שתף קטע נבחר

אינטל פגעה בתחרות ותיקנס ב-1.44 מיליארד

הנציבות האירופית הטילה על אינטל קנס כבד: 1.44 מיליארד דולר על הפרות הגבלים עסקיים, אחרי שגילתה כי אינטל שילמה ליצרניות מחשב כדי שלא לרכוש מוצרי AMD

האיחוד האירופי היום (ד') הטיל על אינטל קנס בסכום של 1.44 מיליארד דולר, על שימוש בטקטיקת מכירות שפגעה במתחרה AMD. הקנס של יצרנית השבבים הגדולה בעולם גבוה מזה שניתן למיקרוסופט בשנה שעברה על התנהגות מונופולית - 899 מיליון יורו.

 

"פגעה בצרכנים"

חברת אינטל מסנטה קלרה, קליפורניה, אוחזת בנתח שוק שך כ-80 אחוז ממכירות המעבדים בעולם. מולה עומדת מתחרה עיקרית אחת, AMD. נטען כי החברה סיפקה הנחות ענק ליצרניות מחשבים כמו Acer, Dell, HP, Lenovo ו-NEC על רכישת מעבדי x86 של אינטל. בנוסף, אינטל שילמה לחברות אלו כדי לעכב או לעצור את השקת המחשבים מבוססי טכנולוגיות של AMD.

 

הרגולטור האירופי טוען כי אינטל שילמה גם לקמעונאית האלקטרוניקה הגדולה ביותר בגרמניה, מדיה סאטורן אחזקות (שבבעלותה רשת חנויות MediaMarkt) בשנים 2002-2007 כדי לשווק מחשבים עם מעבדי אינטל בלבד. המשמעות היא שאפילו עובדי המפעל הגדול ביותר באירופה של AMD שבדרזדן, גרמניה, לא יכלו לרכוש מחשב עם מעבד של AMD בחנות המחשבים הגדולה ביותר בעיר.

 

"אינטל פגעה במיליוני צרכנים אירופיים בכוונה כשפעלה כדי להשאיר את המתחרים שלה מחוץ לשוק השבבים במשך שנים רבות", אמרה נציבת האיחוד האירופי לענייני תחרות, נלי קרוס. "לא נוכל לסבול הפרות רציניות ומתמשכות כאלו של חוקי ההגבלים העסקיים".

 

ההנחות הוסתרו

הקנס חושב בהתבסס על היקפי מכירות השבבים בחמש השנים האחרונות, מאז שהחלה אינטל לעבור על החוק. הקנס היה יכול להיות כבד עוד יותר: חוקי ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי מאפשרים לקנוס עד 10 אחוז מרווחי החברה השנתיים בכל שנה על התנהגות מונופוליסטית. מחזור הכספים העולמי של אינטל עמד על 27.9 מיליארד יורו (38.8 מיליון דולר) ב-2007.

 

הרגולטור קבע כי הנחות על הזמנות גדולות אינן חוקיות כשהן באות עם אולטימטום לפיו הקונה יחדול לרכוש את מוצרי המתחרה, או ירכוש מהמתחרה כמויות קטנות יותר. יצרניות המחשבים והרשתות היו תלויות באינטל - לו ביצעו הזמנות כלשהן של מוצרי AMD, הן היו עשויות לאבד את ההנחה. עוד נטען כי ההנחות היו גדולות במידה משמעותית כזו ששבבים נמכרו במחיר נמוך מעלות הייצור שלהם.

 

הנציבות האירופית לענייני הגבלים עסקיים טוענת כי אינטל ניסתה להסוות את ההנחות הלא חוקיות, והן התגלו רק בפשיטות של הרשויות על החברות. הנציבות הורתה לאינטל "לחדול מייד מהתנהגויות מסוג זה שעדיין נמשכות" והזהירה כי תעקוב אחר החברה ותוודא כי היא אכן פועלת בתאימות לחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתנה הנחות לא חוקיות. אינטל
מומלצים