שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האסונות של ניקולס

  ניקולס קייג' בעוד הופעת ביזאר נועזת הוא ללא ספק השחקן המושלם לככב ב"הנבואה", סרט מגוחך ודתי להחריד שככל הנראה יבדר רק חובבי סרטים אפוקליפטיים


   

  המדע הבדיוני הוא הז'אנר הקולנועי המפגין את הזיקה החזקה ביותר לסמליות הדתית ולחוויה הדתית. הטכנולוגיות העתידניות מאפשרות לנו לחוות את הפן האלוהי הטמון בנו ("2001 אודיסיאה בחלל", "מטריקס"). המגע עם חייזרים מפגיש אותנו עם האלוהי ("מפגשים מהסוג השלישי") או עם כוח הרסני המוביל דווקא לחיזוק האמונה ("סיינס"). 

   

  מאז שנות ה-90 החל בתרבות הנוצרית תהליך משלים של שלהוב המאמינים באמצעות ניצול עולם הדימויים של הז'אנר. ב"Left Behind", סדרת הספרים החשובה והמצליחה ביותר בספרות הנוצרית הפופולרית, מעוצבות מחדש הנבואות האפוקליפטיות של יוחנן, ישעיהו ויחזקאל ברוח "היום השלישי".

   

  הסרטים שנעשו בעקבות סדרה זו סבלו ממחסור אקוטי בתקציב וכישרון שהוביל אותם היישר למדפי הדי.וי.די. אך מדוע להסתפק בסרטים חובבניים כשהאולפנים ההוליוודים נרתמים להעברת מסרים דומים?

   

  "הנבואה" נמצא בנקודת המיזוג המושלמת בין שתי מגמות אלה. הוא במידה שווה מוצר בידור פופולרי בעל ערכים דתיים, וקולנוע דתי שנעשה במסגרת הוליווד. הוא מופרך, מגוחך והיסטרי, אבל גם בלתי נמנע - ממש כמו נבואות החורבן המניעות את עלילתו.

   

  ג'ון קוסטלר (ניקולס קייג') הוא אסטרופיזיקאי עם משבר אמונה שהתפתח לאחר מותה הטרגי של אשתו. הוא נותר עם בנו המחונן כיילב (צ'נדלר קנטרברי) ועם תחביב חדש לשעות הפנאי - אלכוהוליזם. מנותק מאביו הכומר, הוא יצטרך לפלס חזרה את דרכו אל האמונה.

   

  את תלמידיו הוא שואל: מה הציב את השמש במרחק המושלם שאיפשר לחיים להתפתח על כדור הארץ? תכלית מכוונת (קרי אלוהים) או "סדרת התנגשויות כימיות ומוטציות ביולוגיות"? לכשעצמו, הוא מאמין ש"Shit just happens" - הסבר אקדמי מרתק שיופרך באופן מוחלט במהלך הסרט.

   

  טובעים במספרים

  בקפסולת זמן שהוטמנה לפני 50 שנה בחצר בית הספר של כיילב מצוי המפתח לשינוי זה. הקפסולה נאטמה כשהיא מכילה ציורים של ילדים שדמיינו את העתיד. אך לוסינדה (לארה רובינסון) רשמה סדרה ארוכה של מספרים שנגלו לה בחזיון אובססיבי. כשהקפסולה נשלפת החוצה וכיילב מביא הביתה את דף המספרים, ג'ון מגלה כי הרצף המצוי בו רחוק מלהיות מקרי. כוס אלכוהול העולה על גדותיה (סמל לאובדן האמונה של ג'ון) שהונחה על הדף סימנה עיגול מסביב לסדרת המספרים 911012996.


  קייג'. בדיוק כמו הסרט עצמו - בין הנועז והמגוחך

   

  פענוח הסדרה מגלה את תאריך אסון התאומים כשאחריו מספר ההרוגים. הדף, כך מתברר, מכיל רצפים דומים לכל אסון אנושי גדול מימדים מאז הטמנת הקפסולה ועד ההווה, ובכללם גם האסון בו מצאה אשתו של ג'ון את מותה. יש תכלית עליונה המגולמת באסונות אלו, יש בסיס להשבת האמונה. ומה לגבי המספרים המתייחסים לאירועים שטרם התגשמו? האם השבת אמונתו של ג'ון קשורה לניסיון למנוע אותם או לקבלת הבלתי נמנע?

   

  כל פירוט נוסף של העלילה מעבר לנקודת מוצא זו יסגיר פרטים שיעיבו על חוויית הצפייה. די בכך שאומר שהסרט כולל כמה אסונות בהיקף יוצא דופן (למרבה הצער, תקציב הסרט לא היה מספיק בכדי לבצע אותם באופן מושלם), נוכחות עקבית של יצורים שנראים כאחיו החורגים של זיגי סטארדאסט, האותיות EE הנושאות משמעות גורלית וגם כמה ארנבים סמליים.

   

  החברים של אלכס

  אלכס פרויאס, במאי הסרט, זוכה להערכה רבה בקרב חובבי המדע בדיוני מאז "עיר אפלה" (1998). המוניטין שלו שרד גם את "אני, רובוט" (2004), שכישלונו

  המהדהד תורץ בהתערבות גסה של האולפן.

   

  לנוכח האירועים המתרחשים ב"הנבואה", קשה להאמין שגם הפעם רוסן הבמאי. פרויאס צריך לקחת אחריות מלאה על התוצאה הסופית במלוא מופרכותה. לחובבי סרטים אפוקליפטיים המעוצבים בטון היסטרי צפויה הנאה גדולה. לכל השאר מומלץ להימנע.

   

  ניקולס קייג', שהופעתו ב"איש הקש" (2006) נכנסה זה מכבר לפנתיאון הביזאר הקולנועי, הוא השחקן המושלם לסרט זה. זאת לא אחת מהופעות המשחק שבשמן הוא ייזכר, אבל זו בוודאי הופעה אופיינית במוחצנותה, המשתלבת היטב במתח הקיים גם בסרט בין הנועז והמגוחך.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים