שתף קטע נבחר

6 הרוגים בקרב בין שוטרי הרשות לאנשי חמאס

כוחות הביטחון הפלסטינים צרו על בית בקלקיליה שבו הסתתרו אנשי הזרוע הצבאית של חמאס. שני אנשי חמאס נהרגו, בהם מפקד הארגון בעיר. שלושה הרוגים נוספים הם שוטרים מכוחותיו של הנשיא אבו-מאזן ועובר אורח. חילופי האש נמשכו הבוקר

שישה הרוגים ובראשם מפקד חמאס בקלקיליה, מוחמד אל-סמאן, בקרב לילי עם אנשי הרשות הפלסטינית - לילה של קרבות ירי בין אנשי חמאס ופתח עבר על העיר קלקיליה בגדה המערבית. אנשיו של נשיא הרשות אבו מאזן כיתרו בית בעיר, שבו הסתתרו אנשי חמאס. שני פעילי חמאס נהרגו, בהם מפקד הארגון בעיר, ועוד שלושה שוטרים פלסטינים. כן נהרג עובר אורח. חמישה שוטרים נפצעו. עוצר חלקי הוטל על העיר.

 

זו היתה פעולה ראשונה זה תקופה ארוכה של כוחות הביטחון הפלסטיניים נגד אנשי חמאס בגדה המערבית. על-פי הדיווחים, בבית הסתתרו לפחות חמישה חמושים מגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, ובראשם מפקד הארגון בקלקיליה, מוחמד אל-סמאן. אל-סמאן ופעיל אחר, מוחמד יאסין, נהרגו. הקרב נמשך במשך כל שעות הלילה, וגם בבוקר נשמעו חילופי אש באזור.

 

אנשי כוחות הביטחון קראו לפעילים להסגיר עצמם ולמסור את נשקם, אך אלו סירבו להיענות לדרישה. במקום התפתחו חילופי אש, במהלכם נפצעו חמישה בני אדם - בהם גם אחד מאנשי הביטחון המסכל שנפגע באורח קשה. למקום הועברה גם יחידה מיוחדת של המשמר הנשיאותי, שנקראה לתגבר את הכוחות. לפי אחד הדיווחים, בתקרית נהרג גם בעל הבית. לפי דיווח אחר, היה זה עובר אורח.

 

ברשות אומרים כי התקבל מידע מודיעיני שאיפשר את כיתור הבית. גורם ביטחוני ברשות אומר כי חשיפת החוליה היא שיאו של מאמץ מודיעיני בשבועות האחרונים שכלל עשרות מעצרים של פעילים, בהם כאלה שהיו מעורבים בהעברת כספים לגדה וייצור חומר נפץ והברחתו. הגורם אמר כי רק בחודש האחרון נחשפו שני מצבורי נשק של חמאס באזור.

 

חמאס ספג בערב החג מכה נוספת - עם חיסולו של מפקד הארגון בדרום הר חברון, עבד אל-מג'יד דודין. האיש, שעמד מאחורי הפיגועים בקו 26 בירושלים ובקו 20 ברמת-גן בשנת 1995, נהרג בקרב יריות עם לוחמי הימ"מ.

 

בחמאס מאשימים את הרשות בהסלמה, וטוענים כי הפעולה בקלקיליה היא "חלק מהמזימה הציונית-אמריקנית, בה לוקחת חלק הרשות". בין היתר, טענו אנשי התנועה כי כוחות צה"ל לוקחים חלק בפעילות - טענה שלא קיבלה אישור של גורמים בישראל והוכחשה נמרצות על-ידי הרשות הפלסטינית. לדבריהם, סבלנות חמאס בגדה "תפקע בקרוב".

 

עוד טענו אנשי חמאס, כי אנשי הרשות עשו שימוש בבני משפחותיהם של המתבצרים כדי לשכנעם להסגיר את עצמם. חמאס הזהיר כי "משתפי הפעולה והבוגדים של הרשות הפלסטינית ישלמו מחיר כבד על הפשע של קלקיליה". 

 

התקרית בקלקיליה התרחשה יממה בלבד לאחר שחמאס הביע אכזבה מתוצאות הפגישה בין אבו מאזן לנשיא ארצות-הברית ברק אובמה. בפגישה חזר אובמה, על דרישתו מישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, אבל באותה נשימה דרש גם מהפלסטינים ומדינות ערב לעמוד בהתחייבויותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרב לילי בין הרשות לחמאס. (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים