שתף קטע נבחר

רה"מ שב מארה"ב; בכיר: 2 מדינות - פתרון ילדותי

נתניהו שב מוושינגטון מרוצה, אך במטוס בדרך לנתב"ג יצא בכיר בסביבתו להתקפה על עמדת האמריקנים: "שתי מדינות לשני העמים הוא פתרון ילדותי לבעיה מורכבת". אחרים הגדירו אותה "טפשית". לטענת גורמים בפמליית נתניהו, תוכנית מדינית גובשה - אך לא הוגשה לאובמה: "התוכנית נמצאת אצלו בראש"

"פתרון שתי המדינות לשני העמים הוא פתרון ילדותי וטפשי לבעיה מורכבת הרבה יותר". כך אמרו בכירים בפמליית ראש הממשלה, עם שובם אחר הצהריים (יום ד') מסבב הפגישות הראשון עם ממשל אובמה בוושינגטון. מטוסו של בנימין נתניהו נחת בנתב"ג, בעוד בכירי הפמליה מדגישים כי ישראל תוסיף לבנות בגושי ההתנחלויות הגדולים ובירושלים רבתי, בניגוד לתביעתו הנחרצת של הנשיא אובמה.

 

זמן מה לאחר הנחיתה הבהיר ל-ynet ראש אגף ההסברה בלשכה, רון דרמר: "אני אמרתי 'ילדותי' כשאני מתכוון לעיסוק התקשורתי והפוקוס שניתן לעניין

שתי המדינות לשני העמים, במקום לעסוק בנושאי המהות. אני לא חושב ששתי מדינות לשני עמים הוא עניין ילדותי". עם זאת, בכיר אחר כינה את עצם התוכנית "ילדותית וטפשית" במהלך הביקור.

 

נתניהו עצמו נשמע מרוצה. לאחר הנחיתה בנתב"ג אמר לעיתונאים כי "בביקור הזה היו כמה הבנות בתחומים חשובים. בתחום האיראני היתה הסכמה שיש הבנה משותפת של ארה"ב ושל ישראל כי יש למנוע פיתוח של נשק גרעיני. הנשיא אובמה הבהיר כי תהליך ההידברות איננו בלתי מוגבל בזמן והיתה גם הבנה שישראל שומרת על הזכות להגנה עצמית". לדבריו, אישור של ההבנות האסטרטגיות בנושאים החשובים לביטחון מדינת ישראל.

 

בנושא הפלסטיני אמר ראש הממשלה כי "סוכם שאפשר להתחיל מיד בשיחות השלום, אבל הבהרתי שבכל הסדר שלום חייב להימצא מענה לצורכי הביטחון המיוחדים של מדינת ישראל". נתניהו הוסיף כי "אנחנו מוכנים לפתוח במשא ומתן לשלום עם סוריה מיד". זו הפעם הראשונה שהוא ניאות להתחיל מיד במשא ומתן עם סוריה, בעוד שבעבר התבטא בנושא זה רק בעניין הפלסטיני. עם זאת, הדגיש נתניהו: "לא רק ישראל והפלסטינים צריכים לתת תמורות, אלא גם מדינות ערב צריכות לתת תמורות קונקרטיות. בימים ובשבועות הקרובים נקיים הידברות של צוותים בארבעת התחומים האלה".

 

אלא שמדברי אנשיו של ראש הממשלה, הדברים נראים קצת אחרת. במהלך הביקור בוושינגטון אמרו שני יועצים בכירים של נתניהו, בנסיבות נפרדות, שתוכנית שתי המדינות לשני העמים היא "ילדותית". עד כה נמנעו אנשי ראש הממשלה ונתניהו עצמו, מהתייחסות ישירה לתביעה מישראל להכיר בנוסחת שתי המדינות לשני העמים. זוהי ההתייחסות המעשית הראשונה, שעלולה לקומם את הפלסטינים, מדינות ערב, אירופה וארה"ב.

 

יש תוכנית - אבל היא לא הוגשה

ראש הממשלה הבהיר כי ישראל מוכנה להתחיל מיד בתהליך המדיני מול הפלסטינים, בלא תנאים מוקדמים. תהליך מדיני מיידי, אבל באיזה מתווה? בפועל, לא הונחה תוכנית מול הנשיא אובמה. "היו ניירות עבודה שעברו בין הצדדים", אמר בכיר בפמליית ראש הממשלה, "אבל תוכנית לא הוגשה".

 

למרות זאת, יועצו הבכיר של נתניהו, רון דרמר, טוען כי דווקא יש תוכנית בירושלים - אנשי ראש הממשלה פשוט לא לקחו אותה עמם לוושינגטון. "התוכנית נמצאת אצל ראש הממשלה בראש. הוא בהחלט יודע איפה השורה התחתונה, לאן הוא רוצה להגיע", אמרו אנשיו של נתניהו והבהירו כי במו"מ עדיף לשמור על עמימות. "לא צריך כבר לתת את המדינה הפלסטינית במלואה ואחר כך לסגת בנו. עדיף לתת את מה שנדרש לתת חלק אחר חלק. כך הם יתאכזבו פחות".

  

אלא שבד בבד עם ההצהרות על הרצון לקיים משא ומתן מיידי עם אבו מאזן,

לא מוכנים בלשכת נתניהו להתחייב על הפסקת הבנייה בגושי ההתנחלויות הגדולים. עוזי ארד, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל (המועצה לביטחון לאומי), אמר בוושינגטון כי ישראל לא מוכנה לתביעות כלשהן לפני פתיחת המשא ומתן. "אם זהו המשחק של מה לתת, אז השאלה מה הצד הפלסטיני מוכן לתת? אי אפשר לצפות שישראל רק תענה לתביעות הפלסטיניות כל פעם מחדש".

 

בכיר בפמליית ראש הממשלה אף הבהיר כי הבנייה לצורכי גידול טבעי בירושלים ובגושי ההתנחלויות העתידים לדבריו להישאר בידי ישראל לאחר הסדר - יימשכו. "ההיענות לדרישות להפסיק בנייה בהתנחלויות תלויה בכך שהפלסטינים ימלאו את חובותיהם שלהם", שבו והבהירו בפמליית נתניהו. ביקורו הבא של ראש הממשלה בחו"ל צפוי כנראה להיערך בתחילת יוני הקרוב, בפריז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואובמה בבית הלבן. הסכמות ומחלוקות
צילום: רויטרס
בני הזוג נתניהו בפתח המטוס
צילום: לע"מ
מומלצים