שתף קטע נבחר

יחסי סוריה-ארה"ב מתחממים: מיטשל ייצא לביקור

למרות הארכת הסנקציות, ביקורו האחרון של ג'ון קרי סלל את הדרך להתחממות מחודשת ביחסי וושינגטון-דמשק: שרי החוץ קלינטון ומועלם שוחחו, ובקרוב יבקר בדמשק גם מפקד פיקוד המרכז האמריקני, גנרל פטראוס

לאחר התקררות במאמצים הדיפלומטיים לכונן דיאלוג אמריקני-סורי - שוב התחממות. מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, שוחחה ביום ראשון בטלפון עם שר החוץ הסורי, וליד מועלם, ופתחה את הדלת לביקור בדמשק של השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, כבר בימים הקרובים.

 

מאז מינויו, ביקר מיטשל באזור כבר שלוש פעמים, אך זה יהיה ביקורו הראשון בבירת סוריה. היא יהיה האישיות האמריקנית הבכירה ביותר שביקרה בדמשק מאז ביקר שם מזכיר המדינה לשעבר קולין פאוול, לפני שש שנים.

 

אתמול נועד מיטשל בניו-יורק עם שר הביטחון אהוד ברק, המבקר בארה"ב. השניים דנו בארבע עיניים בשורה של נושאים אזוריים, מדיניים וביטחוניים. כמו רבים נוספים במערכת הביטחון ובצבא, גם ברק תומך בפתיחת הערוץ הסורי לשיחות מדיניות.

 

בשיחת קלינטון-מועלם סוכם על ביקור בדמשק של מפקד הפיקוד המרכזי האמריקני, גנרל דייוויד פטראוס, לתאם מהלכים למניעת מעבר טרוריסטים מסוריה לעיראק.

 

מאמץ ראשוני אמריקני לחמם את היחסים עם סוריה נקטע לפני כשלושה שבועות, בעקבות חתימת הנשיא אובמה על הארכת הסנקציות נגד סוריה בשנה. היה זה לאחר שובם של שני שליחי הממשל, ראש דסק המזרח התיכון בבית הלבן דן שפירו, ומקבילו במחלקת המדינה וג'פרי פלטמן, משליחות שנייה בדמשק.

 

הסורים טוענים שלא נעלבו מהארכת הסנקציות - שהיתה צפויה - אלא מדבריו של הנשיא אובמה, שהסביר את הסנקציות בכך שסוריה מהווה "איום בלתי רגיל על הביטחון הלאומי, מדיניות החוץ והכלכלה של ארה"ב". זוהי כמובן הלשון הרשמית של הסנקציות, שהנשיא אובמה האריך אותן משום שלמרות הדיבורים הראשוניים בין שתי המדיניות, סוריה לא ביצעה בפועל שום מהלך מעשי שיצדיק את ביטולן.

 

מכל מקום, הסורים נעלבו, והחליטו שלא לחדש את ההידברות אם לא תבוא התנצלות אמריקנית. ב"וושינגטון פוסט" נכתב הלילה שמי שהציל את היחסים מקיפאון מוחלט היה סנאטור ג'ון קרי, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט. בביקורו האחרון בסוריה בחודש מרס, יצר קרי יחסים מיוחדים עם הנשיא בשאר אל-אסד, ושניהם אף יצאו יחד עם נשותיהם לבלות במסעדה בעיר העתיקה בדמשק.

 

בשבוע שעבר שוחח קרי פעמיים נוספות עם הנשיא אסד, והדבר הוביל לשיחת הטלפון של קלינטון ומועלם ביום ראשון, שבה סוכם על ביקורו של גנרל פטראוס. בשיחה אמרה קלינטון למועלם: "אנחנו נהיה מוכנים לדון איתכם בכל הנושאים הנוגעים ליחסי סוריה-ארה"ב". ארה"ב התחייבה, לפי תמליל השיחה, "למקד את מאמצינו ביצירת יחסים חדשים".

 

בשיחה לא דובר על החזרת השגריר האמריקני לדמשק. ארה"ב החזירה את השגרירה מסוריה בעקבות רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק חרירי בשנת 2005.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל. לראשונה בדמשק
צילום: AFP
קרי. הציל את היחסים מקיפאון
צילום: AP
קלינטון. שוחחה עם מועלם
צילום: AFP
ברק. תומך בפתיחת הערוץ הסורי
צילום: AFP
מומלצים