שתף קטע נבחר

פצ"ר לצד האלוף בפרשת כפיר: אפס אלימות

תא"ל אבי מנדלבליט קבע כי פעולות צה"ל בשטחים חייבות להיות נקיות מאלימות לחלוטין. חוות דעתו ניתנה על רקע עדות המח"ט, שהצדיק שימוש מסוים באלימות. קציני שדה: העמדה הזו מנותקת מהנעשה בשטח. האם כעת יחריף העימות בין המח"ט לאלוף הממונה עליו?

הפרקליט הצבאי הראשי מתייצב לימין אלוף הפיקוד בפרשה שמטלטלת את חטיבת כפיר ואת פיקוד המרכז. תא"ל אבי מנדלבליט הזהיר אתמול (ה') כי אל לחיילי צה"ל לנקוט כל סוג של אלימות במהלך הפעילות בשטחים. המעשים המיוחסים ללוחמי החטיבה נחשפו לראשונה ב-ynet.

 

פצ"ר הודיע כי הוא מגבה את אלוף פיקוד המרכז גדי שמני שפעל בימים האחרונים על מנת להבהיר עמדה זו ואף ציין במכתבי תשובה שהעביר לגורמים שונים שפנו אליו בנושא כי הצעד הפיקודי שנקט האלוף שמני נגד מפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב, שאמר במהלך עדות בבית דין צבאי כי לעיתים יש להפעיל אלימות מוגבלת – היה צעד מתחייב.

  

במקביל נשמעים קולות מצד מפקדים בצה"ל כי עמדת הפצ"ר מנותקת מהשטח, "אנחנו לא תומכים באלימות, מגנים אותה בכל תוקף, אבל לעיתים נוצרים מצבים בלתי אפשריים שבמהלכם מופעל כוח. הלוחמים שלנו צריכים לדעת שאם קורה דבר כזה - יש להם גיבוי, אחרת אנחנו נהיה בבעיה גדולה", אמר אחד הקצינים ל-ynet.

  

הסערה סביב עדותם של מח"ט כפיר אל"מ וירוב ומפקד גדוד שמשון לשעבר סא"ל שמעון הרוש מסרבת לשכוך. במכתבי תשובה לגופים השונים שפנו אליו, בהם ארגוני זכויות אדם וסניגוריהם של הקצין והחייל העומדים במוקד הפרשה, ציין תא"ל מנדלבליט כי המהלכים שנקט האלוף שמני מבטאים את האיזון הראוי בין ההכרח להביע, במהירות ובבירור, הסתייגות מלאה מן הדברים שאמרו הקצינים, ולהבהיר את עמדתו של צה"ל בעניין זה לכלל חייליו ומפקדיו, על מנת למנוע תקלות ערכיות חמורות, לבין ההכרח להימנע מהתערבות בהליכים משפטיים תלויים ועומדים.

  

כתב האישום בפרשה לא יבוטל

במילים אחרות, הפצ"ר קובע כי הצעד הפיקודי עליו החליט האלוף שמני כנגד המח"ט היה ראוי ולא פגע כלל בהליך המשפטי. לאחר רשימת ההערה התקוממו בסנגוריה הצבאית וטענו כי הדבר עלול להשפיע על עדויות עתידיות בתיק זה ובתיקים אחרים המתנהלים בבתי דין צבאיים. הפצ"ר גם הבהיר לסנגוריהם של הקצין והחייל שנגדם מתנהל המשפט כי אינו מתכוון למשוך את כתב האישום או להקל בו, וכי ההליך המשפטי נגד שני הנאשמים יימשך כסדרו.

  

במקביל לכך, מאז התפוצצה הפרשה נשמעים קולות של מפקדים בצה"ל, בעיקר מפקדי מחלקות ומפקדי פלוגות, כי העמדה לפיה ניתן לבצע את הפעילות בשטחים ללא כל אלימות אינה אפשרית הלכה למעשה.

"הלוחמים מקבלים משימה ורואים לנגד עיניהם את חשיבות הצלחתה משום שמדובר בסיכול טרור. לעיתים, אין כל ברירה וכדי להגן על אזרחי ישראל מופעלת אלימות מסוימת, מוגבלת וסבירה", אמר אחד הקצינים.

 

אותו קצין הוסיף כי במידה שהלוחמים ירגישו שאינם מקבלים גיבוי - הדבר עשוי לרפות את ידיהם במהלך פעולות מעין אלה, דבר שיביא לפגיעה בכוח או להכשלת המשימה.

 

בשולי הדברים יצוין כי דברי הפצ"ר הובאו בעיתוי מעניין, שכן דווקא אתמול נעצר לוחם מחטיבת הצנחנים, בחשד שהיכה השבוע אזרח ערבי-ישראלי במחסום חווארה הסמוך לשכם. החייל טען להגנתו כי הפעיל כוח מוגבל, בניסיון להכניס את האיש חזרה למכוניתו, לאחר שחש שנשקפת לו סכנה. מעצרו בחמישה ימים.


פורסם לראשונה 21/05/2009 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מתייצב לצד האלוף. תא"ל מנדלבליט
צילום: דובר צה"ל
צילום גלי תיבון
אל"מ וירוב. העיד
צילום גלי תיבון
האלוף שמני. נזף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים