שתף קטע נבחר

ח"כ אגבריה: "חוק הנכבה" כמו חוקי הרייך

תגובות קשות בקרב חברי כנסת ערבים להחלטת הממשלה לתמוך בהצעת החוק האוסרת על ציון יום הנכּבה. "השיח הממשלתי הידרדר לביבים מצחינים", אמר יו"ר חד"ש מוחמד ברכה. ח"כ זחאלקה: גם את זעקת הכאב רוצים להפקיע?!"

חברי הכנסת הערבים רותחים מזעם בעקבות החלטת הממשלה לתמוך בהצעת החוק האוסרת על ציון יום הנכּבה ("אסון" הקמתה של ישראל). על-פי ההצעה, שהיא יוזמתו של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), עלול מי שיציין את היום להישלח לשלוש שנות מאסר.

 

"אימות הממשלה להזיותיו של ח"כ בודד וחסר השכלה היסטורית מצביע על הביבים המצחינים אליהם הידרדר באופן צפוי השיח הממשלתי. חוקים אינם יכולים לשכתב את ההיסטוריה, בה התרחשו פשעים נגד עמים כולל הנכבה של העם הפלסטיני", אמר יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה.

 

"ציון הנכּבה יימשך עם או בלי החוק הזה כיוון שהוא לא בא כדי להניף חרב על קיומה של ישראל, אלא כדי לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם לעם הפלסטיני. מקומו של חוק כזה כמו חוקים דומים אחרים הוא בפח האשפה".

 

בהצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה התנגדו להצעת החוק השרים מיכאל איתן ויצחק הרצוג. השר משולם נהרי - נמנע.  מי שעוד התנגדה להצעת החוק היא נציגת היועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, - אך ההצעה אושרה ברוב גדול ותובא עוד השבוע לקריאה טרומית במליאת כנסת. 

 

"גם את זעקת הכאב רוצים להפקיע?!"

"זה חוק מטורף של ממשלה מטורפת. אם למישהו היה ספק, הממשלה עברה את מבחן הטירוף בהצלחה", אמר יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחלקה. לדבריו, "לחוקק חוק שאוסר אבל, יגון ועצב - זה תקדים בינלאומי והמצאה ישראלית שמעידה על פשיטת רגל. נמצא את הדרך לציין את יום הנכּבה על אפם ועל חמתם של מוטרפי ממשלת ליברמן-נתניהו.

 גירשו את עמנו והרסו לנו 500 כפרים ועכשיו אפילו את זעקת כאב רוצים להפקיע מאיתנו?! זו חוצפה ישראלית שוברת שיאים".

 

ח"כ עפו אגבריה (חד"ש) תקף אף הוא בחריפות את החלטת הממשלה ואמר כי מדובר בהצעת החוק "שאינה נופלת בחומרתה מחוקי הרייך השלישי". לדבריו, "ממשלת ישראל הכריזה ג'יהאד על האוכלוסייה הערבית והופכת בהדרגה את מדינת ישראל למדינת אפרטהייד. לא אתפלא אם ממשלת נתניהו ליברמן תטיל בעתיד הגבלות נוספות על האזרחים הערבים ובראשם איסור על שימוש בשפה הערבית". 

 

יו"ר סיעת רע"ם-תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, אמר כי החלטת הממשלה "הופכת כל נפיחה חוקתית של ישראל ביתנו למציאות הזויה ושרלטנית. ישראל היא המדינה היחידה בתבל שגורמת לסבל ונישול אך אוסרת על הקורבן להשמיע קול של מחאה וכאב. יהיה מעניין לראות את שוטרי ישראל מובילים למאסר עם אזיקים מי שצועד בשקט ובידו תמונה של ביתו או כפרו ההרוס. זוהי טוטליטריה מחשבתית ורגשית".

 

את הצעת החוק הגיש ח"כ מילר עוד בכנסת הקודמת, לאחר האירועים האלימים שהתרחשו במהלך יום הנכּבה בשנה שעברה.

 "זה השלב הראשון בהפסקת פעילות ההסתה המאורגנת שמפעילות התנועה האיסלאמית וועדת המעקב בקרב האוכלוסייה הערבית בארץ. לכל מדינה דמוקרטית מתוקנת שמורה הזכות להגן על עצמה וזה בדיוק מה שבחרה לעשות ממשלת ישראל", אמר מילר לאחר ההצבעה.

 

באגודה לזכויות האזרח הגיבו בזעזוע להחלטת הממשלה. "בשנה האחרונה אנחנו עדים להידרדרות מדאיגה בהגנה על חופש הביטוי ובשמירה על ערכים דמוקרטיים", נשיא האגודה הסופר סמי מיכאל. "ציון הנכבה אינו מאיים על ביטחונה של מדינת ישראל, כי אם זכות יסוד לגיטימית של כל אדם, קבוצה או עם, להביע את כאבו בהתרחש אסון. לא מדובר רק על זכויות המיעוט הערבי, אלא בחציית כל הגבולות בדרך הבטוחה אל דיכוי אכזרי של חופש הביטוי של כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברכה. תיקון עוול היסטורי
צילום: עידו ארז
אגברייה. כמו ברייך
צילום: דודי ועקנין
הממשלה מטורפת. זחאלקה
צילום: עידו ארז
טיבי. טוטליטריה מחשבתית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים