שתף קטע נבחר

ח"כים בחברון: "פתיחת ציר ציון תסכן חיי יהודים"

חברי האיחוד הלאומי סיירו בחברון ובחנו את הציר המוביל מקריית ארבע למערת המכפלה שאמור להיפתח לתנועת פלסטינים. ח"כ אריה אלדד: "לנתניהו אין מנדט לחתום על מדינה פלסטינית ועל העברת שטחים"

חברי סיעת האיחוד הלאומי בכנסת סיירו בצהריים (יום ב') בחברון כדי לבחון מקרוב את ציר ציון שצה"ל מבקש לפתוח לתנועת כלי רכב פלסטיניים. שלושת חברי הכנסת ניסו להיכנס לשכונות הפלסטיניות בעיר, אך כניסתם נמנעה בהוראת שר הביטחון, אהוד ברק.

 

בימים אלה אמור להיפתח לתנועה של פלסטינים ציר ציון שמוביל מקריית ארבע למערת המכפלה. הציר היה סגור במשך תקופה ארוכה בגלל שורה של פיגועי טרור שהתרחשו בו. תושבי חברון וקריית ארבע מבקשים שלא לפתוח את הציר כיוון שלטענתם הדבר יביא לשפיכות דמים וסיכון חיי אדם. חברי האיחוד הלאומי סיירו היום באזור הציר תחת אבטחה כבדה.

 

דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, אמר לחברי הכנסת במהלך הסיור כי "מאות אלפי יהודים עוברים בשנה על הציר. פתיחתו עלולה להיות מקור סכנה משמעותי, מכיוון שבעבר נרצחו על הציר ובסביבתו עשרות יהודים". ראש מועצת קריית ארבע-חברון, מלאכי לוינגר, טען כי "המאבק שלנו הוא לא רק מאבק של תושבי קריית ארבע חברון אלא של אלפי יהודים".

 

חברי האיחוד הלאומי ביקשו לסייר גם בשטח הפלסטיני בחברון (H1), אך פנייתם נדחתה אתמול על ידי ברק. ח"כ אריה אלדד התייחס לנושא במהלך הסיור באומרו: "זה עצוב ועלוב ששר הביטחון שאישר תחילה את כניסתנו נבהל ממשהו וברח. לנתניהו אין מנדט לחתום על מדינה פלסטינית ועל העברת שטחים".

 

חברו למפלגה, ח"כ מיכאל בן ארי, הוסיף: "צריכים להבין שפתיחת ציר ציון היא עוד חוליה בתהליך אוסלו שבא לדחוק את רגלי ההתיישבות ביהודה

ושומרון. ברק לא יכול להסתתר מאחוריי הטיעון של חופש התנועה. אם יש חופש תנועה לערבים, באנו לדרוש חופש תנועה ליהודים. האפליה הזאת - אנחנו מבקשים לסכל אותה".

 

חרף האיסור של משרד הביטחון, ניסו חברי הכנסת לצעוד לעבר שטח H1. אולם כשהגיעו למעבר הבהירו להם כי לא יוכלו להיכנס לשטחים הפלסטיניים. אלדד וחבריו החליטה בתגובה לעזוב את המקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
לנתניהו אין מנדט. אלדד
צילום: ניב קלדרון
אפליה נגד יהודים. בן ארי
צילום: דודי ועקנין
נמלך בדעתו. ברק
צילום: AFP
מומלצים