שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את עסקת החבילה

בתום דיון מרתוני אישרה הממשלה לקצץ 6.5% בכל משרדיה, כולל מיליארד וחצי שקל מתקציב הביטחון בשנתיים הקרובות. שכר הלימוד באוניברסיטאות לא יועלה. נתניהו: מנענו פגיעה בחלשים כמו שהבטחנו, כל אחד קיבל וכל אחד גם נתן. שרי ש"ס הצביעו נגד. הקרב על התקציב עובר לכנסת

הקרב על הקופה הציבורית הוכרע בממשלה - ועובר לכנסת. בשעה 11:00 (יום ד'), בתום דיון שנמשך מאז אתמול ב-14:00, אישרה הממשלה את עסקת החבילה עם ההסתדרות והאוצר, הכוללת גזירות לא פשוטות כמו העלאת המע"מ - במטרה להנהיג קיצוץ רוחבי של 6.5% בכל משרדי הממשלה. באופוזיציה תקפו את ה"שקרים, המניפולציות והפקרת מעמד הביניים והשכבות החלשות למען הקצאות סקטוריאליות". במקביל מפעיל היום השלטון המקומי את נשק השביתות ליום שלם - עם בלבול בכל הנוגע להשבתת מוסדות הלימוד.  

 

ארבעת שרי ש"ס הצביעו נגד העסקה. יתר 26 השרים, בהם חברי העבודה וישראל ביתנו וכן שר החינוך גדעון סער, שבשבועיים האחרונים ניהל מערכה מתוקשרת נגד הגזירות, הרימו ידם בעד. בזה אחר זה באו השרים מתנגדי הקיצוצים על סיפוקם-היחסי - בתחום החינוך, למשל, סוכם כי שכר הלימוד באוניברסיטאות לא יעלה. ובכל זאת: מיליארד וחצי שקלים יקוצצו במרוצת השנתיים הקרובות מתקציב הביטחון.  

 

"קיבלנו בעסקת החבילה עם ההסתדרות ועם המעסיקים קיצוץ בהוצאות התקציב

בסך שני מיליארד שקלים", סיכם נתניהו. "זה אותו סכום שהתקבל גם בדיוני התקציב ב-2003, כדי לממן את הגדלת יעד הגירעון. אלא שאז נדרש מאבק ונדרשו שישה שבועות במהלכם המשק הושבת. אחרי ההחלטה הבוקר אנחנו יכולים לקדם רפורמות במשק בהסכמת ההסתדרות והמעסיקים, הכוללות רפורמה בחברת החשמל, רפורמה במינהל מקרקעי ישראל ורפורמה ברשות הנמלים. מצאנו את האיזונים בין צרכי הכלכלה והחברה לצרכי הביטחון".

 

"ידענו מראש שיעד הגירעון יוגדל וייגמר בסביבות השלושה אחוזים, פלוס מינוס", המשיך ראש הממשלה לסכם. "מנענו פגיעה בחלשים כמו שהבטחנו. כל אחד קיבל וכל אחד גם נתן". בפנייה לשרים טרוטי העיניים ורווי הקפאין והבורקס, הוסיף: "אני מודה לכם על שיתוף הפעולה. אנחנו יוצאים לדרך, ואני משוכנע שגם נצליח בדרך הזאת, לאחר שקיימנו את השותפות ואת האחריות ההדדית בין הצדדים".

 

שר האוצר יובל שטייניץ, שהיה מי שטען כי ההבנות עם עופר עיני וההסתדרות הושגו מעל ראשו, חגג עם סיום ההצבעה: "הייתה זו מטרת התוכנית - למנוע מעשרות-אלפי עובדים נוספים לאבד את מקום עבודתם, וליצור מנועי צמיחה עבור המשק הישראלי במטרה לצאת מהמשבר הכלכלי מחוזקים. אני שמח שהשגנו את מטרתנו וגיבשנו עסקת חבילה עם התעשיינים וההסתדרות".

 

יו"ר העבודה ושר הביטחון, שאיים במשבר קואליציוני, הגיב בסיפוק ובירך את נתניהו, שטייניץ ועופר עיני. "מערכת הביטחון וצה"ל ימשיכו להתייעל, מפלגת העבודה גאה בשותפות הזאת", הבטיח ברק. גם שר הרווחה יצחק הרצוג שבע רצון: "הוסרה חרב הקיצוצים על השירותים החברתיים ובוטלו גזירות קשות מאוד. המשרד הצליח לקבל תוספת משמעותית לאוכלוסיות חלשות, כמו נכים, אוטיסטים וילדים בסיכון". לעומתו, אלי ישי הצביע נגד: "אני גאה על כך שעמדנו נגד תקציב גזירות אנטי-חברתי, שכלל מע"מ על פירות וירקות והעלאת המע"מ באחוז. אני תמה על מפלגת שהעבודה, שתמכה בתקציב ולא התעקשה יחד איתנו על חלופות ראויות".

  

ההתפרצות של אשכנזי ובלינקוב

הדיון המרתוני המכריע, שהחל כבר אתמול בשעות הצהריים וכלל לא מעט דרמות, דיוני מיסדרון, לחצים ושאר "פיצוצים" - היה יצרי ומתוח מהרגע הראשון, וכלל חילופי האשמות חסרות תקדים. שרת הקליטה סופה לנדבר, למשל, דיברה על "ספר לבן חדש" נגד העולים.  

 

רם בלינקוב, הממונה על התקציבים באוצר, "נתפס" מול מצלמות ערוץ 10

 בהתבטאויות קשות במיוחד נגד מקבלי ההחלטות הכלכליות: "ראש ממשלה כבר הלך הביתה על דברים פחותים יותר - זה שוחד". לאחר מכן ביקש להבהיר כי התייחס להתנהלות היועץ הכלכלי של נתניהו, אורי יוגב, ולא לראש הממשלה עצמו. שעה קלה אחרי אישור התקציב, הגיש בלניקוב את התפטרותו.  

 

אבל לא הייתה זו המבוכה היחידה בדרך העקלקלה לאישור התקציב בממשלה: הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שיצא לפני כן מעודד מדיון בארבע עיניים עם נתניהו, והופתע לגלות שלמרות הסיכום המוקדם - סוגיית גיל הפרישה של אנשי הקבע בכל זאת עלתה לדיון, התפרץ לעברו בנוכחות השרים: "אנשי הקבע אינם עובדי קבלן, אין להם ועד עובדים". ראש הממשלה הגיב: "אני לא מקבל את זה שמערכת הביטחון לא יכולה להתייעל". על כך הטיח בו הרמטכ"ל: "אז אל תקבל". לאחר מכן התנצל על הדברים. 


פורסם לראשונה 13/05/2009 08:07

 

בהכנת הידיעה השתתפו צבי לביא ויעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרך חדשה. נתניהו
צילום: רויטרס
המטרה הושגה. שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
גזירות אנטי-חברתיות. ישי
צילום: גיל יוחנן
שכר הלימוד לא עולה. סער
צילום: דודי ועקנין
התפרצות. אשכנזי
צילום: דודי וקנין
מומלצים