שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רוצח בנט נחשף: חברה סיפרה לחברה וסוד התגלה
  הרגע הקריטי בפענוח רצח דנה בנט היה איתורה של י', אותה נערה טבריינית שחיה במשך שנים עם הרוצח יחיא פרחאן והיתה שותפה לשתי רציחות. מדוע בחרה לדבר דווקא עכשיו? אין לכך תשובה חד משמעית, אך נראה כי אירועים משמעותיים בחייה, בצד הפרידה מפרחאן והפחד משחרורו הקרב, עשו את שלהם

  בזמן שבעיר טבריה חגגו את מסיבת יום העצמאות ואת שמי העיר האירו זיקוקים, עמדה קבוצת בלשים בלב שדה חשוך עם צעירה בת 22, ושיחזרה איתה את רצח דנה בנט בידי בן זוגה, יחיא פרחאן. כעת, יממה לאחר מסיבת העיתונאים שבה נחשפה פרשת חטיפתה ורציחתה של בנט ורציחתם של שלושה אנשים נוספים על ידי פרחאן, הולכים ונחשפים הפרטים שהביאו את חוקרי היחידה המרכזית של מרחב העמקים, בראשותו של סגן-ניצב אבי אלגריסי, לאיתורה של י', אותה צעירה - המהלך הקריטי שסלל את הדרך לפענוח הרציחות ומעצרו של הרוצח הסדרתי.

   

  היום (ד') האריך בית משפט השלום בנצרת את מעצרה של י' ב-15 ימים נוספים, בחשד למעורבות ברצח בנט וברצח התיירת הצ'כית סילביה מולרובה. במהלך תקופה זו תישלח לפי בקשת פרקליטה, עו"ד עיסאם טנוס, להסתכלות פסיכיאטרית. עו"ד טנוס אומר היום: "גם היא קורבן של יחיא פרחאן".

   

  רוצח סדרתי בצפון - עדכונים אחרונים ב-ynet:

    

  אז איך הכול התחיל? כזכור, חקירת היעלמותה של דנה ידעה עליות ומורדות במהלך השנים, צוותי החקירה התחלפו, כיווני החקירה השתנו וספקולציות שונות ומשונות הופרחו לאוויר. לפני כתשעה חודשים החליטו החוקרים לחזור שוב לתיק, ועל המשימה הופקדו חוקרי ימ"ר עמקים וסנ"צ אלגריסי. במשך חודשים לא הצליחו החוקרים לעלות על קצה חוט, ואז, לקראת יום העצמאות, הגיעה לידי מקורות משטרתיים הפועלים בשטח שמועה שהסתובבה בעיר טבריה, ממנה עלה כי אנשים בעיר יודעים להיכן נעלמה דנה בנט.


  י' בליווי משטרתי. בחרה לא לשמור על זכות השתיקה (צילום: גיל אליהו)

   

  במשטרה הבינו כי הפעם לא מדובר בעוד שמועה, מאותן שמועות שעברו בעיר בשש השנים האחרונות, שכן מהמידע שאותו מקור מסר עולה שיש צעירה שמכירה את הפרטים המדויקים. הצעירה, חברתה של י', מוסרת את עדותה במשטרה. כמוה מוסרים עדות עוד מספר אנשים נוספים, בהם חברה נוספת ששותפה אף היא בסוד, והחוקרים מתחילים להבין שהם מצויים על סף פריצת דרך.

   

  "רצתה להקיא מהר את הסיפור מתוכה"

  מהעדויות התברר כי כמה ימים לפני ערב יום העצמאות, שיתפה י' את חברתה בכך שהיחסים בינה לבין פרחאן הסתיימו, ושהיא יודעת היכן טמונה גופתה של בנט. החברה משתפת חברה נוספת בסוד, השמועה עוברת מפה לאוזן, ולבסוף מגיעה גם למקור המשטרתי. כעת נותר רק להגיע ל-י' עצמה.

   

  "עשינו לה תרגיל חקירתי שגרם לה לבוא אלינו", מסבירים היום במחוז הצפוני של המשטרה, אך לא מפרטים באיזה תרגיל בדיוק מדובר. בערב יום העצמאות, בשל אותו "תרגיל", היא מתייצבת בפני החוקרים. "כבר בתחילת המפגש עמה אנחנו מבינים שהיא יודעת על מה היא מדברת, ומודיעים לה שהיא עצורה ושיש לה את האפשרות לשמור על זכות השתיקה. היא בוחרת שלא לשתוק, ומבקשת להקיא מהר את הסיפור מתוכה".

   

  בתום החקירה מובילה י' את חוקרי הימ"ר לשדה הנטוש סמוך לכפר ואדי חמאם, ומספרת בדיוק כיצד עלתה בנט לרכב, ואיך פרחאן רצח אותה אל מול עיניה, וכיצד הסתיר את הגופה מתחת לגרוטאה ישנה שניצבה בשטח. אך בכך לא מסתיים הגילוי של י'. היא מספרת לחוקרים המופתעים כי יש רצח נוסף - ולמחרת היום משחזרת גם את רצח התיירת.

   

  חיה בתנאי כליאה

  פרקליטה של י', שהתייצב עמה היום בבית המשפט, שמע ממנה את הסיפור. "היום היא נמצאת במצב נפשי מאוד קשה", אומר עו"ד טנוס. "לא הייתי מייצג אותה אם לא הייתי מזדהה עם מה שנעשה לבחורה הזאת. אני יודע שיהיו אנשים שיהיה להם קשה לשמוע את מה שאני אומר, אבל גם היא קורבן של החשוד, נערה בת 15 וחצי שנפלה קורבן להונאות שלו. יכול להיות שבמוח המעוות שלו הוא גם אהב אותה. עובדה שלא רצח אותה, כמו הנשים האחרות".

   

  פרחאן אכן לא רצח אותה, אבל אין ספק שחייה עמו לא היו קלים. הוא נהג להכות אותה, ולמעשה, מגיל 15 וחצי היא חיה בתנאי כליאה בביתו בוואדי חמאם, ובגיל 17 אף התאסלמה למענו ונישאה לו. פרחאן אסר עליה לצאת מן הבית, ובמשך כל שעות היום דאג שאחותו תשמור עליה. חלק אחר מהזמן התגוררה אצל אשתו הראשונה, ורק מעת לעת היה לוקח אותה לבקר את אמה בטבריה.  

   

  בשנים האחרונות היה פרחאן רוב הזמן בכלא והקשר בינו לי' ככל הנראה הלך והתערער, ולבסוף אמה באה לכפר, כפי שסיפרה אתמול ל-ynet, והשיבה אותה לטבריה. האם ובתה אף פנו לבית משפט בעכו, שקבע כי הנישואים לפרחאן (הנשוי לאשה אחרת) אינם תקפים - ובכך בעצם הסתיים הקשר. במקביל, עברה י' בשנה האחרונה שני אירועים משמעותיים: היא ילדה תינוקת לבן זוג אחר ונאלצה למסור אותו לאימוץ, והיתה מעורבת בתאונת דרכים קטלנית, שבה נפצעה קשה מאוד.  


  האזכרה לדנה בנט, היום. "לא נחיה יותר בחוסר ודאות" (צילום: גילי אליהו)

   

  ניתן להעריך כי כל ההתפתחויות הללו השפיעו רבות על מצבה הנפשי של י', והקשו עליה לשמור את הסוד הנורא שנצרה בקרבה. לכך מצטרף גם הפחד מפרחאן, שעמד על סף סיום ריצוי המאסר האחרון שנגזר עליו (בינתיים החל להתנהל נגדו משפט נוסף באשמת אונס והוא הועבר למעצר עד תום ההליכים, אך י' כנראה לא ידעה זאת).

   

  עו"ד טנוס מסכים עם ההערכה. "עוד לא קיבלתי ממנה תשובה לשאלה מה גרם לה לספר אחרי שש שנים", הוא אומר, "אבל אני יכול רק להעריך שתאונת הדרכים ולידת התינוקת ומסירתה לאימוץ גרמו לה להוציא החוצה, ולהוריד את כל המטען הזה ממנה".

   

  ויקי בנט: "אגיע לכל הדיונים"

  בתוך כך, הבוקר קמו בני משפחת בנט-בן יצחק מהשבעה, ועלו לקברה של דנה בבית העלמין בטבריה.

  בני המשפחה ומקורבים עמדו דקות ארוכות בסמוך לקבר, בכו והתחבקו.

   

  אתמול אמרה האם, ויקי: "מהיום לא נמשיך לחיות בחוסר ודאות. דנה תהיה במקום שהיא ראויה להיות בו, אנחנו גם יודעים מי רצח אותה ואני מתכוונת להגיע לכל הדיונים ולהסתכל עליו בעיניים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  י'. תישלח להסתכלות פסיכיאטרית
  צילום: גיל אליהו
  עו"ד טנוס. "גם היא קורבן"
  צילום: גילי אליהו
  פרחאן. "באמת אהב אותה"
  צילום: גיל אליהו
  צילום רפרודוקציה
  דנה בנט
  צילום רפרודוקציה
  ויקי בנט באזכרת בתה, היום
  צילום: גילי אליהו
  מומלצים