שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  די לשנאת חינם
  "ממה מפחדים ברמת אביב? מדוכן של חרדים? ולמה יש אנשים שכל כך שונאים במדינת ישראל את היהדות? אלו ממש לא הערכים עליהם התחנכתי באליאנס". תושבת צפון תל-אביב נגד קמפיין "ועד הפעולה החילוני"

  גוזלים ממני את החופש להיות יהודיה. מביעים כלפי אנטישמיות לכאורה פאסיבית ואין לי ספק שזה רק עניין של זמן שתהפוך לאקטיבית של ממש. אני גרה באזורי חן בצפון תל-אביב ורק רוצה שיתנו לערכים היהודים שלי להתקיים.

   

  לשיטתי, "ועד הפעולה" שלוקח חלק בצעדים הנוראים נגד החרדים בשכונה וח"כ ניצן הורוביץ מבצעים פשוט תעמולה נוראית. אני גרה כאן מכיתה א'. כ-20 שנה שאני תושבת אזורי חן ובכל יום כיפור מגיעה לאולם הספורט בקאנטרי קלאב (שהופך כמטה של קסם לבית כנסת) לתפילת נעילה. נו, באמת! זו מדינת היהודים? על מנת להתפלל בערב שבת בבית כנסת עלי ללכת 30 דקות ברגל! זאת מדינת היהודים? אני בוגרת תיכון אליאנס ומזועזעת משטיפת המח שחלק מההורים רוצים לעשות לילדים שלהם.

   

  אז לידיעתכם, "לסלק" חרדים שמעמידים דוכן מול בית ספר זה חד וחלק לעודד לשנאה. שנאת חינם. אהבת אחים זה ערך עליו גדלתי בתיכון אליאנס בשש שנים שלמדתי שם, וכיהנתי בו גם כיו"ר מועצת התלמידים. איך אפשר לשנוא כל כך ולהיות עיוורים לנושא? אני לומדת כעת באוניברסיטת תל-אביב.

  כל חיי מושרשים בצפון תל אביב וכואב לי עד דמעות לגלות סימני שנאה כה גדולים. אני חד וחלק מרגישה כמו חייזר, כשבערב שבת אני צועדת בחצאית לבנה כ-30 דקות לבית הכנסת. זו מדינת היהודים גם בצפון תל אביב. אני אוהבת את השכונה שלי, אוהבת את התושבים ונדהמת לגלות את האנטי הזה ועוד יותר שזו המטרה: לחנך את הילדים/הנוער לאותה השנאה.

   

  ממה בעצם מפחדים? כולנו אנשים ברי-דעת. אף אחד לא משקר לנו ויש לנו בחירה - לקחת או לא לקחת. להקשיב או לא להקשיב. זו מדינה דמוקרטית או לא? למה כל כך שונאים במדינת ישראל את היהדות?

   

  לא מזמן ציינו את יום השואה. הדגשנו את אשר אנחנו מדגישים בכל העולם - לא אוהבים את היותנו יהודים בשום מקום. כנראה שגם לא בצפון תל-אביב. התעמולה הגסה והאכזרית הזאת בעצם אומרת שתושבי צפון ת"א מרשים ליהדות להתקיים בתנאים שלהם. צפון ת"א זו לא ריבונות עצמאית. זאת שכונה במדינת ישראל, מדינת היהודים, וזו שכונה ללא בית כנסת.

   

  הצעדים הראשונים בתכנית סילוק החרדים מזכירים לי, באופן מטריד ביותר, נשכחות מההיסטוריה הקשה של העם היהודי. יש תושבי צפון ת"א שרוצים שהחרדים - אלו שבבגדים שלהם דבר ראשון צועקים "אני יהודי!"- יישארו בגטו. בבני-ברק או במקומות אחרים בארץ. שיישארו בגטו המבודד שלהם ולא "יזהמו" את הנאורים והמתקדמים.

   

  בתי הכנסת מלאים עד אפס מקום

  אז דעו לכם, שאחרי שלושים דקות ההליכה שלי, אני מגיעה כל שבת לתוכנית ל'. בית הכנסת האשכנזי שם מלא כמעט עד אפס מקום בתושבי השכונה. חמש דקות הליכה משם - בתוך מרתף, היכן שבמהלך כל השבוע יש חדר כושר, נמצא בית הכנסת הספרדי. כן. בית כנסת לספרדים במרתף שהוא חדר כושר! כאשר שעה לפני כניסת שבת עוד עושים שם ספינינג. והתושבים ממלאים את המקום הקטן הזה עד אפס מקום. כמה דקות אחרי כניסת שבת מתמלאים שני בתי הכנסת בשירים, אחדות והווי יהודי. בבית הכנסת של הספרדים, כשהקירות עוד ספוגים בזיעה, המתפללים ממלאים את החדר ברוח שבת. כן, יש ביקוש לבתי-כנסת בצפון תל-אביב.

   

  אני פשוט מזועזעת מהמחשבה שבתיכון בו למדתי, אליו אני מגיעה כל שנה לטקס זיכרון לחללי צה"ל מהשכבה שלי, ידחפו, ידחו, יצעקו, יקללו את החרדים שמציעים לילדים שם ידע/פעילות יהודית או "לכל הפחות" יציגו אותם ככאלו שיש לפחד מהם, להירתע מהם.

   

  שכנים יקרים שלי, ידע זה כח ואסור
  לפחד. ייתכן שהידע שלכם, תושבי צפון ת"א, על היהדות דל. אם מציעים לכם להרחיב את הידע הזה, יש לשכל הישר שלכם זכות הבחירה לקבל או לדחות. היהדות מציעה עולם כה נפלא, כזה שמקדם את העולם. אין אפילו היסטוריון אחד שיערער על העובדה שהיהדות הביאה לעולם את המצפון והמוסר והיטלר רצה לחסל אותנו בשל כך. טען שהמצפון והמוסר שלנו מונעים מהאנושות להתקדם בהיותם דורשים מהעולם ומהטבע להתחשב בחלשים שרק מאיטיים אותו. מה המשמעות של הכרזות כמו "סילוק החרדים" לילדים שלכם? זה מחנך לשנאה, לאנטי, לשנאת חינם גדולה, לקרע בין אחים. בשביל מה זה טוב? זה מה שקורה במדינת היהודים אחרי 61 שנים?

   

  אני רוצה בית כנסת באזורי חן. התושבים תורמים סכומים מאד גדולים ומכובדים כל שנה למען הקמת בית כנסת וגורמים בשכונה עוצרים ומונעים. הפחד הוא שיסגרו לכם עסקים בשבת??? מי שיש לו עסק פרטי ורוצה לפעול בשבת יעשה מה שהחוק מתיר לו. יש לנו חובה אחד בלבד והיא לכבד את השני. לצאת למאבק למול החרדים בגין הפעולות היהודיות שלהם זה חד וחלק שנאה ואנטישמיות וכל מי שלוקח חלק במאבק הזה, וטוען שהוא עושה משהו אחר, משקר לעצמו, למשפחה שלו ולשכונה שלי.

   

  מיטל עובדיה היא בוגרת "אליאנס" ברמת אביב. תושבת צפון תל-אביב

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים