שתף קטע נבחר

איגוד לשכות המסחר עתר נגד עסקת החבילה

האיגוד מבקש מבית הדין הארצי לעבודה להוציא צווי מניעה נגד הליכי החקיקה בתחום יחסי העבודה, אשר סוכמו בין ההסתדרות לממשלה. בעתירה נטען, כי ההסתדרות ביצעה "גניבת דעת" תוך "ניצול ציני של חולשת הממשלה", וכי הליכי החקיקה ירעו באופן משמעותי את מצב המעסיקים בישראל

איגוד לשכות מסחר הגיש הבוקר (ג') לבית הדין הארצי לעבודה עתירה כנגד ההסתדרות, משרד האוצר וראש הממשלה, על רקע עסקת החבילה שאושרה בשבוע שעבר בממשלה.

 

האיגוד מבקש מבית המשפט להוציא צווי מניעה זמניים לעצירת הליכי החקיקה בתחום יחסי העבודה, אשר סוכמו בין ההסתדרות לממשלה במסגרת עסקת החבילה.

 

בית המשפט קבע, כי  איגוד לשכות המסחר יגיש את טיעוניו לעתירה בכתב עד לתאריך 21 במאי, ואילו ההסתדרות והמדינה יגישו את טיעוניהם עד לתאריך 24 במאי.

 

עוד נקבע, כי לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, בראשותו של שרגא ברוש אשר העניק את הסכמתו לעסקת החבילה, תצורף לעתירה כמשיבה נוספת, ותגיש אף היא את טיעוניה עד ל-24 במאי. לאחר הגשת הטיעונים, יודיע בית הדין לצדדים על המשך ניהול התיק.

 

"מהפכה ביחסי העבודה"

בעתירה נטען, כי איגוד לשכות המסחר חתם במרס 2006, ביחד עם ארגוני מעסיקים נוספים החברים בלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, על הסכם שקבע כי "הצדדים לא יזמו, יקדמו או יתמכו בהצעות חוק פרטיות או ממשלתיות שעניינן נושאים הקשורים ליחסי עבודה וזכויות או חובות עובדים ומעבידים".

 

עוד נטען בהסכם, על פי העתירה, כי "הוסכם להקים ועדת היגוי ומעקב משותפת, בה ישתתפו מספר שווה של נציגי צד א' וצד ב', שתפקידה לבחון, לפעול וליזום תיקונים ושינויים בחקיקת עבודה קיימת".

 

בעתירה נטען, כי בניגוד למדיניות ולהסכמות שההסתדרות "בעצמה קידמה ויזמה, ההסתדרות הפרה בצורה גסה את הסכם ההידברות תוך ניצול ציני וברוטאלי של חולשת הממשלה.

 

"ההסתדרות יזמה וקידמה באופן חד צדדי, בחוסר תום לב וללא ניהול הידברות מוקדמת ואמיתית, בניגוד להתחייבותה, מספר הצעות חוק שמשנות באופן מהותי את המצב המשפטי הקיים בתחום יחסי העבודה ומרעות בצורה בולטת את מצבם של המעסיקים בישראל. הצעות חוק אלו משמעותן לא פחות מאשר מהפיכה. הן משנות מהיסוד את מבנה יחסי העבודה במשק".

 

עוד נטען בעתירה, כי מהלך זה של ההסתדרות "מהווה למעשה גניבת דעת ומחטף שנעשה ללא כל הכנה ודיון אמיתיים בנושאים שהם קרדינאליים לתחום חקיקת יחסי העבודה בישראל....

 

"חבילת חוקים זו שורבבה אל תוך עסקת החבילה במשק במסגרת חוק ההסדרים רק בימים האחרונים של המו"מ, ללא כל דיון פומבי מוקדם, ללא כל ידיעה מוקדמת של המגזר העסקי וללא אפשרות אמיתית ומעשית לקיים מו"מ ודיון ציבורי רחב כפי שמתבקש, נוכח מהותם של השינויים שחוקים אלה צפויים לחולל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
צילום: מיכה קירשנר
מומלצים