שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "המשק יחזור לצמיחה ברבעון השני של 2010"
  המשנה לנגיד, פרופ' צבי אקשטיין, אומר כי ישראל תלויה בממשל אובמה, וכי בנק ישראל מנהל מדיניות מוניטארית מתוך מטרה ברורה לסייע לייצוא. אקשטיין סירב להתייחס לשאלות בנוגע לפרשת בנק הפועלים

  "המשק הישראלי יחזור לצמיחה לקראת הרבעון השני של 2010". כך אמר היום (ג') המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' צבי אקשטיין, ביום עיון שהתקיים במרכז האקדמי רופין. לדברי אקשטיין,"מה שיקרה במשק הישראל תלוי באובמה ובממשלו. בסתיו 2009 צפוי ייצוב של המערכת הפיננסית, ולקראת הרבעון השני של 2010 המשק יחזור לצמיחה".

   

   

  אקשטיין סירב להתייחס לשאלות הסטודנטים בנושא בנק הפועלים, ורק אמר: "הבנקים בישראל החזיקו מעט מאוד נכסים רעילים. הפגיעה בהם היתה קטנה יותר. עם זאת, ניתן להבחין כי הפגיעה לא היתה אחידה. בנק הפועלים ירד יותר מבנק לאומי, ובנק טפחות ירד הכי מעט".

   

   

  בנוגע למדיניות רכישת הדולרים של בנק ישראל אמר אקשטיין: "בנק ישראל מנהל מדיניות מוניטארית בהתאם למה שנלמד כל השנים בבתי הספר לכלכלה. יש לנו מטרה ברורה ליצור רזרבות גדולות של מט"ח, כדי ליצור הרחבה מוניטארית ולסייע למגזר הייצוא, שמהווה 40% מהתוצר במשק".

   

  "על ידי רכישת אג"ח ממשלתיות, אנחנו מקטינים את הריבית ארוכת הטווח שהממשלה צריכה לשלם, ובכך זה מקטין גם את הריבית לחברות עסקיות. מידת ההצלחה לא ברורה עדיין, אך אנו אופטימיים", אמר אקשטיין.

   

  אקשטיין התייחס גם לתקציב שאושר בממשלה ואמר כי יש מקום להרחיב את הוצאות הממשלה. לדבריו, "הכלכלנים מסכימים שהרחבת ההוצאות על מנת לתמוך במערכת הפיננסית היא הכרחית. כל עוד הגדל ההוצאות לא יוצרת חשש שהממשלה לא תוכל להחזיר את החובות והריבית ארוכת הטווח לא תעלה למעלה יש מקום להגדיל את ההוצאות".

   

  אקשטיין הצר על כך ששתי נקודות האור של התקציב ככל הנראה נמצאות בסימן שאלה בגלל הסל התקציבי: מס הכנסה שלילי ואורות לתעסוקה, שזו השקעה אדירה באוכלוסיה שלפני שנים יצאה ממעגל העבודה, לדבריו. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אקשטיין. סירב להתייחס לבנק הפועלים
  צילום: ישראל הדרי
  מומלצים