שתף קטע נבחר

רה"מ: טובים מהעולם; לבני: תהיה גבר ותתקפל

דיון סוער בכנסת על "הפגיעה בשכבות החלשות". נתניהו התגאה ש"ישראל פועלת במשבר יותר טוב מכל העולם" - ויו"ר האופוזיציה תקפה אותו גם בעניין המע"מ. מופז דרש: "רדו מעצי הפירות והירקות". שטייניץ השיב: "התקציב סופר חברתי"

מליאת הכנסת קיימה בצהריים (יום ד') דיון מיוחד וסוער במשנתו הכלכלית של ראש הממשלה, בעקבות בקשה של 40 חברי כנסת. חברי המשכן תקפו את הממשלה, "הפוגעת בשכבות החלשות", בנימין נתניהו לא נותר חייב - אבל אחר-כך דרשה ממנו יו"ר האופוזיציה "להיות גבר".

 

"אנחנו בלבו של משבר כלכלי עולמי ופועלים יותר טוב מכל העולם, ולא רק אני אומר את זה", טען ראש הממשלה. ההיערכות לטיפול במשבר הכלכלי העולמי החלה כבר בממשלת אולמרט, אולם נתניהו לא היסס להתפאר בהישגים.

 "הממשלה הזו נכנסה לתפקידה לפני שבעה שבועות, בעיצומו של משבר כלכלי שלא טופל תקופה ארוכה", אמר על רקע צעקות מהאופוזיציה. "היעד שלנו היה קודם כל להביא ליציבות, להביא תקציב בממשלה תוך שישה שבועות ועשינו זאת".

 

לדבריו, "היעד שלנו היה להביא לאחדות רחבה ככל האפשר עם מי שרצה באחדות וגם את זה עשינו. כל אלה היו הדברים הנכונים לעשותם כדי להביא יציבות וצמיחה לכלכלת ישראל מול המשבר הכלכלי העולמי שלא טופל".

 

אחריו עלתה לנאום יו"ר קדימה, ח"כ ציפי לבני. "אתה יודע שאין קשר בין התקציב הדו שנתי לבין המשבר", אמרה, "שמעת את המומחים, אבל לא רצית לבוא לכנסת שוב כי לא רצית להיסחט, כי אתה יודע שאתה סחיט". לגבי הצעת התקציב שכוללת העלאת המע"מ באחוז אחד, תקפה: "הרי אתה תתקפל בכל מקרה וזה יקרה לך במועד הכי לא נכון ולא מתאים. אתה מתעקש גם עכשיו במקום הלא נכון. אני מציעה לך לגבי המע"מ - תהיה גבר ותתקפל".

 

"הוא מ-פ-ח-ד"

לבני התייחסה גם לשינוי בעמדת האוצר בנוגע לתקנה שאיימה לפגוע קשות בעמותות סיוע - בעקבות הפרסום על כך ב-ynet. "החלטת לזגזג ואני שמחה. כאופוזיציה אחראית כל פעם שתזגזג אנחנו כאן כדי לתמוך", אמרה.

 

היא המשיכה בביקורת החריפה בתחום המדיני וטענה ש"לא הבנתי למה אתה צריך לשלם לשותפיך הטבעיים כל כך הרבה ולמה אתה צריך להקריב להם את זכויות הנשים ולתת לליברמן את כל מה שהוא רוצה". לדבריה, "ראש הממשלה מ-פ-ח-ד, מפחד שלא נבחר להיות ראש ממשלה בזכות עצמו".

 

"התחלת לרפד את כולם בעוזרים. שמונה עוזרים שלא יעשו כלום לכל שר בלי תיק. בסך הכל מאות עוזרים על חשבון הציבור, משרות אמון כולם, או במלים אחרות, עוד פוליטיקאים קטנים שיחזיקו אותך במשרה", אמרה לבני בנאום שהופרע לכל אורכו על-ידי אנשי הליכוד.

 

מופז: רוצים שוק שחור?

ח"כ שאול מופז, מי שעד לא מזמן הכביר מילים בעיקר על האיומים מאיראן, אמר בדיון כי "הסכנה החברתית שמרחפת במדינת ישראל לא פחות מסוכנת מהאיום האיראני". הוא פנה לראש הממשלה: "האם אתם באמת לא יודעים שהטלת מס ערך מוסף על פירות וירקות הוא מס רגריסיבי? לא למדתם את זה? יש גבול לחוסר האמינות וגם ליכולת לזלזל באינטילגציה של 120 חברי כנסת... האם הממשלה מתכוונת לעודד שוק שחור בשווקי הפירות והירקות?", תהה.

 

הוא העלה את האפשרות שמדובר "בעוד עז, אבל הפעם עז גדולה - שבבוא הרגע יוציאו אותה מהצעת התקציב, ואז הרווחנו כולם - זה חוסר שקיפות וחוסר אמינות. אני מציע לכם לרדת מהעצים, לרדת מעצי הפרי והירקות".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, השיב למופז, ותקף חזרה: "הוספנו תוכנית כלכלית ראשונה להתמודדות עם המשבר, אחרי שאתם במשך שנה שלמה התעלמתם מהמשבר". לדבריו, "זה תקציב חברתי וסופר חברתי שלא היה כדוגמתו שנים...

 בעשירון העליון - מכל משפחה בשנות תופחת הכנסה שנתית של 2,300 שקל בממוצע... במכלול האמת היא אחת, עובדתית וברורה: בעשירון התחתון מקבלים יותר, כמעט ב-900 שקלים יותר למשפחה, ובעשירון העליון משלמים יותר".

 

שטייניץ טען עוד כי "האופוזיציה רוצה להעלים מהציבור את האמת הכוללת. האמת הכוללת תנצח. התוכנית הכלכלית תבלום את המיתון תשמור על מקומות העבודה ותוביל לצמיחה". בתום הדיון אישרה הכנסת את הודעת נתניהו ברוב של 63 מול 35 מתנגדים.


פורסם לראשונה 27/05/2009 12:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. שאלה של גבריות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו. התפאר בהישגים
צילום: דודי ועקנין
מופז. רדו מהעצים
צילום: מיכאל קרמר
שטייניץ. האמת תנצח
צילום: דודי ועקנין
מומלצים