שתף קטע נבחר

לבני: סימנים של קריסה ומפולת מדינית

יו"ר האופוזיציה תקפה את "קריצות העין" בנושא המאחזים והזהירה ש"כל יום שעובר מוביל לפגיעה קשה בישראל". ברק הבטיח לפעול "כבר בשבועות הקרובים" ונתניהו אמר לסיעת הליכוד: "יש הבדלי גישות עם ארה"ב, מנסים לגשר עליהם"

קולות הביקורת על ישראל בעולם, הידוק הקשרים הבינלאומיים עם חמאס והצעת "חוק הנכבה" - כל אלו עמדו היום (ב') במרכז מתקפה חריפה של יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, על ממשלת נתניהו. "אנחנו רואים היום כבר סימנים של קריסה ומפולת מדינית והממשלה צריכה לעצור את זה", אמרה לבני בישיבת סיעת קדימה בכנסת. גם יריביה מהממשלה התייחסו לנושא בישיבות הסיעות השונות.

 

לדברי לבני, "אנחנו רואים היום קולות לא בערבית אלא באנגלית ובצרפתית שמדברים אחרת. הממשלה הזו היא כולה קריצות עין. במקום שביבי יעסוק בהישרדות, כדאי שיאמץ את המדיניות הנכונה.

 רק כשהובלנו תהליך של שתי מדינות לאום, ראינו את כל העולם לא נותן לגיטימציה לחמאס, כי ידעו שישראל רצינית בדיאלוג".

 

היא תקפה גם את שר הביטחון, אהוד ברק: "ביבי דיבר על השותפים הטבעיים שלו, ועכשיו מתברר שגם ברק וגם העבודה הם שותפים טבעיים. ברק סירב שנתיים לפנות מאחזים. הוא טען שצריך הידברות, ובמשך שנתיים דיבר.

 

"קריצות העין ביחס למאחזים לא חוקיים פוגעת ביכולת של הממשלה לשמור על הדברים החשובים באמת - כולל בהתנחלויות. כשיכולנו לגייס גם את ארצות הברית ולקבל אותה התייחסות מבוש, זה היה כשארצות הברית ידעה שאנחנו מנסים לתת מענה למציאות שנוצרה בארבעים שנה, ולא מנסים לקחת עוד קרקע".

 

ברק: "לא עניין לחודשים ולא לשנים"

ברק עצמו דיבר בישיבת סיעת העבודה, הזכיר את דו"ח המאחזים של טליה ששון וההבטחות לארצות הברית לפינוי ונקב במועד משוער לצעדים בשטח: "נעשה הידברות, אך אם לא - נעשה זאת באופן חד צדדי, תוך שימוש במידה ראויה של כוח. לא רצוי שנאמר יותר, אך זה לא עניין לא לחודשים ולא לשנים, ונתחיל בפעולה בשבועות הקרובים". הוא הדגיש כי "מדינה חפצת חיים חייבת לקיים מרות מול אזרחיה".

 

לבני התייחסה גם להצעת החוק שאושרה בממשלה, לפיה ציון ה"נכבה" ביום העצמאות ייחשב עבירה פלילית. היא דרשה להדגיש את מציאת הפתרון - שתי מדינות לשני העמים - "במקום הצעות חוק שלא יפתרו שום דבר, ורק יעוררו עוד התמרמרות. זו לא יכולה להיות מטרה של ממשלה אחראית". באופן כללי אמרה על הממשלה ש"היום הדברים הרבה יותר ברורים - כל יום שעובר מאז הקמת הממשלה ההתנהלות הלקויה מובילה לפגיעה קשה בישראל בכל תחום".

 

גם סיעת הליכוד התכנסה היום, ושמעה עדכון מראש הממשלה נתניהו על ביקורו הראשון בתפקיד בארצות הברית. "יש הבדלי גישות בנושאי ההתנחלויות,

 כפי שקורה בין ידידים, אך אנחנו מנסים למצוא דרכים לגשר עליהם, כדי שנוכל לצאת לתהליך שלום רחב", אמר לחברי סיעתו.

 

הוא חזר על ההבנות שהשיג עם הנשיא ברק אובמה: "הבהרתי כי ישראל שומרת את הזכות להגנה עצמית. חידשנו הבנות אסטרטגיות מסורתיות בין נשיאי ארצות הברית וישראל. על רקע כל מה שמתרחש, זה חידוש חשוב ביותר של הבנות שהן ביסוד הביטחון הלאומי שלנו". בעקבות הקמות צוותי העבודה עם האמריקנים, העריך ראש הממשלה ש"בימים הקרובים נשיג התקדמות בכל הנושאים, ואדווח לציבור בהתאם להתפתחויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. מזהירה מקריסה
צילום: דודי ועקנין
נתניהו. הבנות עם אובמה
צילום: רויטרס
ברק. כוח נדרש
צילום: AFP
מומלצים