שתף קטע נבחר

לא רק האופוזיציה: 3 שרי ליכוד נגד "חוק הנכבה"

ההצעה שאוסרת לציין ברבים את הקמת המדינה כאסון גוררת התנגדות גם במפלגת השלטון: איתן, מרידור ובגין סבורים שהחוק הוא "כתם על חופש הביטוי". בגין ל-ynet: זה לא ניתן לאכיפה. סטודנטים מחד"ש התעמתו עם שוטרים באוניברסיטת באר-שבע

"חוק הנכבה" ממשיך לעורר הדים - והתנגדויות מכיוון לא צפוי. אחרי התנגדות שרי העבודה, מצטרפים היום (ב') למאבק נגד החוק שלושה משרי הליכוד: מיכאל איתן, דן מרידור ובני בגין. בערר שהגישו השלושה למזכיר הממשלה, צביקה האוזר, וליו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, שר המשפטים יעקב נאמן, הם כותבים כי "החוק אינו עומד בהתאמה לחופש הביטוי המקובל בישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לדברי השר איתן, השלושה מבקשים להעלות את הערר למליאת הממשלה.

השר איתן הדגיש כי "אני מקווה שבמחשבה שנייה הממשלה תגיע לעמדה שהעליתי בעת הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, לפיה החוק אינו יעיל, אינו משיג את המטרה שמנסחיו ניסו להשיג - וכל מה שנשאר זה רק כתם על חופש הביטוי במדינת ישראל".

 

השר בגין הסביר בשיחה עם ynet את התנגדותו לחוק ואמר: "חקיקה צריכה להיות רצינית ולא הצהרתית. המחוקק צריך לחשוב מלכתחילה על האפשרות לאכוף חוק לאחר קבלתו. לא תהיה להערכתי אפשרות לאכוף חוק זה. מבחנו של חופש הביטוי הוא דווקא ביכולת לשמוע ולראות דברים מרגיזים ועל כך נתנו דעתם פעמים רבות בתי המשפט בישראל".


אירועי יום הנכבה בעכו, אשתקד (צילום: דורון גולן) 

 

מוקדם יותר הגישו השרים יצחק הרצוג, שלום שמחון ואבישי ברוורמן ערר למזכירות הממשלה. השרים דרשו לקיים דיון בחוק בפורום מורחב שבו יושבים כל שרי הממשלה. אם הממשלה תחליט שאינה תומכת בחוק - הוא יוסר מסדר היום ולא יקודם.

 

קראה לאיש ביטחון "פשיסט" - ועוכבה

המאבק נגד הצעת החוק חולל סערה גם באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב. סטודנטים פעילי תא חד"ש באוניברסיטה ביקשו לחלק עלונים נגד החוק בכניסה הראשית, אולם הורחקו על-ידי מחלקת הביטחון של הקמפוס. בעקבות חילופי דברים בין הצדדים, התערבה המשטרה ואף עיכבה לחקירה את אחת הפעילות בטענה שהסיגה גבול וקראה לסגן מנהל מחלקת הביטחון "פשיסט".

 

"בכל יום אנשים מחלקים פה פלאיירים, אבל כל מה שקשור במחאה נגד מדיניות הממשלה - אסור",

אמרה אחת ממחלקות העלונים שהודתה כי לא ביקשה אישור לחלוקתם, משום שלטענתה לא עשתה זאת בשטח האוניברסיטה. דובר האוניברסיטה, אמיר רוזנבליט, מסר כי הסטודנטים נכנסו לתוך תחום המוגדר כשטח הקמפוס.

 

על-פי הצעת החוק, שהגיש ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) לפני שנה, יש לאסור על קיום אירועים או פעילויות ציבוריות המתייחסות לעצם הקמת מדינת ישראל כאסון. בין היתר, הצעת החוק אוסרת לציין את הנכּבה. לפי הצעת החוק, העונש על ציון יום העצמאות כיום אבל הוא עד שלוש שנות מאסר.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגין. "לחשוב על חקיקה"
צילום: גיל יוחנן
איתן. התנגד גם בוועדת השרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים