שתף קטע נבחר

מזוז תומך באלוף: "דברי המח"ט - מסר פסול"

היועץ המשפטי לממשלה התייצב לצד אלוף פיקוד המרכז וקבע כי הפעלת אלימות נגד אוכלוסייה פלסטינית מנוגדת לערכי צה"ל

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, התערב היום (א') בפרשת ההתנהגות האלימה של לוחמים, שבגינה התפתח העימות החזיתי בין האלוף גדי שמני למפקד חטיבת כפיר, והחליט לצדד באלוף פיקוד המרכז בצה"ל. מזוז אמר כי הוא סומך את ידיו על הפעולות החלטת שמני לנזוף במפקד החטיבה, אלוף-משנה איתי וירוב, וסגן-אלוף שמעון בפני בית הדין הצבאי. 

 

את הדברים כתב מזוז במכתב ששלח עוזרו הבכיר, עו"ד רז נהרי, לאגודה לזכויות האזרח. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי הוא מסתייג מהדברים שנאמרו על ידי שני הקצינים הבכירים במסגרת עדותם בפני בית הדין הצבאי. "הדברים שנאמרו עלולים להוות מסר פסול למפקדים ולחיילים באשר להתנהגות הנדרשת בהתמודדות הרגישה והמורכבת מול אוכלוסייה פלסטינית גם במהלך לחימה... דברים אלו אף אינם מתיישבים עם ערכי צה"ל ורוחו".

 

בחודש שעבר דווח לראשונה ב-ynet על קצין וחייל שתקפו פלסטינים בעת פעילות מבצעית בשטחים. הקצין, סגן מפקד פלוגה בגדוד שמשון, והחייל, חובש בתפקידו, ערכו בספטמבר 2008 סריקות באזור השומרון - שם נקטו לכאורה באלימות כלפי כמה פלסטינים. במהלך משפטו של הקצין, העיד אל"מ וירוב מטעם ההגנה וציין בין היתר כי לעתים סטירה או מכה לצורך הרגעה הן פעולות סבירות.

 

האלוף שמני התנער מאמירות אלה, והחליט בתום שיחה עם המח"ט לרשום לו הערה פיקודית. אך בזה לא תמה הפרשה. לאחר רשימת ההערה התקוממו

בסנגוריה הצבאית וטענו כי הדבר עלול להשפיע על עדויות עתידיות בתיק זה ובתיקים אחרים המתנהלים בבתי דין צבאיים.

 

הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, התייצב אף הוא לצד האלוף שמני והזהיר כי אל לחיילי צה"ל לנקוט כל סוג של אלימות במהלך הפעילות בשטחים. במקביל נשמעו קולות מצד מפקדים בצה"ל כי עמדת הפצ"ר מנותקת מהשטח, "אנחנו לא תומכים באלימות, מגנים אותה בכל תוקף, אבל לעיתים נוצרים מצבים בלתי אפשריים שבמהלכם מופעל כוח. הלוחמים שלנו צריכים לדעת שאם קורה דבר כזה - יש להם גיבוי, אחרת אנחנו נהיה בבעיה גדולה", אמר אחד הקצינים ל-ynet. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
תומך באלוף. מזוז
צילום: פלאש 90
מקבל גיבוי. שמני
צילום: גיל יוחנן
צילום גלי תיבון
מעורר מחלוקת. וירוב
צילום גלי תיבון
מומלצים