שתף קטע נבחר

מערכת הביטחון נערכת לפינוי המאחז רמת גלעד

המנהל האזרחי הוציא צווי תיחום למאחז הנמצא בשומרון ולפיו כל השוהה במקום - עובר על החוק. במקום מתגוררות כמה משפחות שטוענות כי הקרקע נמצאת בבעלותו של סוחר קרקעות

פקידי המנהל האזרחי הוציאו אחר הצהריים (יום א') צווי תיחום למאחז הלא-חוקי רמת גלעד שבשומרון, ולפיהם כל השוהה בתחומי המאחז - עובר על החוק. הצווים מאפשרים גם למנהל האזרחי לפנות את המאחז עם מתן הוראה.

 

המאחז רמת-גלעד, הנקרא גם "גבעת הדגל", הוקם ב-2001 ומתגוררות בו כ-15 משפחות. לטענתן השטח נמצא בבעלות סוחר הקרקעות משה זר. יצויין כי הדיון על חוקיות הבנייה ברמת גלעד תלוי ועומד בבג"ץ בעקבות עתירה שהגישה תנועת "שלום עכשיו".

 

איתי זר, בנו של משה זר, אמר ל-ynet: "זאת אדמה שאבא קנה לפני עשרות שנים מהערבים, בליל הרצח של אחי הבכור גלעד. בשבעה אבי פתח מפות והראה לכל אנשי הממשלה אדמות שהוא קנה וביקש להקים על כל אות של שמו של גלעד יישוב כמעשה ציוני. אנו מצפים מממשלת הליכוד שתתעשת ותתעסק עם אויבי המדינה ורק אחר כך תדון בנושא המאחזים".

 

בשבוע שעבר פינו המשטרה והמנהל האזרחי את המאחז הקטנטן "מעוז אסתר", שבחבל בנימין. הם הרסו שבעה פחונים ופינו גם כמה בני-נוער ששכנו במאחז, בו התגוררו חמש משפחות וכמה רווקים. כמה שעות לאחר מכן שבו עשרות מתנחלים למקום והקימו בו מבנה עץ חדש.

 

בניגוד לדרישת האמריקנים - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבור שאין לעצור את הבנייה בהתנחלויות. "לא נקים התנחלויות חדשות, אך אין זה הוגן שלא לתת מענה לגידול הטבעי", אמר ראש הממשלה בישיבת הממשלה השבועית. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר כי אם צריך לפנות מאחזים, יש לעשות זאת "כחלק מיוזמה כוללת ועל-פי תוכנית מסודרת". לדבריו, "חזרה לגבולות 67 היום זה לא שלום ולא ביטחון. זה מתכון להעברת הסכסוך לתוך הקו הירוק".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, שהביע לאחרונה את תמיכתו בכוונה לפנות מאחזים במסגרת מחוות ישראליות לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, יישר קו עם עמדתו של ראש הממשלה.

 "הדבר המשותף המעשי שיש לנו הוא חלקת אדמה קטנה, שלא ינגסו בה", אמר ברק בישיבת הממשלה. "יש לנו אחריות לביטחון אזרחינו וביטחון העם היהודי. כולנו אחים. אני אומר את הדברים כי הדברים שמונחים על השולחן גורליים והיסטוריים".

 

עם זאת, ברק הדגיש כי מפלגת העבודה תומכת ברעיון שתי מדינות לשני עמים. "אני חושב שהסדר אזורי כולל הוא רעיון טוב. עניין של שתי מדינות לשני עמים קיבל את משקלו רק בגלל חילופי דברים בתוך מסע בחירות. הדבר המטריד עכשיו הוא שהפלסטינים מדברים על שתי מדינות ולא על שני עמים. אני לא רואה שם את המהות", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. לא לנגוס
צילום: דנה קופל
תחת לחץ אמריקני. נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים