שתף קטע נבחר

מתנחלים רעולי פנים פצעו פלסטינים בשומרון

סמוך ל-5:00 בבוקר יידו מתנחלים רעולי פנים אבנים אל מכוניות פלסטיניות ליד קדומים וקרני שומרון. לטענת הפלסטינים, הם גם היכו את נוסעי המכוניות ופצעו ארבעה, אחד באורח קשה. המתנחלים: "רגילים לשקרים של השמאל והערבים"

מחאה נגד פינוי מאחזים נגמרה באלימות נגד פלסטינים: מתנחלים רעולי פנים, שחסמו כבישים במחאה על פינוי מאחזים, תקפו באלימות פלסטינים לפנות בוקר (יום ב'). לטענת הפלסטינים, ארבעה נפצעו, אחד באורח קשה. הוא סובל משבר בגולגולת והועבר לבית החולים בשכם. המשטרה גורסת כי אדם אחד נפצע קל, ולא עצרה איש.

 

מעט אחרי השעה 5:00 בבוקר התקבל דיווח במשטרת מרחב שומרון על כך שמתנחלים רעולי פנים מיידים אבנים בכביש 55 סמוך לקדומים ולקרני שומרון. לטענת הפלסטינים, המתנחלים הציבו אבנים על הכביש, וכאשר נוסעי המכוניות יצאו כדי לפנותן - היכו אותם ויידו לעברם אבנים. הם גם הבעירו צמיגים בכביש.


אחד הפלסטינים שנפצע מקבל טיפול בבית החולים בשכם (צילום: זכריה סידה)

 

הפלסטיני שנפצע קשה הוא עלי סידה, בן 41, שהוכה יחד עם קבוצת פועלים שהיתה בדרכה לעבודה בישראל. מוחמד חאלד, בן 21, הוביל ירקות מהכפר ג'יוס לכפר ביתא, ובדרך נתקל בחסימה של המתנחלים.

 

בשיחה עם ynet, סיפר חאלד: "הובלתי את הירקות, כשסמוך לקדומים נתקלתי בכביש שנחסם על ידי אבנים. ירדתי מן הרכב ועשרות מתנחלים, בין 50 ל-60, החלו לתקוף אותי, שברו את הרכב והיכו אותי מכות חזקות בכל הגוף". חאלד אמר שהרגיש שמבוצע בו לינץ', וניצל רק כשחיילים הגיעו למקום: "ראיתי את המוות בעיניים", סיפר.

 

כוח צבא שהגיע למקום דיווח כי הותקף בידי המתנחלים. החיילים לא נפגעו. מהמשטרה נמסר כי בכל האירועים איש לא נעצר. כוחות צבא ומשטרה הגיעו למקום. כעת שקט.

 

פעיל ארגון "רבנים לזכויות אדם", זכרייה סידה, אמר בשיחה עם ynet: "זה אותו דפוס פעולה שמעיד על כך שמדובר בפעולה אלימה ומתוכננת היטב מצד המתנחלים. החמור הוא שהאירוע קרה בכניסה לקדומים, שם נמצא דרך קבע סיור של צה"ל ומצלמת אבטחה של הצבא - כך שהחיילים היו אמורים לדעת במי לטפל. הדבר לא קרה והחיילים שהגיעו למקום ירו באוויר דווקא לכיוון הפלסטינים ולא לעבר המתנחלים שחזרו לבתיהם. אנו דורשים מהצבא לחקור את האירוע ולנקוט בהליכים נגד המתנחלים".

 

אחד הפועלים סיפר שהמתנחלים היכו אותו, וכשהחיילים הגיעו, ניסו הפלסטינים להתקרב לחיילים כדי להתלונן. אז, לטענתו, ירו חיילים באוויר כדי להרחיקם. הודעה על האירועים הועברה למפקדת התיאום והקישור בקלקיליה ולמשטרת קדומים.    

 

מאות מתנחלים חסמו הלילה ולפנות בוקר צירי צנועה ראשיים, בעקבות שמועות שנפוצו על כוונה לפנות מאחזים בלתי חוקיים, בעיקר את רמת גלעד. בעקבות השמועות, נקראו מתנחלים ופעילי ימין להגיע ו"לחזק את המאחזים". מטרת חסימות הצירים היתה להקשות על כוחות הביטחון לפנות את המאחזים.

 

גורמים בשומרון הגיבו בביטול בשיחה עם ynet על פציעת הפלסטינים: "אנו רגילים לשקרים המופרכים של ארגוני השמאל ושל הארגונים הערביים. ככל הידוע לנו, אף ערבי לא נפצע ולא היו כלל עימותים". אותם גורמים ציינו כי היה מקרה אחד שבו לטענתם היו יידויי אבנים לעבר חיילים, משום שמתנחלים סברו שהם ערבים, אך שהתבררה הטעות - הופסקו מעשי האלימות. 

 

באירוע אחר בצומת "יצהר הקטנה", עוכבו לחקירה שישה נערים כבני 18 שחסמו את הכביש וסירבו להתפנות. במשטרת מרחב שומרון התקבל דיווח מהצבא על כ-100 מתנחלים שהפגינו הלילה בצומת יצהר הקטנה בשומרון במחאה על הכוונה לפנות מאחזים. שוטרים שהגיעו למקום עיכבו לחקירה את הנערים שסירבו להתפנות מהצומת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטיני פצוע בבית החולים בשכם
צילום: זכריה סידה
מומלצים