שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אושר היטל הבצורת: בזבזני מים ישלמו יותר

מחודש יולי ועד סוף 2010 - משפחה בת ארבע נפשות תידרש לשלם תוספת תשלום של 20 ש"ח עבור כל קוב מים מעבר ל-15 הקוב הראשונים שהיא צורכת בכל חודש

במסגרת אישור התקציב אישרה היום (ה') הממשלה גם היטל בצורת שייכנס לתוקף מחודש יולי השנה, ונועד לעודד את הציבור לחסוך במים על ידי סנקציה כלכלית. במסגרת ההיטל, עבור כל קוב מעבר ל-15 הראשונים בכל חודש תידרש משפחה בת ארבע נפשות לשלם תוספת של 20 ש"ח. ההיטל יהיה בתוקף עד סוף 2010.

 

על פי נתוני רשות המים, צריכת המים הממוצעת לנפש ליום בישראל היא כ-165 ליטר - 0.16 קוב. כיום משלמת משפחה בת ארבע נפשות מחיר של 4.18 ש"ח לקוב מים ב-8 הקוב הראשונים שהיא צורכת בכל חודש (תעריף א'). עבור 7 קוב נוספים משלמת אותה משפחה 5.7 ש"ח לכל קוב (תעריף ב').  

 

עבור כל קוב מים מעבר ל-15 קוב אלה התעריף הוא הגבוה ביותר - 7.9 ש"ח לקוב (תעריף ג'). היטל הבצורת ייקר את המים בתעריף זה - כלומר צריכה של יותר מ-15 הקוב הראשונים בכל חודש. עבור כל קוב נוסף תשלם אותה משפחה כ-28 ש"ח (תעריף ג' + 20 ש"ח) - כ-350 אחוז יותר.

 

לדוגמא: משפחה שצורכת 34 קוב בחודשיים (17 קוב בחודש) הייתה משלמת עד עכשיו 178 ש"ח; עם כניסת ההיטל לתוקף היא תידרש לשלם 258 ש"ח - 80 ש"ח יותר בחשבון הדו-חודשי.


תעריפים מים לפני היטל בצורת

תעריפי מים לפני ואחרי היטל בצורת (4 נפשות)
תעריף א = 8 מ"ק ראשונים 4.18 ש"ח למ"ק ללא שינוי
תעריף ב = 7 מ"ק נוספים 5.7 ש"ח למ"ק ללא שינוי
תעריף ג = מעבר ל-15 מ"ק 7.9 ש"ח למ"ק תוספת של 20 ש"ח לכל מ"ק

  

עוד על חיסכון במים:

 

משפחות בנות יותר מארבע נפשות מקבלות כבר כיום הקלה - תוספת של שלושה קוב מים לנפש בכל חודש בתעריף א' (כלומר שהן משלמות את התעריף הנמוך ביותר עבור 11 הקוב הראשונים). במסגרת היטל הבצורת הוכנסה הקלה נוספת - עבור משפחות הגרות באזורים חמים. מנגנון ההיטל יחול גם עליהם אולם הם יידרשו לשם רק 80 אחוז מגובה ההיטל (כלומר רק 16 ש"ח) לכל קוב מעבר ל-15 הראשונים.

 

ההיטל אושר כהוראה שעה. הוא אמנם יעלה להצבעה בכנסת כמו שאר סעיפי חוק ההסדרים אולם מאחר שהוא נהנה מרוב קואליציוני ההערכה היא שיעבור את ההצבעות ויאושר ללא עיכובים.

 

"היטל הבצורת כפי שעבר בחוק התקציב הוא פרי עבודה משותפת ומוצלחת של משרד התשתיות ורשות המים", אמר שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו. "אני מאמין בכל ליבי כי הציבור שמבין שצו השעה הוא חיסכון במים, יירתם וישתף פעולה במאמץ לאומי זה".

 

היטל הבצורת מצטרף להנחיות שפירסמה לאחרונה רשות המים בכל הקשור להשקיית דשאים בגינות פרטיות. על פי ההנחיות החדשות, מותר יהיה להשקות את הדשא בגינה רק פעמיים בשבוע ולמשך חצי שעה בכל פעם. ההשקיה תותר מהשעה חמש אחר הצהריים ועד השעה עשר בבוקר שלמחרת, ורק עד חודש נובמבר.

  

לאחר אישורן במועצת רשות המים ובוועדת הכלכלה של הכנסת יהפכו ההנחיות לכללים שייקבעו כהוראת שעה מחייבת לשנה הקרובה. במקביל לאישור הזה, תבחן רשות המים פתיחת הליכים פליליים כנגד מי שיפר את הכללים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים