שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האוצר לח"כים: מע"מ על הפירות או קיצוץ קצבאות
  במשרד האוצר מתכוונים להעמיד את הח"כים המתנגדים לביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות בפני ברירה קשה: אם לא יבוטל הפטור, נדרוש העלאה כוללת של המע"מ ב-1.5% במקום ב-1% כמתוכנן, או קיצוץ בקצבאות הילדים

  האוצר מתכונן לנופף מחר (ג') ב"שוט" על חברי הכנסת שמתנגדים לביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות: או שהמע"מ יעלה ב-1.5% במקום ב-1%, או שיקוצצו קצבאות הילדים וקצבאות אחרות. ועדת הכספים מתכוונת לדון מחר בביטול הפטור לתוצרת חקלאית, ונציגים של הקמעונאים, הסיטונאים והחקלאים מתכוונים להופיע בוועדה כדי ללחוץ על הח"כים שלא יתנו יד לביטול הפטור.

   

   

  גורם בכיר באוצר אמר הבוקר ל-ynet: "מסגרת התקציב לא תיפרץ בכל מחיר. אם לא יבוטל הפטור לירקות ופירות נאלץ לקחת את הסכום שנועד להתקבל מביטול הפטור - 1.8 מיליארד שקל - ממקורות אחרים בתקציב, או על חשבון הוצאות או בהגדלת ההכנסות ממקורות אחרים".

   

  עם זאת, באוצר מתכננים לתת לשכבות החלשות פיצוי על תוספת המע"מ על ירקות ופירות, בסדר גודל של 200-150 מיליון שקלים, שיינתנו בדרך שטרם נקבעה.

   

  הגדלת תוספת המע"מ מ-1% ל-1.5% היא אחד הפתרונות המועדפים וחברי הכנסת יצטרכו לשקול אם עדיף להטיל מע"מ על ירקות ופירות, או לבחור בהעלאה נוספת של המחירים ב-0.5% מעבר למתוכנן. העלאה נוספת כזו של המע"מ תביא להתייקרות מוצרי היסוד האחרים שתפגע פי כמה בשכבות החלשות, אשר הח"כים אמורים להגן עליהם.

   

  באוצר מעריכים, על סמך בדיקת השטח ומחקר שקדם להחלטה על ביטול הפטור, כי הטלת המע"מ תגרום לכל היותר להעלאה חד פעמית וקצרה של מחירי התוצרת החקלאית. עם זאת, המחירים צפויים לרדת במהירות בחזרה, עקב התחרות הקשה בתחום, בעיקר בין השווקים הפתוחים למרכולים, הגורמת למרכולים לא מעטים (למשל רשת שיווק השקמה של רמי לוי) למכור תוצרת חקלאית במחירים זולים גם בהשוואה לשווקים הפתוחים.

   

  בין המתנגדים לביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, גם שר הפנים ויו"ר ש"ס אלי ישי, שהורה לנציגי ש"ס בוועדת הכספים לעשות הכול כדי להילחם "מלחמת חורמה", כדבריו, בתוכנית האוצר. ישי יצטרך להביא בחשבון, כי התנגדותו עשויה לפגוע בקצבאות הילדים, אשר ש"ס לחמה להגדיל אותן בתקציב הדו שנתי.

   

  חברת ועדת הכספים, ח"כ מירי רגב (ליכוד) שמובילה בסיעתה את ההתנגדות לביטול הפטור, אמרה בתגובה: אני מציעה לאוצר להפסיק לאיים ולשחק בשכבות החלשות. הברירה שלו היא בין פגיעה לפגיעה בחלשים, וזו אותה גברת בשינוי אדרת. במקום זה, מוטב שיחשבו על פתרונות יצירתיים וישקלו את הקפאת ההפחתה של מס ההכנסה מ-2% ל-1% לבעלי ההכנסות מעל 37 אלף שקלים".

   

  חברת הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה: "באיומי האוצר יש רשעות, כי בכל מקרה רק העניים ישאו בעול. האוצר, המבקש לייצר מקור כספי, יכול להקפיא את הרפורמה במס שמטיבה עם השכבות המבוססות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים