שתף קטע נבחר

ארגנטינה תחקור מחדש את הפיגוע במרכז היהודי

קרלוס טלדין, הארגנטינאי החשוד שסיפק את הרכב עמוס חומרי הנפץ למחבלים שפוצצו את מרכז הקהילה היהודית ב-1994, ייחקר מחדש. כך קבע בית המשפט העליון בארגנטינה

בית המשפט העליון בארגנטינה הורה הלילה (יום ה') לפתוח מחדש בחקירת הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, שבו נרצחו 85 בני אדם. 

 

ברוב של ארבעה שופטים מול שניים, הוחלט כי קרלוס טלדין, מכונאי רכב לשעבר, ייחקר מחדש על חלקו בפיגוע במרכז אמי"ה (AMIA). הוא חשוד שסיפק את הרכב עמוס חומרי הנפץ. בשעתו, הוא נעצר, נחקר ושוחרר.

 

שופטי בית המשפט העליון בבואנוס איירס מתחו ביקורת על השופט גליאנו, שניהל את המשפט הקודם, והושפע לדבריהם מלחצים מצד רשת הטרור המקומית, שסייעה לחיזבאללה: "בית המשפט אינו מסוגל לבטל את כל החקירה, אלא רק את החלק שנגוע בחוסר אובייקטיביות בפועלו של השופט חוסה גליאנו", נאמר בהחלטת בית המשפט שהתפרשה על פני 90 עמודים, "אנחנו רוצים להעביר מסר נגד חוסר הצדק שמרחף מעל התיק".

 

דירקטוריון אמי"ה ומשפחות הקורבנות הביעו שביעות רצון מהחלטת השופטים. יו"ר אמי"ה, חוליו שלוסר: "אנחנו בדרך לכך שהמתים שלנו לא ימותו פעמיים". קרובי משפחות ההרוגים אמרו: "בית המשפט העליון דואג לצדק במשפט אמי"ה. אנו מלאי תקווה להוציא את האמת לאור ואת העונש לאשמים". נשיא אמי"ה, גיז'רמו בורחר, אמר שבין אנשיו אין שמחה אלא תחושה של צדק: "אור של תקווה נפתח עם החלטת העליון".

   

לפני שבוע הוציאה ארגנטינה צו מעצר בינלאומי נגד אזרח קולומביאני, הנאשם במעורבות בפיגוע. התובע הכללי בארגנטינה אלברטו ניסמן אמר במסיבת עיתונאים כי סמואל סלמן אל-רדה - קולומביאני ממוצא לבנוני שהתגורר בעבר בבואנוס איירס - עמד בראש תא טרור מקומי שעמד מאחורי המתקפה. הוא נישא ב-1989 לאישה קולומביאנית "ולקח חלק באחד הפלגים הקיצוניים ביותר בקהילה המוסלמית המקומית". כיום הוא מתגורר עם רעייתו סילבינה סיין יחד עם קרובי משפחתו בלבנון.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפיגוע במרכז הקהילה היהודית
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
85 בני אדם נרצחו
צילום: איי אף פי
אין שמחה - צדק, בורחר
צילום: AFP
מומלצים