שתף קטע נבחר

ישראל מציגה: המקור הלטיני לגרעין האיראני

מסמך רשמי שהגיע לידי ynet מפרט את הקשרים הענפים שרקמה טהרן בדרום אמריקה - במיוחד בסיוע ונצואלה של הוגו צ'אבס. מעבר לטרור, לכסף ולמעקפי הסנקציות - בירושלים מזהירים שגם האורניום לתוכנית הגרעין עלול להגיע משם

ונצואלה מסייעת לאיראן לעקוף את הסנקציות הכלכליות של מועצת הביטחון וחשודה באספקת האורניום לטהרן, חיזבאללה מקים תאי טרור בדרום אמריקה, ואחמדי-נג'אד מעבה את "המערך הדיפלומטי" שלו במדינות אמריקה הלטינית. כך נטען במסמך רשמי של משרד החוץ שהגיע לידי ynet ומתפרסם כאן לראשונה.

 

בשבוע הבא צפוי סגן שר החוץ, דני איילון, לטוס לשורת ביקורים במדינות אמריקה הלטינית, לפני שהשר אביגדור ליברמן ייצא לאזור. איילון אמור להשתתף בכנס השנתי של "אמ"א", ארגון המלחמה בטרור של מדינות דרום אמריקה, ובמשרד החוץ מבקשים להתמודד מול החדירה האיראנית.

 

לקראת הנסיעה, הוכן מסמך המפרט את הפעילות של טהרן בדרום אמריקה - שהורחבה במיוחד על רקע המגבלות שהטיל המערב. הוא מתבסס על מידע שנצבר במשרד החוץ ובנציגוית בעולם מגורמים דיפלומטים צבאיים וביטחוניים - ישראלים וזרים - ועל עבודה של מחלקת המחקר במשרד החוץ, במיוחד באגף אמריקה הלטינית.


אחמדי-נג'אד וצ'אבס. אינטרסים משותפים (צילום: AFP)

 

במסמך נטען שאיראן חדרה למדינות אמריקה הלטינית החל מ-1982, בקשירת קשרים עם קובה. במהלך השנים היא פתחה שגרירויות במכסיקו, ברזיל, קולומביה, ארגנטינה, צ'ילה, ונצואלה ואורוגוואי.

הוא מזכיר את המעורבות האיראנית בפיגועים בשגרירות ישראל בבואנוס איירס ב-1992 ובניין הקהילה היהודית ב-1994.

 

הנקודה המדאיגה במיוחד את ישראל ואת העולם המערבי כולו, היא הדיווחים המוזכרים במסמך הרשמי, על כך שונצאולה מספקת לאיראן את האורניום לתוכנית הגרעין שלה. דיווח מדאיג נוסף עוסק בכך שאיראן מקימה תאים של החיזבאללה בצפון ונצאולה ובאי מרגריטה השייך לה.

 

"צ'אבס - פותחן הקופסאות של טהרן"

"מאז עליית אחמדי-נג'אד לשלטון", נכתב, "מקדמת איראן מדיניות אגרסיבית להידוק קשרים עם מדינות אמריקה הלטינית. המטרה המוצהרת היא 'להוריד את אמריקה על הברכיים'". במשרד החוץ מסבירים שהאינטרס של אחמדי-נג'אד ונשיא ונצואלה הוגו צ'אבס דומה - התרסה נגד ארצות הברית. הקשרים ההדוקים מתבטאים ביותר מ-200 הסכמים בין המדינות, קו תעופה ישיר המשמש לרוב "טכנאים איראנים" וקרן בת שני מיליארד דולרים שנועדה לפתות מדינות למען "שחרור מהאימפריאליזם האמריקני".

 

במסמך משרד החוץ נטען עוד שצ'אבס הוא זה שתרם להידוק הקשרים בין איראן לבוליביה, ניקרגווה ואקוואדור, כאשר דאג להזמין את אחמדי-נג'אד לטקסי ההשבעה של הנשיאים הנבחרים שם. בתקשורת באמריקה הלטינית כינו את צ'אבס "פותחן הקופסאות של טהרן". במסגרת זאת, מעלה משרד החוץ את החשד שגם בוליביה מספקת אורניום לאיראנים.

 

עוד מדווח משרד החוץ על מסמכים שמנפיקה ונצואלה המאפשרים לאזרחי איראן תנועה חופשית בכל היבשת,

תוך מעקף של הגבלות תנועה. גם העברת כספים באמצעות בנקים ונצואליאניים מתאפשרת בקלות.

 

בנושא הכלכלי, מפרט משרד החוץ את הקשרים הענפים: עם ברזיל מדובר בקשרים בהיקף של מיליארד דולר; אורוגוואי מוכרת אורז לאיראן ב-100 מיליון דולר, וכמו צ'ילה קונה ממנה נפט; גם מדינות פרו-אמריקניות מובהקות כמו הונדורס, הרפובליקה הדומיניקנית וגווטמאלה, שנהנות מסיוע נדיב של ונצואלה, עשויות להימצא תחת מעגל ההשפעה האיראני. "גם ארגנטינה, שאמנם הורידה את דרג היחסים עם איראן בעקבות הפיגועים, מגדילה בהתמדה את היקף הסחר עמה", נטען.

 

המסמך של משרד החוץ קורא לישראל לרכז מאמץ בתיאור אופי המשטר באיראן - במיוחד בנושא הפרת זכויות האדם, "המדבר מאוד אל הממשלים באמריקה הלטינית". כמו כן הוא מציע לעסוק בשאיפות ההתפשטות של טהרן, הפרת הסנקציות ופעולות הטרור בהן היא מעורבת בדרום אמריקה. אין התייחסות להתקרבות - גם אם למראית עין - בין איראן וונצואלה לארצות הברית, לאחר עליית אובמה: המגעים המתוכננים בין טהרן למערב בנושא תוכנית הגרעין, ולחיצת היד החמימה בין צ'אבס לנשיא האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד. מדיניות אגרסיבית
צילום: AFP
צ'אבס. מתריס
צילום: רויטרס
איילון. סבב שיחות
צילום: AP
מומלצים