שתף קטע נבחר

ועדת שרים אישרה: אסור לציין את יום הנכּבה

השרים אישרו את הצעת החוק, שהגיש ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו. לפי ההצעה, שתועבר בקרוב לקריאה טרומית, יש לאסור על ציון יום העצמאות כיום אבל. העונש: עד שלוש שנות מאסר

הממשלה מתייצבת מאחורי הצעת חוק הקובעת כי מי שיציין את יום הנכּבה ("אסון" הקמתה של ישראל) יועמד לדין ועלול לרצות שלוש שנות מאסר. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') להביא את הצעת החוק להצבעה טרומית בכנסת כבר השבוע. השרים מיכאל איתן ויצחק הרצוג התנגדו ואילו משולם נהרי נמנע. גם נציגת היועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, התנגדה להצעה, אך זו אושרה.

 

על-פי הצעת החוק, שהגיש ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) לפני שנה, יש לאסור על קיום אירועים או פעילויות ציבוריות המתייחסות לעצם הקמת מדינת ישראל כאסון. בין היתר, הצעת החוק אוסרת לציין את הנכּבה. לפי הצעת החוק, העונש על ציון יום העצמאות כיום אבל הוא עד שלוש שנות מאסר.

 

ח"כ מילר הגיש את הצעת החוק, עוד בכנסת הקודמת, לאחר האירועים האלימים שהתרחשו בשנה שעבר במהלך יום הנכּבה. לפני כמה ימים הגיש שוב ח"כ מילר את הצעת החוק לוועדת השרים. לאחר אישור ההצעה, אמר: "זה השלב הראשון בהפסקת פעילות ההסתה המאורגנת שמפעילות התנועה האסלאמית וועדת המעקב בקרב האוכלוסייה הערבית בארץ. לכל מדינה דמוקרטית מתוקנת שמורה הזכות להגן על עצמה וזה בדיוק מה שבחרה לעשות ממשלת ישראל".

 

הוא הוסיף כי אם תתקבל הצעתו, לא תהיה יד חופשית לאלו המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל. "נגמרו הימים בהם תוכניותיהם ההזויות של ראאד סלאח וחבריו להעלים את מדינת ישראל מעל פני האדמה נתקלו בסלחנות. העם בישראל בחר ממשלה שתגן על זכותו לחיות בשלום ובביטחון בארצו ולזה אנחנו מחויבים". אם ההצעה תאושר היא תועבר לוועדה.

 

להצעת החוק התנגדו השרים מיכאל איתן ויצחק הרצוג, שר אחד נמנע ושמונה שרים תמכו - בהם שר המשפטים, יעקב נאמן, שר החינוך, גדעון סער, ושר התיירות, סטס מיסז'ניקוב.  

 

השר מיכאל איתן אמר ל-ynet: "אני חושב שהצעת החוק משחקת לידיהם של אויבי המדינה שרוצים לפגוע בה והם יעשו זאת על ידי ניצול הפרצות שיש בחוק שמנסה לצמצם או לפגוע בביטויים שאין בהם משום הסתה או הפרת חוק פלילית. אי אפשר יהיה לחסום שום דבר בחוק הזה אלא להיפך, אותם אנשים יהפכו לגיבורים. מדינת ישראל צריכה להיות בטוחה בעצמה וביכולתה להיאבק נגד אלו שרוצים להחריבה לא בדרך של צמצום חופש הביטוי אלא להיפך, באמונה בצדקת הדרך שלנו. צריך לזכור שאם מדובר בהסתה או בהמרדה יש לכך כבר סנקציות בחוק הקיים".

  

בנוסף, אישרה ועדת השרים את הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) האוסרת פרסום הסתה לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

להצעת חוק זו התנגד השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. זאת, כיוון שלטענתו מדובר בחוק "שיצמצם את המרחב ואת הפרשנות לגביי חוקים נוספים שכבר נקבעו בנושא שלילת קיומה של מדינת ישראל. המצב שבו יש מספר חוקים מסוימים על נושא מסוים אינו טוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תהלוכה לציון יום הנכבה, השנה
צילום: עידו ארז
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מילר. יש זכות להגן על עצמנו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים