שתף קטע נבחר

אושר טרומית: מאסר לשולל "יהודית ודמוקרטית"

הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת שנת מאסר, למי שיפרסם "דברים המביאים לבוז ואי נאמנות למדינה". אורון: משטרת מחשבות. אורלב: למדנו מבשארה

חוק הנכבה לא לבד. מליאת הכנסת אישרה הבוקר (יום ד') בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת שנת מאסר למי שיפרסם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אם על פי תוכנו של הפרסום יש אפשרות סבירה "שיביא לעשיית מעשה של שנאה, בוז או אי נאמנות למדינה או לרשויות השלטון או המשפט שלה שהוקמו כדין".

 

47 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, 34 הצביעו נגדה וח"כ אחד נמנע. לאחר ההצבעה התפתח עימות חריף בין ח"כ ג'מל זחלקה לח"כ אריה אלדד, בסופו הורחק זחלקה מהאולם.

 את הצעת החוק יזם יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). בדברי ההסבר להצעת החוק, כתב כי " פרשת עזמי בשארה מלמדת אותנו שהצהרות הופכות מהר מאוד למעשים". 

 

במהלך הדיון בהצעת החוק התפתח דיון סוער במליאת הכנסת. יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר כי "איבדתם את הביטחון במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית? הממשלה המטורפת הזו - מה אתם בדיוק עושים? משטרת מחשבות? ירדתם מהפסים? זכותם של אזרחי ישראל לומר שהם חושבים שיהודית ודמוקרטית זה ניסוח לא נכון. אני חושב שהם טועים, אבל מה זה שייך לתחום הפלילי? תרדו מהסיפור הזה". ח"כ אורלב השיב לו לאחר מכן: "השתמשת בדמגוגיה מאוד ירודה".

 

זחלקה מבל"ד אמר בנאומו לפני ההצבעה: "אינטלקטואלים רבים באקדמיה שמדברים על מדינת כל אזרחיה מקומם על פי ח"כ אורלב בבית סוהר. גם מנהיגים ערבים ויהודים שרוצים דמוקרטיה אמיתית בארץ מקומם על פי אורלב בבית סוהר. הוא רוצה לעשות קרמליזציה של הוויכוח הפוליטי. מי שלא מסכים הוא רוצה להכניס אותו לבית סוהר. זו בעצם ההצעה. מי שאומר 'מוות לערבים' לא צריך להכניס אותו לבית סוהר אבל מי שיגיד מדינת כל אזרחיה צריך להיכנס לבית סוהר. מדובר בחוק מטורף שרוצה לנהל את הוויכוח הפוליטי על פי חוקים".

 

ח"כ רוני בר-און (קדימה) אמר כי תנועתו מתנגדת לחוק ברמה העקרונית מהטעם הפשוט:

"מדינה יהודית דמוקרטית עושים, לא מדברים עליה. אנחנו רוצים לעשות אותה ואתם בדיבורים שלכם מסכלים את העניין הזה פעם אחר פעם. עכשיו הלכתם צעד אחד קדימה, לא זו בלבד שאתם מדברים עליה בלי לעשות מאומה, כדי שהיא תהפוך למציאות, אתם מנסים לגרום לאחרים לא לדבר עליה".

 

הוא שאל את אורלב: "מה אתה מציע פה? מה יש בהצעה שלך שלא מכוסה בחוק יסוד הכנסת או בחוק העונשין? על דיבור אתה רוצה לתת עונש? עוד מעט תרצה להעניש על מחשבה? אתה יודע מה, אחרי 180 עוזרים לשרים שאין להם תיק, תתנו פה עוד 500 משרות ותעשו פה משטרת מחשבות... אפילו הממשלה המבולבלת וחסרת המעצורים הזו לא יכולה להביא כל יום למליאת הכנסת סל של 100 מינויים אז היא מביאה שטויות מהסוג הזה".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע,ל) לא איחר להגיב: "לא נכיר בישראל יהודית וציונית למרות החוק הדרקוני, גם אם נשלם מחיר אישי. הקואליציה הזאת עוד תציע חוק 'איסור הזדעזעות מהכיבוש וחמש שנות מאסר לכל מי שיביע זעזוע כזה'", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זחלקה. הורחק מהדיון
צילום: חגי אהרון
אורלב. למד מבשארה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים