שתף קטע נבחר

הרפורמה במינהל - מחוץ לחוק ההסדרים?

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ומנכ"ל האוצר ירום אריאב הגיעו להבנות, לפיהן יוצאו מהחוק רפורמות שאין להן זיקה ישירה ליישום התקציב. ההסכמות נתונות עדיין לאישור ראש הממשלה - שאינו מוותר על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל

הבנות ראשונות הושגו אמש (ב') בכנסת לגבי הוצאת סעיפים כבדי משקל מחוק ההסדרים, שיוגש תוך שבועיים לאישור הבית. מדובר בעיקר ברפורמות שאין להן זיקה ישירה ליישום התקציב הדו-שנתי, כולל רפורמות בתקשורת ובמערכת הבריאות - ובעיקר, הקמה של קופת חולים חמישית לבעלי אמצעים.

 

נושא שעדיין לא הושגה לגביו הסכמה הוא הרפורמה המתוכננת במנהל מקרקעי ישראל. יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, דורש להוציא את הרפורמה הזאת מחוק ההסדרים, אך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתנגד לכך בחריפות. ההערכה היא שהרפורמה במנהל תצא, בסופו של דבר, מחוק ההסדרים, אך תעבור בנפרד בכנסת.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: האוצר מתנגד לחלוטין להוציא את הרפורמה במנהל מחוק ההסדרים. מדובר ברפורמה המרכזית ולא היה, ומבחינתנו לא יהיה, שום סיכום להוציא אותה מחוק ההסדרים.

 

 

ההבנות הושגו בין יו"ר הכנסת ראובן ריבלין למנכ"ל האוצר ירום אריאב, אחרי שבועיים של חילוקי דעות בין הכנסת לאוצר בסוגיה זו, ומגעים שנקלעו למבוי סתום. גם פגישה בין ריבלין לראש הממשלה בנימין נתניהו ערב חג השבועות בשבוע שעבר לא הניבה פריצת דרך, וחילוקי הדעות נותרו בעינם.

 

לפיכך סבורים בכנסת כי המילה האחרונה בעימות טרם נאמרה, מאחר שנתניהו לא נתן עדיין את הסכמתו להבנות שהושגו בפגישה, בה נכחו ראשי ועדות הכספים והכלכלה, הח"כים משה גפני (יהדות התורה) ואופיר אקוניס (ליכוד), וכן יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד) וח"כ חיים אורון (מרצ) מטעם האופוזיציה.

 

המע"מ על פירות וירקות - בפנים

בפריצת הדרך שהסתמנה הסכים האוצר להוציא מהחוק את הרפורמות הנ"ל, והן יעברו למסלול החקיקה הרגיל שאיננו מוגבל בזמן כמו חוק ההסדרים, שחייב לעבור בכנסת עד מחצית יולי. כמו כן קיבל מנכ"ל האוצר את עמדת ריבלין, שאין לכלול בחוק סעיפים המבטלים חקיקה שעברה בכנסת כדין.

 

ריבלין מצידו הסכים לכלול בחוק ההסדרים את הרפורמות המוצעות במסים, לרבות ביטול הפטור ממע"מ על ירקות ופירות. זאת, למרות ההתנגדות הגורפת שקמה בבית על הטלת המע"מ, שתייקר את מחירי התוצרת החקלאית הטרייה ב-16.5%. ריבלין גם נאות ללכת לקראת האוצר והסכים לדון בכל הצעה שתוגדר כ"בעלת זיקה להתמודדות עם המשבר הכלכלי".

 

הצדדים גם הסכימו להקים צוות משותף לנציגי הכנסת והאוצר, שיסרקו יחד את כל סעיפי חוק ההסדרים ויוציאו בהסכמה כמה שיותר סעיפים שאין להם זיקה ישירה ליישום התקציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים