שתף קטע נבחר

בלינקוב: ”אני מודאג מאוד ממה שיקרה במשק"

אחרי ההתפטרות, מדבר הממונה על התקציבים על הכל: הרחקת בכירי האוצר מהמו”מ, העברת הסמכויות לאורי יוגב, ההחלטה להתפטר לפני השידור בטלוויזיה, והחשש מהגירעון

”התפטרתי כי עשו עסקאות מאחורי גבנו שאני לא מוכן לשאת באחריות לגביהן. עקפו גם את שר האוצר. עסקת החבילה היא עסקה רעה,” כך הצהיר אמש (ה') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר רם בלינקוב, שהסעיר השבוע את המערכת הכלכלית והפוליטית.

 

בראיון מיוחד ל”ידיעות אחרונות” הסביר בלינקוב את המהלכים הדרמטיים מאחורי עסקת החבילה במשק, הכנת הצעת התקציב והנתק בין בכירי משרד האוצר לראש הממשלה נתניהו, וגם הבהיר: ”בכלל לא התפטרתי בעקבות שידור ההתבטאויות שלי בטלוויזיה".

 

”התקציב הזה הוכן והוגש לאישור הממשלה רק לפני שבוע, על פי קו שאושר אישית על ידי ראש הממשלה. המו”מ שנוהל עם ההסתדרות והמעסיקים היה לפי אותם קווים, עד שברגע מסוים המעסיקים וההסתדרות הבינו שכמות הוויתורים שניתן לקבל מולי ומול הממונה על השכר, אילן לוין, היא מוגבלת. אז הם פנו פתאום לאפיק אלטרנטיבי, ליועצו של נתניהו אורי יוגב. מרגע זה נוצר מצב של חוסר איזון לפיו בעל הסמכות, יוגב, אינו נושא באחריות כלשהי - הרי הוא לא ראש אגף התקציבים".

 

לזה לא הסכמת?

 

”בוודאי. זה הוביל בבת אחת לשורת ויתורים בלתי סבירה, שבעיניי יצרה תקציב לא מאוזן וסירסה חלק גדול מאוד מרפורמות חשובות”.

 

אתה אומר דברים חמורים: חוסר יכולת של הממשלה למשול, ההסתדרות והמעסיקים מכתיבים לה מה לעשות.

 

”כשנוצר חוסר שיווי משקל קרה דבר חמור - ניטל מהממשלה כוח המיקוח”.

 

ואז החלטת להתפטר.

 

”ההחלטה להתפטר הייתה תוצאה של המצב. אני מבקש להדגיש שקיבלתי את ההחלטה להתפטר כבר ביום שלישי בבוקר, לפני תחילת הדיון לאישור התקציב בממשלה, והודעתי על החלטתי לשר האוצר, שהודיע לראש הממשלה.”

 

מה היתה תגובתם?

 

”הם ביקשו שאשנה את החלטתי או לפחות לעכב את ההתפטרות. החלטתי שזה לא יהיה אחראי להודיע על ההתפטרות לפני אישור התקציב".

 

לא בגלל הטלוויזיה

 

ואז נתפסת על ידי צוות טלוויזיה מדבר על ”ראש ממשלה שהלך הביתה,” על מישהו שהוא ”לחיץ.” אולי זאת הסיבה?

 

”ממש לא. הניסיון להציג קשר בין אירועי המצלמה של ערוץ 10 לבין ההתפטרות שלי הוא גם נלעג וגם לא נתמך בעובדות. יעיד על כך שר האוצר בעצמו, שביושרו יבהיר שהודעתי לו כבר בבוקר על ההתפטרות”.

 

דבריך החמורים כוונו לראש הממשלה נתניהו?

 

”לא. מה שנאמר כוון לאדם אחר, ועל כך התבטא במפורש היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בישיבת הממשלה".

 

מיהו האיש הלחיץ כל כך, אם לא נתניהו?

 

”הביטוי לא כוון לראש הממשלה, אלא למישהו מהתקשורת".

 

מינויו של יובל שטייניץ, שאינו בקי בכלכלה, לשר האוצר, היה מוצדק או שהחליש את האוצר?

 

”זאת לא טעות. צריך למנות אדם שיש לו יכולת למידה ומוטיבציה. לשטייניץ יש כישורים כאלה". 

 

אבל בימים האחרונים ניטרלו אותו לגמרי. הוא לא ידע מה מבשלים ההסתדרות, המעסיקים ואורי יוגב.

 

”נכון, הם עקפו גם אותו. כשמנטרלים את אגף התקציבים, פוגעים גם בשר האוצר. הצטערתי בשבילו". 

 

התוצאות: ב-2011

 

איך היחסים שלך עם אורי יוגב?

 

”בהתחלה היו יחסים קורקטיים ומעלה. אבל פרשתי כי הוא לקח שורת החלטות, הן בתחום התקציב והן בחוק ההסדרים, שאני, רם בלינקוב, לא מוכן לשאת באחריות לגביהן. הוא יזם שינוי דרמטי בהרכב התקציב, ביטל את מרבית הקיצוץ ההכרחי בביטחון, ויתר על רפורמות חשובות, כמו במשק המים".

 

זה השוחד שעליו רמזת בשיחת המסדרון עם מזוז?

 

”התכוונתי שמה שהונח על השולחן העגול היו הצעות לא לגיטימיות. אני לא יודע לומר אם הן עבירה פלילית, אבל הן בטח לא לגיטימיות. השיחה עם היועץ הייתה שיחת מסדרון, וזאת לא הייתה תלונה פורמלית ולא התכוונה להיות כזאת. בדיעבד, על רקע התנגדותנו, ההצעות לא הגיעו לכלל הסכם".

 

אתה מודאג ממה שיקרה למשק בגלל התוכנית הכלכלית?

 

”אני מודאג מאוד, ממש מודאג, הן מגובה התקציב והן מגובה הגירעון. אני חושש שדירוג האשראי של המדינה יירד, ואני חושש שהריבית תעלה, ואני יותר מכל חושש לתקציב של שנת 2011. אם לא תחול התאוששות משמעותית בכלכלה, נמצא את עצמנו בסוף 2010 עם חוב שגבוה ב-80 מיליארד שקל מהקיים ועם קושי רב לעבור לתקציב 2011 בצורה סבירה. זה מדאיג אותי מאוד

". 

מדוע התנגדת כל כך לעסקת החבילה במשק שגובשה סביב השולחן העגול בקומה השישית? כי לא היית שם?

 

”לא. היה כאן ויתור גורף על שורה ארוכה של רפורמות והצעות החלטה שאך שבועיים קודם לכן אושרו על ידי ראש הממשלה ושר האוצר. העסקה הביאה לגידול משמעותי בתקציב, שהוביל להעלאת מסים מיותרת לחלוטין, שתפגע בשכבות החלשות. שינו שם את סדרי העדיפויות, ממש מאחורי גבנו, ומה קיבלו בתמורה? הפחתת שכר באמצעות ביטול דמי ההבראה בהיקף של 1.2 מיליארד שקלים בלבד, ויתור של השתתפות הממשלה בקרן סיוע למפעלים במצוקה, שגם כך לא בטוח שהייתה מוצעת. עסקת החבילה היא עסקה רעה. נקודה.”

 

הצעתם לפגוע בניצולי השואה ובנכים. את הרעה הזאת ביטל נתניהו.

 

”יש לי גילוי בשבילכם: ההצעה להקפיא נומינלית את כל הקצבאות הייתה בכלל של אורי יוגב. למען ההגינות אציין שתמכתי בה מכיוון שהיא מהווה פגיעה שולית ביותר של 0.6% בלבד בכל נתמך, אבל הסכום הכולל היה חוסך הרבה לתקציב המדינה. התחליף, העלאת המע”מ, פוגע הרבה יותר בחלשים".

 

 

הכתבה המלאה מתפרסמת היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רם בלינקוב
צילום: דודו אזולאי
מומלצים