים לבין הממשלה. ביקורתו של בלינקוב נסובה סביב שני עניינים עיקריים. האחד הוא הפער בין התרומה שהעניקו הויתורים מצד ההסתדרות והארגונים הכלכליים לקופת המדינה, לבין המחיר שגבו הויתורים מצד הממשלה. "ההסכם עם ההסתדרות מייצר מקורות תקציב אמיתיים של כ-1.2 מיליארד שקל בלבד", כתב בלינקוב, "הנובעים בעיקר מהקפאה חלקית של תשלום דמי הבראה. ה'תמורה' של נציגי עובדי הסקטור הציבורי הביאה לביטולן של שורה של שורה של רפורמות משמעותיות לצמיחתו ופיתוחו של המשק הישראלי בהן הרפורמה במערך הניקוז, הרפורמה ברשות הדואר, הרפורמה במשק המים ועוד".

 

הנקודה השנייה עלייה מתח בלינקוב ביקורת היא ההטבות שהוענקו למעסיקים. "למעסיקים ניתנו הקלות רבות בשורה ארוכה נוספת של נושאים, הובטחו תקציבי עתק בהיקף של 2.5 מיליארד שקל, 1.5 מיליארד שקל יותר מהצעה של משרד האוצר. כל הנושאים הללו נידונו וסוכמו בין מר אורי יוגב לבין מר עופר עיני ומר שרגא ברוש. מרבית הנושאים אינם מקובלים על הדרג המקצועי ואינם תורמים לחילוצו של המשק הישראלי מהמשבר".

 

מיד עם התפטרותו של בלינקוב מן התפקיד החלה חרושת השמועות סביב המועמדים להחליפו באוצר. השם הבולט לעת עתה הוא סגן ראש אגף התקציבים לשעבר וסמנכ"ל הכספים של מקורות כיום, אבי גפן. גפן כיהן באגף התקציבים כסגנו של הממונה דאז ויועצו של נתניהו כיום, אורי יוגב. לפני כחודש הציע נתניהו לגפן לשמש כמנכ"ל משרדו, אך זה סירב, למרות שהוא מקורב מאד ליוגב.

 

ככל הידוע, יוגב הוא זה שאמור לאתר בעבור נתניהו את המועמד המתאים לראשות אגף התקציבים, לאחר שהיה זה שחיפש עבור נתניהו את מנכ"ל משרדו.

  

שמות נוספים שהוזכרו כמועמדים להחליף את בלינקוב הם יעל אנדורן, המשמשת כיום כמנהלת המיוחדת של קרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו בידי המדינה. אנדורן שימשה בעבר אף היא כסגנית ראש אגף התקציבים.

 

שורה של בוגרים נוספים של אגף התקציבים - כולם סגני הממונה לשעבר - הוזכרו גם הם כמועמדים אפשריים, ביניהם יואל נווה - מנכ"ל בנק הדואר; עוזי לוי - לשעבר בכיר בבנק לאומי וכיום מועסק בידי יצחק תשובה; אמיר לוי - כיום מנכ"ל שיכון ובינוי environment של שרי אריסון; ורונן וולפמן - מנכ"ל מקורות בעבר וכיום מנהל קרן האצ'יסון הנמצאת בבעלות פרטנר.

 

שטייניץ: מודה לבלינקוב על התרומה

בלינקוב עדכן את שר האוצר על החלטתו כבר ביום ג' בבוקר, אך התחייב בפניו לפעול להעברת תקציב 2009-2010 בממשלה ורק לאחר מכן למסור לו את מכתב ההתפטרות הרשמי.

 

בלינקוב הודה לסגניו ולכלל עובדי אגף התקציבים באוצר על מסירותם ומקצועיותם הרבה ועל כך שהם עושים לילות כימים לטובת כלכלת ישראל. בלינקוב הודה להנהלת האוצר על הדרך המשותפת שעברו ואמר כי הוא משוכנע כי הם ימשיכו בתרומתם הציבורית למשק.

 

ממשרד האוצר נמסר כי השר שטייניץ קיבל בצער את התפטרותו של בלינקוב, והודה לו מקרב לב על תרומתו הרבה למשק, על המקצועיות והמסירות שהפגין לאורך הדרך ועל התגייסותו לגיבוש והעברת תקציב המדינה ביממה האחרונה.

 

"דברי הוצאו מהקשרם"

בימים האחרונים התלהטו הרוחות סביב גיבוש עסקת החבילה להעברת התקציב הדו-שנתי לשנים 2009/2010. שלשום בערב דווח כי המגעים על סף פיצוץ בגלל דרישת התעשיינים להסיר מחוק ההסדרים את ביטול החשבוניות הידניות.

 

אתמול נקלט בלינקוב במיקרופונים של ערוץ 10 כשהוא אומר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז: "זה לא יכול להתנהל ככה מני. אל תהיה פראייר, הוא לחיץ, הוא אדם לחיץ", וכן רומז כי מנסים לשחד את יו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

 

בלינקוב הכחיש כי התכוון לראש הממשלה, בנימין נתניהו, או לכל אישיות פוליטית אחרת, וטען כי דבריו הוצאו מהקשרם.

 

הבוקר אישרה הממשלה את עסקת החבילה. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון אטד ושאול אמסטרדמסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רם בלינקוב. התפטר
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים