שתף קטע נבחר

מקור ערבי: עבדאללה יעביר לנתניהו מסר מאסד

בלשכת רה"מ עדיין מסרבים לחשוף את המועד המדויק בו יתקיים המפגש בעמאן, שדבר קיומו פורסם לראשונה ב-ynet. לדברי המקור הערבי, הנשיא הסורי להוכיח רצון טוב על רקע חשדות הממשל האמריקני החדש. בירושלים סירבו להגיב

הפגישה בירדן - השיח סורי. מקור ערבי אמר ל-ynet כי נשיא סוריה, בשאר אסד, העביר מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעניינו - נכונות סורית להמשיך בדיאלוג העקיף עם ישראל ולהעלות את דרג האישים העוסקים במו"מ. המסר הועבר לאחרונה באמצעות המלך עבדאללה, ופרטיו יימסרו לנתניהו בפגישה אפשרית בין השניים על אדמת ירדן, טרם צאתו צאת ראש הממשלה לוושינגטון במוצאי שבת הקרובה. בלשכת נתניהו סירבו להגיב בנושא.

 

מלך ירדן צוטט בתחילת השבוע כמזהיר שאם המו"מ האזורי לשלום לא יחודש, פירושו של דבר עימות נוסף במזרח התיכון בתוך שנה וחצי. "כל העיניים יהיו נשואות לוושינגטון, ואם לא יהיו סימנים ברורים או הנחיות ברורות לכולנו, תהיה תחושה שמדובר בעוד ממשל אמריקני שהולך לאכזב אותנו", הבהיר בראיון ל"טיימס" הלונדוני, זמן קצר לפני שיצא לדמשק להיפגש עם הנשיא הסורי.

 

המקור הערבי, בעל קשרים מהימנים בעמאן ובדמשק, אמר עוד כי זהו המהלך המדיני על רקע הפגישה האפשרית בין נתניהו לעבדאללה בירדן בימים הקרובים, שדבר קיומה פורסם לראשונה ב-ynet. לדברי המקור, שדיווח בזמנו על המגעים העקיפים המתרקמים עם סוריה עוד כשאולמרט ואסד הכחישו זאת, מעוניין הנשיא הסורי להוכיח רצון טוב על רקע חשדות הממשל האמריקני החדש, שהתבטאו בחידוש הסנקציות בשבוע שעבר.

  

"הונחינו שלא לדבר על הפגישה"

המסרים החיוביים מדמשק לא זכו עד כה לתגובות חיוביות מירושלים. בממשל נתניהו מקפידים להדגיש דווקא את הסנקציות האמריקניות המחודשות, ואת העובדה שסוריה מציבה תנאי לירידה מהגולן, לפני הסכמתה להמשך דיאלוג עם ישראל. אולם, עם זאת, לא סוגרת ירושלים את הפתח.

 

פקידים בכירים מזכירים הלילה שראש הממשלה התבטא לאחר פגישתו עם הנשיא חוסני מובארק בשארם א-שייח, בדבר הצורך באימוץ יוזמה אזורית לשלום. בכל הנוגע לסוריה, מבהירים שוב פקידים אלה שמשא ומתן עם סוריה צריך להתנהל בלא תנאים מוקדמים. הם מזכירים את דברי נתניהו בפורום ישיבת שרי הליכוד: "ישראל לא תרד מרמת הגולן".

  

בירושלים מאשרים שנתניהו מעוניין לפגוש את המלך עבדאללה לפני צאתו

לארה"ב, בלא קשר למסרים שקיבל האחרון מאסד בפגישתו עמו בדמשק ביום שני האחרון. עם זאת, בכיר בלשכת ראש הממשלה התעקש גם אמש שמועד הפגישה טרם נקבע. אחד הפקידים אמר ל-ynet, על רקע ידיעות אפשריות על פגישה אפשרית של מלך ירדן דווקא עם הנשיא פרס: "הונחינו שלא לדבר על כך, על-פי בקשת ירדן".

  

במגעים האינטנסיביים המתנהלים בימים האחרונים בין ירושלים לעמאן לקראת פגישה, הבהירו הירדנים את הדחיפות במהלך מדיני. אפשר שהעמימות שעליה כל-כך מקפידים בעמאן ובירושלים, היא זו שמבשרת על פגישה קרובה, שתעסוק בנושא הפלסטיני, בנושא הסורי ובנושא היוזמה הערבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבדאללה ואסד. מדברים על נתניהו?
צילום: AFP
ראש הממשלה. נוסע לירדן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים