שתף קטע נבחר

אהרן ברק: מערכת הביטחון "סיבנה" את ביהמ"ש

לדברי נשיא בית המשפט העליון לשעבר, "קרה לא פעם ולא פעמיים ששם הביטחון נישא לשווא" בבית המשפט העליון

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרן ברק, יצא הערב (יום א') בהתקפה על מערכת הביטחון ואמר כי בעבר היו מקרים שבהם מערכת הביטחון "סיבנה" את בית המשפט העליון, כשהגישה עתירות בעניינים ביטחוניים. ברק אמר את הדברים במושב הפתיחה של כנס לשכת עורכי הדין השנתי באילת.

 

בכנס, שהתמקד בהתערבות בג"ץ בעניינים ביטחוניים, אמר ברק כי "תפקידה של הרשות השופטת הוא לבדוק אם אכן מדובר במטרה ביטחונית או שמסבנים אותנו והיו כבר מקרים כאלו. קרה לא פעם ולא פעמיים ששם הביטחון נישא לשווא".

 

ברק הוסיף ואמר כי תהיה זאת טעות חמורה מאוד אם דווקא בענייני ביטחון, ההכרעה תהיה בידי הרשויות השלטוניות בלבד ולרשות השופטת לא תהיה מלה בעניין. הוא הסביר כי תפקידו של השופט אינו בקביעת מדיניות הביטחון - ועם זאת, הדגיש שיש ליצור איזון בין הרשויות וכי הרשות השופטת צריכה גם לדעת שלא הכל אפשרי.

 

לטענתו, על הרשות השופטת "לבדוק בפינצטה את התוספות השוליות בנושאי הביטחון ולקבוע האם תוספת הביטחון שמעניקה ישראל שקולה כנגד הפגיעה הקשה בזכויות האזרחים". לדבריו, "אין ביטחון בלי זכויות אדם וכל ניסיון לצמצם סמכות של בית המשפט בענייני ביטחון הוא מכה קשה לא רק לזכויות אדם, אלא גם לביטחון".

 

משתתף נוסף בפאנל היה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שי ניצן, ואמר שבמהלך מלחמתי יש מקרים רבים בהם בית המשפט אינו צריך לדון בנושא מבצעי מובהק, משום שיש לקבוע שבמקרים אלה הדברים אינם שפיטים. לדבריו, "המדינה מייצגת עמדות ראויות בבג"ץ, אולם לפעמים המדינה מפסידה ובפרספקטיבה של 20 שנה זה לא נורא. העליון רואה יותר טוב מאיתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
אהרן ברק. לבדוק בפינצטה
צילום: יואב גלאי
שי ניצן. לא הכל שפיט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים